-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kórház működéséről az ötletgazdát és alapítót, Dr. Déri Jánost kérdeztük:
Édenkert.hu: Hogyan mérik a madárkórház kapacitását: az ápolt madarak, esetleg a "fekvőhelyek" számával?
Dr. Déri János: A madárkórház kapacitása a madarak méretétől függően kb 100-200 madár, az egyszerre bennlévő madarak vonatkozásában. Ez az intenzív kezelést igénylő, a látványkórház kórtermeiben "fekvőbeteg"-ként elhelyezett 10 nagyméretű, 20 közepes és 40 kisméretű madarat jelent, melyek persze nem egy méretűek, hanem a kicsitől a nagyig vegyesen fordulnak elő. Így átlagban 15 - 20 fekvőbetegünk van. A gyógyulás előrehaladottabb fázisában lévő - lábadozó - madarak közül 6 kisebb és egy nagy röpdében, valamint két madárkertben - szintén mérettől függően - 40-80 madarat tudunk elhelyezni, melyek közül az átlaglétszám 40 db.
Kékvércse
vizsgálata (Forrás: madarpark.hu
)
A gyógyult, szabadon engedésre felkészítés alatt álló egyedek száma a nagyröpdében és a park tavain 50-80 db.
A madarakat
általában 2-6 hónapig tarjuk a kórházban, ezalatt állapotuknak megfelelően
többször áthelyezzük őket, és helyükre újakat fogadunk. A betegek érkezése az év
folyamán nem egyenletes, hanem szezonális, főleg a májustól augusztus végéig
terjedő időszak a csúcs. A kórház évi kapacitása maximális kihasználtság esetén
600 madár.
Édenkert.hu: Mekkora orvosi csapattal
dolgoznak? Változó a létszám? Ez főmunkahely vagy mellékállás az
állatorvosoknak?
D. J.: Egy fő állandóan jelen lévő állatorvos van, aki a napi munkát végzi, ez én vagyok. A teljes orvosi csapathoz tartozik az alapító: dr. Fekete Miklós Budapesten, az alapítvány kuratóriumának elnöke: dr. Kiss József Hajdúnánáson, és helyettesítőként dr. Könczei Zoltán Debrecenben. Tanácsadónk Dr. Beregi Attila docens az Állatorvosin, Budapesten. A létszámot minden nyáron 1-2 állatorvostan-hallgató gyakornok és visszajáró önkéntes egyetemista egészíti ki. Minden szakember önkéntesként, díjazás nélkül dolgozik a kórházban.
Édenkert.hu: Milyen madarak kerülnek leggyakrabban a kórházba? Melyek a legveszélyeztetettebb fajok?
D. J.: Leggyakrabban egerészölyvek és gólyák érkeznek, mert szembetűnő méretükből adódóan és az emberi környezetben, utak, művelt mezőgazdasági területek környékén, látogatott természeti területeken való előfordulásuk miatt leginkább ezek kerülnek kézre.
Csacsogó, a szelíd
egerészölyv (Forrás:
madarpark.hu
)
A legveszélyeztetettebb fajok a kerecsensólyom,
parlagi- és rétisas, melyek, mivel a természetben nagyon ritkán fordulnak elő,
ritkán is sérülnek, így évente 1-2 példányban kerülnek a
kórházba.
Édenkert.hu: Mik a madarakra leselkedő
legnagyobb veszélyforrások?
D. J.: A legnagyobb veszélyt az elektromos légvezetékeknek való ütközés, az áramütés és a mérgezések jelentik, emellett sok az országúti baleseti sérült.
Édenkert.hu: Mennyi ideig lábadoznak a madarak? Mi lesz a sorsuk a későbbiekben?
D. J.: A madarak kórházban töltött ideje változó. Évszakos és fajcsoportok szerinti különbségek vannak. A fal-, vagy üvegfelületnek ütközött, és agyrázkódást kapott karvaly, vagy kabasólyom jó esetben pár nap alatt felépül, és amint lehet, szabadon engedjük. Ugyanez mondható el a mérgezett madarakról, esetükben a rehabilitáció egy-két hétig húzódik el. A baleseti sérültek között sok a szárny törött, melyek műtéti kezelést igényelnek. A csont összeforrása négy-hat hét, a rehabilitáció és a szabad életre való felkészítés további hat-nyolc hetet vesz igénybe. A fészekből kiesett, vagy sérült madárfiókák felnevelése több hétig-hónapig tart.
Mérgezésből
gyógyult parlagi sas (Forrás:
madarpark.hu
)
Vannak olyan esetek, ahol nem úgy javul a beteg, ahogy várjuk, hosszabb utógondozást igényel, mely több hónappal megnyújthatja a kórházi ápolását. Télen, a táplálékhiányos időszakban általában nem engedünk szabadon madarat, az átteleltetés szintén több hónapos időt vesz igénybe. A gyógyultakat gondos előkészítés után szabadon engedjük. Sajnos betegeink egy része nem gyógyítható, tartósan sérült, vagy nem tökéletes mozgása, viselkedése miatt alkalmatlan a szabad életre. Ezek egy része állandó lakója marad a kórháznak, más részük állatkertbe, vadasparkba kerül. Amelyek alkalmasak a zárt téri tenyésztésre, utódaikkal gazdagítják a természetet.
Édenkert.hu: Látogatható a kórház?
D. J.: A kórház a nemrég megnyílt madárparkkal együtt látogatható. Hortobágyon, a Kilenclyukú-híd lábánál lévő tórendszer, röpde komplexum és a kicsik számára épült játszótér már messziről látszik. A látogatóházban madármentő kiállítás, előadóterem és öko-teleház mutatja be a madarakat a természetben fenyegető veszélyeket. A látványkórházban a látogató üvegfalon át megfigyelheti a lábadozó betegeket, betekinthet a kórház munkájába, akár a kezelések, műtétek is láthatók, anélkül, hogy zavarná a betegeket vagy a munkát. A nagyröpde látogatható, ahol a gyógyult madarak szárnyalása közvetlen élményt nyújt.
Mindenkit szeretettel várunk. További információ: www.madarpark.hu
1% A MADARAKÉRT
A személyi
jövedelemadó 1%-áról "Madárkórház Alapítvány" 18557899-1-09 adószám megadásával adhat támogatást.