Ehető dísznövények
Az ehető dísznövényekkel teli díszkertek kialakítása a 2011-es év egyik trendjévé vált. Szerencsére sok ehető növény közül válaszhatunk, így nem csak a kertünk lesz szép, hanem még el is fogyaszthatjuk a kertbe ültetett szépségeket. Lássuk, milyen ehető dísznövények jöhetnek szóba!

7 ehető dísznövény

 

  • Úgy tervezzük meg a kertet, hogy azt meleg, élénkszínű és erős lombozatú növények díszítsék.
  • A lila és a sárga lesz a domináns szín. A hatás fokozása érdekében olyan növények is kerüljenek a kertünkbe, amelyeknek levelük lilás, mint. pl. a zsálya (de nem kell túlzásba vinni).
  • A kiválasztott növények, amelyek a díszkertbe kerülnek, szívósak legyenek, kedveljék a nedves és a közepes (agyagos), semleges pH-értékű talajt, valamint bírják az egész napos napsütést.

Az alábbiakban bemutatunk 7 növényt, amelyek megfelelnek a kertben való termesztésnek:

angyalgyoker
Angyalgyökér

 

1. Angyalgyökér (Angelica archangelica)

  • Az angyalgyökér egy kétéves növény, amely 80 cm-től 1,5 m-ig is megnőhet. Szívós, nem fagyérzékeny. Július-augusztusban virágzik, a magok augusztus-szeptemberben érnek be. Hermafrodita növény, és rendszerint a rovarok porozzák be, vagyis önmegtermékenyítéssel szaporodik. Tudni kell róla, hogy vonzza a vadállatokat. Kedveli a homokos és az agyagos talajt is.
  • Az angyalgyökér a savas talajtól a semlegesen át a lúgosig mindenütt jól érzi magát, de a nagyon savas talajon nő legjobban.
  • Félárnyékos helyeken is fellelhető (világosabb erdők), de a napfényt is szereti, csak ebben az esetben nedves talajra van szüksége.

 

2. Édeskömény (Foeniculum vulgare)

  • Az édeskömény örökzöld évelő, magassága 1-1,5 m. Augusztustól októberig virágzik, a magok szeptember-októberben érnek be. Hermafrodita növény, és rendszerint a rovarok porozzák be, vagyis önmegtermékenyítéssel szaporodik.
  • Tudni kell róla, hogy vonzza az állatokat. Kedveli a homokos, vályogos és az agyagos, jó vízelvezetésű talajt. Jól érzi magát a savas, semleges és lúgos talajban, de az árnyékot nem szereti. Száraz vagy nedves talajra van szüksége, az aszályt is jól tűri. Ellenáll az erős szélnek, de a tengeri környezetet nem kedveli.

 

edeskomeny
Édeskömény (katicásan)

 

3. Levendula (Lavandula angustifolia)

  • A levendula egy  szívős cserje, melynek magassága 1-1,2 m. Júliustól szeptemberig virágzik, a magok augusztus-októberben érnek be.  Hermafrodita növény, és a méhek porozzák be.
  • A levendula is vonzza a vadállatokat. Az agyagos, homokos és jó vízelvezetésű talajt szereti, de jól érzi magát a savas, semleges és lúgos talajban is, ám leginkább a nagyon lúgos, szikes talajt kedveli. Árnyékban nem nő. A talaj lehet száraz vagy nedves, ellenáll az erős szélnek, és a tengeri környezetet is kedveli.

 

levendula
Levendula
salvia-officinalis
Orvosi zsálya

 

4. Orvosi zsálya (Salvia officinalis)

  • Az orvosi zsálya egy szívós, örökzöld cserje, magassága kb. 0,6 m. Júniustól augusztusig virágzik, a magok augusztus-szeptemberben érnek be. Hermafrodita növény, és többnyire a méhek vagy más rovarok porozzák be.
  • Kedveli a homokos és az agyagos, jó vízelvezetésű talajt. Jól érzi magát a semleges vagy lúgos talajokban, de leginkább az erősen lúgos talajt kedveli. Árnyékos helyen nem nő. Száraz vagy nedves talajra van szüksége, az aszályt is jól tűri.

 

 

 

 

5. Pompás nőszirom/írisz (Iris germanica)

iris-germanica
Pompás nőszirom / írisz
  • A pompás nőszirom egy szívős, évelő növény, magassága 1-1,5 m. Május-júniusban virágzik. Hermafrodita növény, rendszerint a rovarok porozzák be, vagyis önmegtermékenyítéssel szaporodik.
  • Kedveli a homokos, az agyagos és a jó vízelvezetésű talajt. Jól érzi magát a savas, semleges és lúgos talajban, ám leginkább a nagyon lúgos talajt kedveli.
  • Nőhet félárnyékos helyeken (világosabb erdők), de az árnyékos részeken nem szereti. Száraz vagy nedves talaj is megfelel neki.

 

 

6. Szibériai metélőhagyma (Allium schoenoprasum sibiricum)

  • Ez a szívős növény a 30 cm-es magasságot is elérheti, és jól tűri a fagyot. Hermafrodita növény, amelyet a méhek meg a rovarok porozzák be. A szibériai metélőhagyma július-augusztusban virágzik.
  • Kedveli a homokos, vályogos és az agyagos, jó vízelvezetéssel rendelkező talajt, legjobban a nagyon agyagos talajban nő.  Jól érzi magát a savas, semleges és lúgos talajban is.
  • Nőhet félárnyékos helyeken (világosabb erdők), de az árnyékos részeket nem szereti. Nedves talajra van szüksége.

 

sziberiai-metelohagyma
Szibériai metélőhagyma

 

7. Réti palástfű (Alchemilla xanthochlora)

  • A réti palástfű egy szívős, évelő növény, magassága kb. 30 cm. Júniustól szeptemberig virágzik, a magok augusztus-októberben érnek be. Hermafrodita növény, így önmegtermékenyítéssel szaporodik.
  • A homokos, agyagos, jó vízelvezetésű talajt szereti, legjobban viszont a nagyon agyagos talajban nő. Nőhet félárnyékos helyeken is (világosabb erdők), de az állandó árnyékot nem szereti. Száraz vagy nedves talajban is jól érzi magát.

 

reti-palastfu
Réti palástfű

 

Még több gyönyörű, ehető virág itt: Virágkonyha>>

 

értékelés