Az amerikai csótány (Periplaneta americana) káros hatása

Az amerikai csótány (Periplaneta americana) káros hatása
Az amerikai csótány a gyakori csótányfajták legnagyobbika, akár 3 cm-nél is nagyobbra megnőhet. Sötétvörös vagy sötétbarna színűek, torukon fehér mintázattal.  Lássuk, mit érdemes még megtudni ezekről a teremtményekről! 

Mit kell tudni az amerikai csótányról (Periplaneta americana)?

 

A nőstények a petetokjaikat egy nappal azok létrehozása után leejtik. Vagy egyszerűen csak leejtik őket a megfelelő helyen, vagy a szájukból származó váladékkal odaragasztják őket egy felülethez. Minden héten egy petetokot hoznak létre egészen addig, amíg el nem érik a 15-90 darabot.

Mindegyik petetok 14-16 tojást tartalmaz. A nimfák szobahőmérsékleten 45-55 nap alatt kelnek ki. A kiköltés során a nimfák levedlenek, a ledobott bőrüket pedig a tojásban hagyják. A nimfák ideális körülmények között 5 hónap alatt válnak ivarérettekké, azonban kedvezőtlen körülmények között, ez a periódus 12-24 hónapba is telhet.

 

Periplaneta-americana

 



Az amerikai csótányok a meleg, nedves élőhelyet kedvelik. Élelmiszer-feldolgozó helyeken és ipar üzemekben fordulnak elő. Az olyan országokban, melyeknek megfelelő az éghajlata, a fakérgek alatt, csatornákban vagy földalatti járatokban élnek. Ez a fajta képes a csatornán keresztül az otthonokba is bejutni és ott az élelmiszereket, valamint a konyhai felületeket a testén és lábán hordozott organizmusokkal megfertőzni.

A nőstény csótány 6 mm hosszú, babszerű, 6-28 tojást tartalmazó petetokokat ragaszt vagy dob a fertőzött területekre vagy azok közelébe. A nimfák, melyek ezekből kelnek ki, kis, szürkésbarna, kifejletlen szárnyú csótányokra hasonlítanak. Felnőtté válásuk előtt évente 7-13 alkalommal vedlenek (hőmérséklettől függően 470-600 nap).

Részarányosan lelapított testük lehetővé teszi számukra, hogy a laza ajtók és ablakok repedésein keresztül, valamint a falban futó elektromos vezetékeken vagy csöveken bejussanak a lakásokba. Főleg éjszaka aktívak, a nap folyamán a repedésekben és hasadékokban bújnak meg. Inkább a pincék és padlások sötét nyirkos helyeit kedvelik. A csótányok szinte mindenevők. Megeszik a húst, a zsírt, a keményítőtartalmú ételeket, az édességet, a pékárut, a bőrt, a tapétaragasztót, a könyvek kötéseit és enyveit is. A felnőtt példányok képesek sikló repülni.

 

Amerikai-csótány

 

 

Általános tudnivalók az amerikai csótányról

  • Ez a csótány 28-44 mm hosszú
  • Fényes pirosas-barna színe van
  • Mindkét nemnek van szárnya, a hímnél a szárny hosszabb a törzsnél, míg a nősténynél teljesen átfedi a potrohot
  • A nőstény a lerakás előtt napokig hordozza magával a petetokjait. Néha csoportokba rakja, majd leragasztja őket
  • A nőstény csótány 10-15 petetokot képes létrehozni
  • A petetokokban lévő tojások száma igencsak változó: 6-28 A kikelési idő 1-2 hónap
  • A nimfa a felnőtté válást megelőzően 7-13 alkalommal vedlik le
  • A nimfa általában 5 hónap alatt fejlődik ki, de ez 15 hónapba is telhet


Íme egy rövid videó arról, hogy milyen helyeken lehet őket fellelni, és hogy milyen fürgék is tudnak lenni:

értékelés