-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A guzmánia a broméliafélék családjába tartozik
A lakberendezők elengedhetetlennek tartják a modern dekorációs terveik megvalósításához, de a kezdő szobakertészek elriadnak tőle, mert úgy hiszik, hogy ennek a gyakran színpompás növénynek a nevelése meghaladja a képességeiket. De ebben tévednek, hiszen kevés növényfaj van, amelyiknek egyszerűbb lenne a gondozása, mint a broméliának.
Télen igazán szépen mutat: ekkor hozza színes felleveleit a tőlevélrózsa közepén. A levelei puhák, fényesek és sima szélűek, elérhetik a 45 cm hosszúságot és a 3 cm szélességet is. A guzmánia virágzata apró, sárga virágokból áll, amit körbevesznek a narancs vagy vörös vagy rózsás árnyalatú fellevelek.
A guzmánia gondozása:
Fényigény:
Egész évben világos szűrt fényt igényel, ezért óvjuk a közvetlen napsütéstől.
Hőigény:
Virágoztatásához magas hőmérséklet, 24 °C szükséges, de a már virágokban álló egyedeknek elég a szobahőmérséklet is.
Vízigény:
A víz minőségére nagyon érzékeny. Lágy, mészmentes vízzel (esővízzel, 1-2 napos állott csapvízzel) öntözzük a guzmán broméliát. Két öntözés között hagyjuk a földjét kiszáradni. A központi levélrózsában mindig legyen friss víz, hiszen a levélrózsából veszi föl a legtöbb nedvességet. Ha viszont a hőmérséklet 10°C alá csökken, a központi vázát ürítsük ki, különben a növény könnyen megfázhat, s kívül, a tő közelében csúnya "vízszintjelző" csíkok keletkezhetnek.
A guzmán bromélia számára nagyon fontos a páratartalom. Nyáron érdemes reggelente permetezni, ugyanakkor a túlzott páratartalom levélfoltosodást okozhat. Télen ritkábban, de ugyancsak ajánlott a levelek permetezése. Ügyeljünk arra, hogy a permetezéshez használt víz szobahőmérsékletű legyen.
A növényt alulról öntözzük, majd fél óra múlva öntsük ki alóla a felesleges vizet. Ha felülről öntöznénk elrohadna a gyökérzete. Öntözzük 1-2 hetente.
Páratartalom:
Magas páratartalmat igényel, ezért nyáron permetezzük a leveleket. Ugyanakkor a túlzott páratartalom levélfoltosodást okozhat.
A leveleken keresztül történő tápanyagfelvétel megszokott ennél a növénynél, ezért rakjunk időnként a permetezőbe oldott műtrágyát.
Betegségek:
Az erős napsugárzás vagy a vashiány levélszáradást okozhat.
Kártevők:
A pajzstetvek gyakran károsíthatják.