Melyek a legszebb ámpolna növények?

5
Melyek a legszebb ámpolna növények?
Ámpolna növény a kúszó és csüngő növények gyűjtőneve. Edényeiket falra vagy a mennyezetre erősítik. Fő díszítőértéküket megjelenésük, valamint csüngő, lombzuhatag  jellegű hajtásaik adják.

Virágaik általában aprók, jelentéktelenek, díszítő értékük csekély. A legtöbb kedvelt és közismert ámpolna növény trópusi epifiton faj. Természetes élőhelyeiken rendszerint a lombkoronaszintben, vagy sziklahasadékokban élnek, ezért tápanyag és csapadékigényük mérsékelt.

Az ámpolna növényeket két csoportba oszthatjuk

  • valódi ámpolna fajok: folyamatosan növekednek, elsősorban leveles hajtásaikkal díszítenek. Más esetben az ámpolna jelleget hosszan ívelt leveleik vagy csüngő indáik, és a bőségesen képződő sarjak adják (pl. Chlorophytum – zöldikefajok).
  • álámpolna fajok: növekedésük nem folyamatos, gyakran virágban, vagy virágzatban zárul hajtástengelyük. (pl. Schlumbergera truncata – karácsonyi kaktusz).

Az ámpolna növények lakószobák, konyhák, irodák, balkonok ideális növényei. Fő díszítőértéküket megjelenésük, valamint csüngő jellegű hajtásaik adják. Valamennyi kúszó- vagy csüngő hajtású évelő vagy egynyári növény alkalmas ámpolnába (függőkosárba) ültetésre.


A kőtörőfű (Saxifraga stolonifera)

 

A csüngő alakzat tőlevél-rozettájából idővel legfeljebb fél méter hosszú és fonalnyi vastagságú indák nőnek ki, melyek végén kisebb-nagyobb indanövények is kifejlődnek. Így lesz belőle csüngő ámpolna, mely a későbbiekben gyorsan gyarapodik.

Egész évben enyhén napos, vagy félárnyékos helyet igényel, bár még a sötétet is kibírja. Enyhébb teleken, némi takarással a szabadban is átteleltethető, persze lehetőleg fagymentes helyen. A Tricolor fajta azonban kivétel ez alól, mert igazán jól csak belső térben, világos és meleg (legalább 15 °C-os) helyen tartható. Ennek víz- és tápanyagigénye is mérsékeltebb.

 

kőtörőfű (Saxifraga stolonifera)

 

A kőtörőfű mennyezetről függő tartóban érvényesül a legjobban, ilyenkor a levelek színe és fonákja is látható, sarjnövényként indái körben látványosan lecsüngenek szabadon himbálózva már a legkisebb légmozgástól is. A levélszínt világos fal háttér vagy fa mennyezet emelheti ki. Lehetőleg mindig világos tartóba kerüljön, hogy ez is segítse levelei és indái jobb érvényesülését. Talajtakaróként is beválhat, többek között hűvös télikertben, vagy szobai üvegházban.

Ápolása, gondozása egyszerű. Nyáron viszonylag gyakori öntözést igényel, télen - hűvös helyen tartva - viszont jóval kevesebbet, ami gyakorlatilag talajának nyirkosan tartását jelenti. A túlöntözéstől, illetve az emiatti pangó víztől kifejezetten óvni kell. Márciustól augusztusig kéthetenkénti, télen, kevésbé világos helyen havonkénti tápoldatozással tápláljuk.

Átültetésére nyáron kerüljön sor. Az ültetéshez tőzeg alapú földkeveréket használjunk, mint például a Florasca B. Legegyszerűbben sarjakkal szaporítható, melyek gyakran már az indákon kifejlődve gyökeret eresztenek, vagy a földbe nyomkodva gyökeresednek meg. A leválasztott sarjak többedmagukkal kerüljenek viszonylag lapos cserépbe, hogy kifejlődve dúsabbak legyenek.

