Hol szeret a fukszia? Gondozás, szaporítás, kártevők

5
Hol szeret a fukszia? Gondozás, szaporítás, kártevők
A növény a nevét Leonhardt Fuchsról, a botanikus és orvosról nyerte, aki 1501-1566 élt. A fukszia szaporítása nagyon egyszerű feladat. Lecsípünk egy 10-15 cm-es hajtást, az alsó leveleit levágjuk és könnyű, homokos tőzegtalajjal megtöltött cserépbe ültetjük. Négy-hat hét alatt meggyökeresedik és a nyár elején már virágokat is hoz. 

A szépséges fukszia (fuchsia, vagy csüngőke,

Remélem, nem veszik rossz néven tőlem, ha egy kis visszaemlékezéssel kezdem mai mondókámat. Falumban, a Mátra-alján nyáron minden ház ámbitusán kiszolgált kék és piros fazekakban pompáztak a fuksziák, télen pedig az utcára néző ablak két szárnya között vészelték át a zord időszakot. Ott ismertem és szerettem meg őket, ezeket a tavasztól őszig fáradhatatlanul, folyamatosan virágzó cserepes, fásodó szárú növényeket. Azután eltűntek a szemem elől. Talán kimentek a divatból, de az is lehet, hogy valami betegség vagy kártevő tett bennük jelentős kárt. Tény, hogy egy időben ritkaság volt fuksziát látni, de most ismét kezd divatba jönni a fuksziák gyűjtése.

 

 

Lila fukszia virág

 

Félárnyékos helyek gyöngyszeme a fukszia

Azt nem mondhatom, hogy a fukszia igénytelen növény lenne. Legszebben félárnyékos helyen virágzik. Bőséges öntözést és rendszeres tápanyag-utánpótlást igényel. Lehetőleg évente, de kétévenként föltétlenül át kell ültetni friss, tápdús virágföldbe. A közömbös vagy kissé savanyú talajban érzi jól magát. Gondos ápolás esetén egy-másfél méter magas, törzses fácskává nő, amelyen egyszerre akár 80-100 virág is nyílik. A virágai roppant változatosak, de mindig csüngők. Akkor a legmutatósabbak, ha ablakba, erkélyre ültetjük ki őket, ahol alulról jó rálátás nyílik rájuk. A virágok egyszerűek vagy teltek, a porzók és a bibe látványosan kiemelkednek a sziromkörből. A szirmok gyakran más színűek, mint a csészecimpák. Vannak fehér-piros, piros-fehér kombinációk, lila, rózsaszín és fehér virágok.

 

 

Fukszia rózsaszín virággal

 

A fukszia kártevői

A fuksziákat gyakran megtámadják, és tömegesen lepik el a zöld levéltetvek és a liszeskék, amelyek ellen feltétlenül permetezéssel kell védekezni. Erre alkalmas az Actellic, az Applaud és a Decis megfelelő hígítású oldata.

 

A fukszia teleltetése

A fuksziákat télen világos helyen, 12-14 fokos hőmérsékleten lehet átteleltetni. Tavasszal a vesszőket vissza kell metszeni, és meg kell tisztogatni. A Fuchsia magellanica némi takarással a szabadföldön is áttelel. Számos országban társaságok alakultak a fuksziák gyűjtésére. Az USA fukszia-társasága által kiadott listában 2000 hibrid szerepel, de sárga virágú egy sincs közöttük.

 

A fukszia szaporítása

Magról szaporítsják a kertészek a hibrid fajtákat, de otthonunkban sokkal egyszerűbb a tavasz végi-nyári dugványozás, amelynek lépéseit itt megnézheted.

fukszia_szaporitasa_dugvanyozassal

 

Dr. Bálint György

értékelés