A legkatonásabb virág: Szanszeviéria

A legkatonásabb virág: Szanszeviéria
A Szanszeviéria (Sansevieria) nemzetségbe mintegy 50 faj tartozik, és mind a legellenállóképesebb növények közé tartoznak. Kiváló szobanövények. Legközkedveltebb a Sansevieria trifasciata (magyar nevén szobai szanszeviéria), amelynek néhány fajtája is elterjed: a ´Laurentii´ levelei sárga szegélyűek, a ´Hahnii´ kis termetű, a ´Golden Hahnii´ szalma és kankalinsárga csíkozású, a ´Silver Hahnii´ levelei pedig ezüstös szürke rajzolatúak. 

A Szanszeviéria az Agavaceae (agávefélék) családjába tartozik, Afrika, Ázsia területein honos.


A növények vaskos, kúszó gyöktörzset képeznek, ebből fejlődnek a kemény, többnyire lándzsa alakú, akár 80 cm hosszúságot is elérő, felálló tőlevelek, amelyek mindkét oldalán világos- vagy sötétzöld, hullámos keresztsávok húzódnak. A 'Hahnii' fajták legfeljebb 20-25 cm magasak, széles lándzsás vagy tojásdad leveleik jóval kisebbek, és levélrózsát képeznek. Díszérték tekintetében a szanszeviériák nem kapnak dobogós helyet. Alkalmanként 20-50 cm magas tőkocsányokon apró, 6 cimpájú, fehéreszöld virágokból álló fürtvirágzatok jelennek meg, amelyek kellemes illatúak.

 

A szanszeviéria gondozása


A szanszeviériák minden helyiségben jól fejlődnek, amennyiben az elég meleg és világos. A hőmérséklet télen sem süllyedhet 15 C alá.

A tarka levelű fajták több fényt és meleget (20-22 oc) igényelnek!

Minél világosabb helyen állnak, annál szebben színeződik a levélzetük. A száraz szobalevegőt kiválón tűrik, ezért távfűtéses leásban is nagyon jól érzik magukat. Csupán mérsékelt öntözést, de minél világosabb és melegebb helyen tartjuk a növényt, annál több vizet kapjon. A klóros öntözővizet is elviseli. A túlöntözés és a pangó víz azonban a szanszeviéria pusztulását okozhatja. Ezért csak akkor öntözzünk, amikor a földjének a felszíne már megszáradt. Nyáron kéthetenként kaktusztrágyával is tápoldatozhatjuk. Amint a növény gyökerei a felszínre törnek, ültessük át a növényt egy nagyobb méretű cserépbe.

 

A szanszeviéria szaporítása


A tőosztással végzett szaporítás a legegyszerűbb módja a növény szaporításának, de levéldugványozással is szaporíthatjuk a szanszeviériát. Vágjun a  levélből 6-8 cm hosszú darabokat, majd tűzdeljük tőzeg-homok keverékébe. Néhány hét múlva a dugványok meggyökeresednek, és megjelennek a kis nvények.

 

szanszevieria
Sansevieria trifasciata cv. Laurenti

 

Tipp: A Sansevieria trifasciata 'Laurentii' fajta sárga szegélyű levéldugványaiból a fajra jellemző zöld levelű egyedek képződnek! Ezt a fajtát tehát előnyösebb tőosztással szaporítani.

 

szanszeviéra
Sansevieria trifasciata "Golden Hahnii"

 

Érdekességek a szanszeviéráról


Néhány faja nagyon szilárd és hosszú levélrostokat tartalmaz, amelyek feldolgozhatók, és például a kötél gyártásban és íjhúrként is hasznosíthatók.

Kártevői, betegségei szinte nincsenek. Esetenként a vincellérbogár lárvái károsíthatják. Az állatok éjszaka táplálkoznak, ezért nehezen fedezhetők fel. Az esetleg visszamaradó szürkészöld ürülékszemcsék alapján következtethetünk a jelenlétükre. A túl nagy nedvesség a növény gyökérrothadását okozhatja.

értékelés