-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Sokunk egyik kedvenc állata a nyirkos estéken motozásával magáról árulkodó sündisznó
Vagy ahogy a hozzáértők mondják: sün (mert nem disznó). Zajonghat nyugodtan az avarban, hiszen külső védelmi felszerelése egyedülálló, ha úgy érzi, menteni kell az irháját, összegömbölyödik és kimereszti nyolcezer tüskéjét.
Ha kertünkben megjelenik, imára kulcsolhatjuk kezünket, mert személyében maga a földreszállt bio-rovarirtó érkezett meg hozzánk: éjszakai portyázásai közben elfogyaszt minden útjába kerülő káros tücsköt-bogarat. Tegyünk meg ezért mindent, hogy jól érezze magát és sokáig maradjon.
Milyen a sünbarát kert?
- A sünök élelemszerző körútjukon nagy területeket járnak be. Ahhoz, hogy hozzánk is betévedjenek, át kell tudniuk jutni a kerítésen: drótháló helyett tehát jobb a sövény vagy a vázkerítés. A nagy átmérőjű drótháló veszélyes, mert a sün beszorulhat a lukakba.
- Kertészkedés közben sosem kell arra törekednünk, hogy minden kártevőt megsemmisítsünk. Megnyugtathatjuk magunkat azzal a gondolattal, hogy ha a növényvédő szeres kezelés elpusztítaná a rovarokat, a sün nem találna magának élelmet. Hagyjunk a sünnek!
- Műtrágya helyett használjunk újrahasznosított komposztföldet vagy egyéb természetes trágyát, amely ugyanazt a célt szolgálja és nem károsít semmilyen állatot, sőt télire otthont is nyújt a sünök számára.
- A rövidre nyírt fűben a sünök rovarokat és gilisztákat találnak. Ha megtehetjük, hagyjunk nekik egy kaszálatlan részt a kertben, mert ott még gazdagabb az ételkínálat.
- Ha nincs egy kis kerti tavunk, ahol a sün a szomját olthatná, tökéletesen megteszi, ha egy borulásmentes ivóedényt helyezünk ki és naponta friss vízzel töltjük meg.
- Ha választhatunk, inkább a hazánkban honos növényeket ültessünk a kertbe: ezek nem csak a klímát bírják jobban, mint az egzotikus növények, de bővelkednek a sün számára táplálékul szolgáló rovarokban is.
- A sünök kedvelik a sűrű sövényt, csalitost, bozótost, lomb- és komposztdombokat, üregeket a farakás alatt, kerti lakokat, fészereket, lépcsőket, köves üregeket valamint a régi fák odúit. Amennyiben kerti munka közben sünfészket találunk (esetleg kölyökkel), haladéktalanul takarjuk vissza és a további zavarástól tartózkodjunk! A kutyákat is tartsuk távol a menedékektől.
|
Hogyan segíthetünk a fészekrakásban?
Egy széles deszka a védett ház- vagy fészerfalnak támasztva, egy üreg szalmával töltve, egyszerű menedéket nyújt. Egy kevés fáradsággal esőmentes rőzserakást is készíthetünk: kertünk egyik sarkában rakjunk össze egy nagyobb halom rőzsét, fedjük be ágakkal és száraz lombbal, majd egy kiterített műanyag fóliával takarjuk le a kupacot. Csak a fólia négy sarkát rögzítsük kövekkel. Hogy a műanyag ne éktelenkedjen, tegyünk rá több rőzsét.Kicsit időigényesebb a menedék építése földből, illetve téglából és vakolatból. A külső méreteknek nincs sok jelentősége, de belülről 30 x 30 cm alapterület és 20 cm magasság szükséges. A védett oldalon bejáratnak egy kb. 10 x 10 cm-es nyílást hagyjunk. Szigetelésként kívülről a tetőig körülrakhatjuk humusszal és befedhetjük fűvel. Fészekanyagként a szalma a legjobb, mivel a széna könnyen penészedik.
Tipp: Téli kvártély sünöknek: süngarázs
Tavasszal és ősszel a sün megköszöni az etetést!
Legjobb csalogatóeszköz, ha élelmet teszünk lehetséges éjszakai útvonalára. Egy idejében berendezett etető lehetővé teszi a gyengébb sünök számára az ember védelme melletti megerősödést. Szívesen elmajszolja a macska- vagy kutyakonzervet, fűszerezetlen rántottát, főtt tojást, sült marhanyesedéket, főleg ha rágcsálótáppal van keverve.Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy valóban felénk jár látogatása során, ne feledkezzünk meg róla, hogy védett állat, a szabadban érzi jól magát, ne akarjuk lakásunkban tartani. Lessük ki szokásait, de ha menni akar, engedjük útjára.