 

 

Saxifraga stolonifera Tricolor

 

 

Az elegáns törpepletyka (Callisia elegans)

 

Az egész növény sűrűn rövid szőrös, pozsgás, a földön szétterülő. Levelei hosszúkás-tojásdadok, kihegyezettek, 3-8 cm hosszúak, 2-2,5 cm szélesek. A sötétzöld levelek színén gyakran vöröslő. Virágzata végálló, megnyúlt. A nagyon apró, fehér virágok egymástól távol álló csoportokban helyezkednek el. Melegházi, valódi ámpolnanövény. Alacsony hőmérsékleten színe fakul, tőrothadás léphet fel.

 

elegáns törpepletyka

A zöldike vagy csokrosinda (Chlorophytum comosum)

 

Gyökerei húsosak, bokrosan elágazók. Levelei szálas-lándzsásak, kihegyezettek, 20-40 cm hosszúak, közepükön 12-25 mm szélesek, egyszínűek, zöldek vagy hosszában fehér csíkosak (var. variegatum). Kicsi, fehér virágokból álló virágzata 30-60 cm hosszú, elvirágzás idején akár 1 m hosszúra is megnyúlik. Ilyenkor a virágok és az érő terméstokok mellett sok kis, gyökeret is fejlesztő sarjnövényke alakul ki. Nagy tűrőképességű melegházi növény. Álámpolna. Szaporítása az ostorindákon fejlődő sarjakkal lehetséges.

A zöldike módfelett strapabíró növény: fűtött és hideg szobában egyaránt jól érzi magát, de éppen úgy elviseli a napot, mint az árnyékot, ha vizet és tápanyagot kap.

 

zöldike

 

Ha a telet túlságosan száraz levegőjű, meleg helyen tölti, akkor megtámadhatják a levéltetvek. A levélcsúcsainak barnulásával, a túlöntözést és az alulöntözést jelzi. Túlságosan meleg és sötét helyen megnyúlik.

 

Kígyózó törpebors (Peperomia scandens)

 

Kúszó, néha felegyenesedő hajtásain viszonylag kicsi, széles tojásdad vagy vese alakú levelekkel. Elterjedt fajtája a Peperomia serpens 'Variegata' sárgatarka levelű változata. Melegházi növény. Túlöntözésre érzékeny, pára- és tápanyagigényes. Fényigényes, de a tűző nap ellen árnyékoljuk.

 

peperomia

 

Afrikai kúszóka

 

A szőlőfélék (Vitaceae)  családjába tartozó afrikai kúszóka (Rhoicissus rhomboidea) őshazája a dél-afrikai Natal, Transvaal. Európában 1948 óta termesztik. Gyors térhódítása a virágpiacokon és népszerűsége bizonyítják, hogy hálás és tartós. Ritkán elágazó hajtásai több méteres hosszúságot is elérhetnek. Erős, vékony hajtásaival, indáival, jól rögzíti magát a támasztékához. Bár kúszócserje, de ámpolnanövénynek is mutatós. Fényigénye vízigénye közepes. Nyári napos időben árnyékolni kell a lombozatot. B típusú virágföldet kíván.

Szaporítása hajtásdugványokkal eredményes. A hajtáscsúcsok alkalmasak erre a célra. Mind vízben, mind folyami homok és kertészeti tőzeg keverékében 3-4 hét alatt meggyökeresedik. Egy edénybe 2-3 gyökeres dugványt ültessünk. Károsítói lehetnek száraz környezetben a levelek torzulását is kiváltó takácsatkák.

Lisztharmat is ellepheti. A barna, száraz levélcsúcsok megjelenését a túl száraz levegő, a fonnyadás, rothadás, levélhullás tüneteivel együttesen a túlöntözés okozza. Közvetlen, erős napsugárzás hatására a leveleken üveges foltok jelennek meg, és levélhullás is felléphet.

