-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A karácsonyfa eredete - egy a sok közül
A karácsonyfa az egyik legnépszerűbb és dédelgetettebb karácsonyi hagyomány. Csak az Egyesült Államokban 35-40 millió élő fát vásárolnak és díszítenek fel évente. Más országokban ez a szám megközelíti a 20 milliót. Számos olyan közösség létezik szerte a világon, amelyekben csupán a karácsonyi hangulat és a téli ünnepek iránt érzett a puszta szeretetből díszítenek fenyőfát. De mikor, hol és hogyan lett szokás a karácsonyfa díszítése? Honnan ered a karácsonyfa? Mit jelképez?
Ezekre a kérdésekre, számos válasz született. Egyesek nem tesznek különbséget a történelem és a legenda között. Sajnos nem tudják egyértelműen bizonyítani a karácsonyfáról szóló állításokat (ez a probléma fennáll a legtöbb interneten található cikk esetében!). Tekintettel arra, hogy igen nehéz megbízható tudományos forrásokra bukkanni a karácsonyfa történelmét illetően, érthető, ha a karácsonyfáról szóló honlapokon nem találunk utalásokat semmiféle forrásra.
Honnan ered a karácsonyfa? |
Honnan ered a karácsonyfa?
Bár szeretném igaznak vélni a gyakran idézett történetet, miszerint Martin Luther volt az első személy, aki karácsonyfát állított (vagy legalábbis kivilágította), semmilyen forrás nem erősíti meg, hogy valós történetről van szó, és nem csupán egy legendáról. Nem léteznek olyan bizonyítékok, amelyek alátámasztanák a történetet. Létezik azonban egy tudományos konszenzus, miszerint a karácsonyfa Németországból származik.
Sőt, a legkorábbi feljegyzések szerint, 1521-ben a német elzászi régióban, karácsonykor felállítottak és feldíszítettek egy örökzöldet (világítás nélkül). Strassbourgban, 1605-ben egy másik leírás is előkerült egy ismeretlen illetőségű személy feljegyzései közül, melyben az állt, hogy „Karácsonykor fenyőfákat állítottak a strassbourgi szalonokban és színes papírból kivágott rózsákat, almát, ostyát, aranyozott papírt, édességeket akasztottak rá..." Mintegy ötven évvel később (1650 körül) a nagy evangélikus teológus Johann Dannhauer azt írta az egyik művében, hogy „a karácsonyfa vagy a fenyőfa, amelyet az emberek felállított házaikban, tele voltak aggatva babákkal és édességekkel, majd karácsony után lehullottak levelei és szépségétől megfosztottá vált...". Senki sem tudja, mikor kelt életre ez a szokás, de sokan a gyermekek fényes képzelőerejének tulajdonítják.
Karácsony - az ajándékozások ideje |
A fenyő karácsonyfaként terjedt el a köztudatban, és nagyon régóta mi is karácsonyfaként azonosítjuk. Talán a kúp alakú kinézete miatt lett annyira népszerű a gyerekek körében, amely sok finomságnak és egyéb ajándéknak ad otthont. A legenda szerint a gyerekek a legszebb ajándékokat kérték a Télapótól/Jézuskától. Sokan egyetértenek abban, hogy, ha a karácsonyfa nem lenne kúp alakú, kicsit nehezebb volna díszíteni is. Köztudott, hogy a legtöbb ünnep a színekről és a jókedvről szól, és ez alól a Karácsony sem kivétel.
A fentiekben elhangzott idézetekből több következtetést is le lehet vonni: Először is, megtudjuk mivel díszítették a legelső karácsonyfákat: papír rózsa, alma, áldozóostya, aranyozott papír, édességek, babák. Másodszor, még Dannhauer, az 1650-ben élő jeles tudós sem ismerte a karácsonyfa eredetét. Harmadszor, nem minden keresztény hagyta jóvá ezeket a fákat, főleg a legelején. Negyedszer, amennyire tudjuk, az első karácsonyfák nem voltak kivilágítva. Azonban az évek elteltével megtapasztalhatjuk, hogy ezek a fák örömöt és békét visznek minden házba, hiszen a karácsony szelleme mindenkit megérint, így azt gondolom, hogy sokak számára a fa egy és ugyanaz a karácsonnyal.