-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A pince funkciója minden lakóháznál más és más. Néhány helyen pusztán a lomtár szerepét tölti be, míg máshol a gépészeti eszközök nagy része itt található. Megint mások a télen felhasználni kívánt zöldségeket, gyümölcsöket tartják a pincében. Bármi is legyen a helyzet, sem a falból szivárgó nedvesség, sem a bokáig érő víz nem kedvez a pincében tárolt dolgoknak.
Ráadásul a pincék fala minden esetben a fölöttük álló épület alapja is, a folyamatosan jelen lévő víz pedig rontja az építőanyagok állapotát, aminek következtében akár meg is süllyedhet az alap. Ezért mindenekelőtt az a cél, hogy megelőzzük a víz bejutását a pince falaiba.
Nedvesség típusok
Talajpára: A talajvízből kipárolgó nedvesség, amely a talaj pórusaiban található. Ettől nem fogunk térdig gázolni a vízben, de a penész és a salétrom megjelenéséhez ez is éppen elegendő. Talajnedvesség: A talajvízből, vagy a felszínről beszivárgó víz. A fentihez hasonló problémát okozhat, illetve akár szemmel látható vizesedést is előidézhet. Talajvíz: A talajszemcsék közötti üregeket kitöltő víz. Ez több szempontból is veszélyes, ugyanis folyamatos nyomásnak teszi ki a falat, valamint nagy mennyiség esetén a pincében összegyűlve jelentős károsodást okozhat a szerkezetben.
Talajvíz elleni szigetelés
Új építésű háznál van ugyan mód arra, hogy mérések segítségével megtudjuk, mire számíthatunk, ám a leghelyesebben akkor járunk el, ha talajvíz elleni szigetelést építünk be. Ez nagy szakértelmet és odafigyelést igénylő munka. Talajvíz elleni szigetelésre kizárólag az időszakosan váltakozó nyomásnak ellenálló vízszigetelő lemez használható. Legtöbbször az üvegszövet hordozóbetéttel ellátott lemezt ajánlják a szakemberek. A pince tökéletes szigeteléséhez a függőleges falakat, valamint az aljzatot egybefüggő szigeteléssel kell ellátni. Ezt a következőképpen oldják meg. Az aljzatra tetszőleges irányban lefektetik a szigetelő lemezeket, 15 cm-es hosszanti és 20 cm-es keresztirányú fedéssel. A fedés szélességének fontos szerepe van. A vízszigetelő lemezek lefektetése csak tiszta, egyenletes aljzatra történhet, ugyanis ellenkező esetben megsérülhet a szigetelés, és a sérülés mentén később utat talál magának a víz. A falakra hasonló fedési szélességgel, ám kizárólag függőleges irányban lehet a szigetelést rögzíteni. A falakon elhelyezett vízszigetelésnek magasabbra kell nyúlnia, mint a mértékadó talajvíz szint! Ezt követően az átfedések mentén - általában gázpörkölővel - összehegesztik a lapokat, valamint a függőleges falakon és a talajon fekvő lemezeket is sarokelemek segítségével. Maga a vízszigetelés ugyan kész, ám a talajvíz nyomásának önmagában még nem képes ellenállni. Ezért úgynevezett teknőszigetelést, valamint tartófalat kell építeni hozzá. Hosszas magyarázkodás helyett ezt egy ábra segítségével mutatjuk be.
Amikor a vizet el is kell vezetni
Vannak bizonyos esetek, amelyek megkövetelik, hogy ne csak elzárjuk a pince falát a nedvesség elől, hanem gondoskodjunk a víz megfelelő elvezetéséről is. Ezzel a falakra, valamint a szigetelésre nehezedő nyomást is csökkenteni tudjuk, tehát mindenképpen érdemes átgondolni építkezés előtt. A víz elvezetése a felszínen felületszivárgó réteggel történik, amely általában zúzott kőből, vagy kavicsból készül. Ez biztosítja, hogy a felszín felől érkező víz akadálytalanul jusson a lentebb lévő rétegekbe, és ne a talaj szívja azt magába. Geotextíliából, vagy filcből készült szűrő réteg egészíti ki a felületszivárgót. A pince falán lévő hőszigetelő lemez és a fal közti rés biztosítja a víz továbbhaladását. Sok helyen ezt úgy oldják meg, hogy a hőszigetelő lemez ragasztóanyagát csak pogácsákban hordják fel a lemezre, ám sokkal hatékonyabb módszer az Austrotherm által gyártott Expert Drén formahabosított lemez használata, amely kialakítása révén biztosítja a víz megfelelő elvezetését. Az összegyűlt vizet a beépített szivárgócsövek úgynevezett gyűjtőkutakba vezetik, ahonnan szikkasztással, vagy szivattyúzással lehet eltávolítani. A fenti tanácsok mindenképp megszívlelendőek új építésű lakóházak esetén. De mi a helyzet azokkal, akiknél már megtörtént a baj? Hogyan lehet utólag hatékonyan leszigetelni a pince falát? Jövő héten erről lesz szó.