A tüzérvirág (Pilea cadieri)

A pílea növények, más néven tüzérvirágok - onnan kapták ezt a magyar elnevezést, hogy az apró, érett virágokhoz, ha hozzáérünk, kilövell belőlük a virágpor - dekoratív, lágyszárú trópusi különlegességek. Szobai tartásra korlátozottan alkalmasak. Viszont zárt térben pl. erdei, esőerdei környezetet rekonstruáló terráriumban, szobai növényházban nagyon dekoratívak és jól érzik magukat. A közvetlen napfény káros lehet a növények számára, ezért elegendő a világos, szórt fény. Öntözzük egyenletesen, de a pangó vizet kerüljük!

 

tüzérvirág

 

A száraz levegő ártalmas, a növényeket közvetlenül ne permetezzük, mert a víz összegyűlhet leveleiken, ezzel rothadást idézhetünk elő, ez különösen télen jelenthet nagy problémát alacsonyabb hőmérsékletű helyiségben. Egész évben megfelel számukra a szobahőmérséklet.


Kenguruszőlő (Cissus antarctica)

Hajtásai felemelkedők, lecsüngők, rozsdabarnák, lágyszőrűek. A levelek tojásdad-szívalakúak, 8-12 cm nagyok, durván fogasak, sötétzöldek, fonákukon világosabbak, ereik mentén vöröslők. Alapjuknál mirigyesek. Virágai kicsik, zöldesek. A termés kicsi, kerekded, kékes bogyó. Valódi ámpolna. Mérsékeltházi.

 

Kenguruszőlő

 

Hármaslevelű kúszóka (Cissus rhombifolia) kúszócserje

 

Hajtásai és levelei különösen a fonákukon, többé-kevésbé vöröslőn szőrösek. Levelei hármasak, hosszú nyelűek, olívazöldek. A levélkék rombusz alakúak. A két két szélső aszimmetrikus. Minden oldalér egy levélfogban végződik.

 

Hármaslevelű kúszóka

 

Aranyos szobafutóka (Epipremnum aureum  v. Scindapsus aureus) futófilodendron

 

Kúszónövény, levelei aszimmetrikusak, bőrszerűek, színükön szabálytalan, aranysárga foltokkal. A fiatalkori alak levelei 6-10 cm hosszúak, 6-8 cm szélesek, szív alakúak, fényeszöldek, sárga vagy fehér foltosak. Az idősebb korú növény levele 20-60 cm hosszú és 20-50 cm széles. A torzsavirágzatot az alig valamivel hosszabb buroklevél veszi körül. Melegházi.

 

Aranyos szobafutóka

 

Borostyán (Hedera helix)

 

Örökzöld kúszó- vagy szárának rövid léggyökereivel falakra vagy fákra kapaszkodó növény. A fiatal hajtásokat 5-6 sugarú szürkés színű csillagszőrök borítják. Levelei kopaszok, bőrszerűek, sötétzöldek, gyakran fehérlő erekkel. Alakjuk szerint kétfélék. A felfelé kapaszkodó virágos hajtások levelei épek, széles tojásdadok, rombusz alakúak. A vízszintesen kúszó hajtások levelei általában 5 karéjúak. Sziromleveleik zöldesfehérek. Virágaik tömött, gömb alakú, ernyőszerű virágzatban állnak. Fekete bogyótermésük a virágzást követő évben érnek be. A virágkötészet előszeretettel használja mind hajtásait, mind termését. Mérsékeltházi, szabadban is kitelel. Télen meleg helyen tartva megnyúl, elpusztul. Száraz levegőn az atkák károsítják.

 

borostyán

 

Kanári-borostyán (Hedera canariensis)

 

Örökzöld, gyökerekkel kapaszkodó kúszónövény, szórt állású, bőrszerű levelekkel. Levelei 12-18 cm-esek, 3-5 karéjúak, alapjuknál szívformájúak. A szárat és a fiatal levelek fonákját kicsi, vöröses, 15 ágú csillagszőrök borítják. A termőhajtások levelei kisebbek, tojásdadok, többnyire nem karéjosak. Virágaik jelentéktelenek. A termés 3-5 magvú bogyó. Legelterjedtebb fajtája a Hedera canariensis 'Glorie di Marengo', fehértarka változat.



értékelés