Hogyan szabadulhatunk meg a fáraóhangyáktól? - 1. rész

Hogyan szabadulhatunk meg a fáraóhangyáktól? - 1. rész
Bármennyire is édes, aranyos, ennivaló kis teremtmény, a fáraóhangya (Monomorium pharaonis) épp onnan kapta a nevét, hogy tévesen az ókori Egyiptom egyik leghalálosabb rovaraként tartották számon. Valójában ez a fajta a trópusokról származik és csak a 21. század elején került be Európába.

Általános tudnivalók a fáraóhangyákról

 

Élőhelyei kizárólag a fűtött házak, kórházak, mosodák és hasonló meleg helységek. Az őshonos hangyákhoz hasonlóan kolóniákban élnek, azonban a többi fajtával ellentétben, néha egy kolóniában több királynő is van.

 

A fáraóhangyák életciklusa és szokása


A nőstény fáraóhangya élete során 400 vagy még ennél is több tojást képes tojni. A tojásrakás korai szakaszában a legtöbb nőstény halmonként 10-12 tojást tojik, míg később ez a mennyiség 4-7 tojásra csökken. 27 Celsius fok és 80% relatív nedvesség esetén a tojások 5-7 nap alatt kikelnek. A lárva ciklus 18-19 napig tart, a bebábozódás három napig, a báb ciklus pedig 9 napig tart.

További négy napba telik, amíg kialakul a nemiségük. A hőmérséklettől és a relatív nedvességtől függően az egész életciklus 38-45 napig tart. Más hangyáktól eltérően a fűtött épületekben egész évben folyamatosan szaporodnak, és a párzás a bolyban történik. Néhány hónap alatt egyetlen királynő több száz dolgozót is nemzhet. A felnőtt kolóniák több királynőből, szárnyas hímekből, ivartalan nőstényekből vagy dolgozóból, tojásokból, lárvákból és bábokból állnak, így 300 ezer vagy annál is több tagjuk lehet.

Időnként a királynő néhány fejletlen egyedet (tojásokat, lárvákat és bábokat) hordozó dolgozóval együtt elhagyja a bolyt és máshol kezd új kolónia építéséhez gyorsan elterjesztve egy rovarfertőzést. Ebben az esetben inkább a kolónia egy része költözik egy új helyre, minthogy egy reproduktív rajzás után nőstényenként feloszlódjanak. A költözés oka lehet túlnépesedés, az épület központi fűtésének és hűtési rendszerének időszaki változása, vagy akár rovarriasztó szer alkalmazása is.

A hangyaboly néha olyan kicsi, hogy elfér egy gyűszűben, két papírlap között, a ruházatban vagy szennyesben, bútorokban, ételben, stb. A bolyok általában a falüregekben, padló alatt, lambériák hátánál, szemetes ládákban, kövek alatt, cement vagy kőfalak üregeiben, ágyneműkben, mennyezeti lámpákban, stb jelennek meg.

 

Fáraóhangya

 

A sötét, meleg helyeket kedvelik a meleg, megjelennek a vizes csövek és fűtőszálak mentén, fürdőszobákban, konyhákban, intenzív osztályokon, műtőkben, stb. Mivel „úttörő" hangyák, ezért gyakran akadunk rájuk csövekben, vécékben, fürdőkádakban, ágytálakban vagy más egészségtelen helyeken, továbbá steril kendőket tartalmazó lezárt csomagokban, intravénás csepegtető rendszerekben, akárcsak műtéti sebeken, ételen és orvosi eszközökön.

A fáraóhangyák gyakorlatilag mindenevők, hajlamosak édes anyagokkal táplálkozni, de szeretik a sajtot, az elpusztult rovarokat, a dögöket és a magas fehérjetartalmú eledeleket is, pl. vér stb. Veszélyt jelentenek a korházakra nézve is, mivel behatolva a kötszerek és kötések alá, sőt még a steril csomagokba is, különböző betegségeket hordozhatnak.

Ahelyett, hogy egy új kolóniát alapítanának, inkább fertőzés útján terjeszkednek egyik helyről a másikra.

 

Megelőzés


Ha a high-tech berendezések körül és az egészségügyi területeken tilos a rovarölő szerek használata, akadályként tekerjünk celluxot, kétoldalas ragasztószalagot és festőszalagot (a ragacsos felével kifele) a tárgyak köré. A berendezések lába alá tegyünk vazelin gyűrűt, olyan ragasztót, amelyik nem szárad meg, ragadós alátéteket vagy ragacsos csapdákat.

 

A cikk második részét itt olvashatja el >>

értékelés