-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A növények növekedéséhez három létfontosságú feltételnek kell meglenni az egyenletes növekedéshez. Az egyik ilyen elem a fény, a fénymennyiség. A téli hónapok alatt a napos órák száma lényegesen kevesebb, mint a tavaszi és nyári időszakban, ezért a növény nem tud megfelelő mennyiségben fotoszintetizálni.
Ha a hőmérséklet a lakásunkban megfelelő a növény fejlődéséhez és mi rendszeresen betartjuk az öntözést, de a fénymennyiség nem elegendő mértékű, a növényünk fejlődési ritmusa”felborul”, s ebből adódóan elkezd hosszú, nyurga hajtásokat hozni.
Ilyenkor a levelek mérete is megnövekszik, amit a fénymennyiség hiánya okoz, így a hosszú hajtásokkal és a levelek megnagyobbodásával igyekszik minél több fényhez jutni. A növényünk erején felül teljesít ebben az időszakban, igyekszik tartalékaiból hajtásokat növeszteni, ami a téli időszakra nem kellően felkészített növénynél végzetes lehet, mivel lassan feléli a benne rejlő tartalékot, s képes tavaszra feladni a küzdelmet.
Mit is tehetnénk, hogy fánk épségben átvészelje a téli időszakot lakásunkban?
A nyurga hajtások metszésével korlátozni tudjuk növényünk túlbuzgó hajtásnövekedését. A fenti képen látható fán kialakult hajtások mértékét lehetőleg ne várjuk meg. Egy metszéssel sokat segíthetünk növényünk kondiciójának megtartásában, valamint a forma és lombtömörség megőrzésében. A nyurga hajtásokat egyenként vágjuk vissza addig a mértékig, ahol az új zöld hajtás, s a tavalyi már megfásodott ág találkozik. A visszavágásnál ajánlott két levélpárra visszavágni növényünket. Fontossága a két levélpárnak, hogy a növény nem kényszerül oly mértékű hajtásintenzitásra a visszametszést követően, hogy minden alvórügyből előtörjön, hanem meghagyva a levélpárokat csak a kívánt mennyiségű lombfelületet pótolja magának.
A metszést fentről lefelé haladva érdemes kezdeni, mivel a felső ágtraktusban elhelyezkedő hajtások szoktak a legnagyobb mértékben meghosszabbodni.
Ilyenkor érdemes menetközben eltávolítani az elszáradt, elhalt ágrészeket is. Ha sikeresen elvégeztük a metszést mérjük fel, hogy nem metszettünk-e bele olyan mértékben az ágrendszerbe, hogy esetleg vastagabb ágat is levágtunk. Ha ilyen előfordult, sebkezelést kell alkalmazni az adott vágási felületen, így elkerülhetjük a betegségek bejutását. A metszés végeztével tegyük vissza a megszokott helyére növényünket és az eddig folytatott rendszeres öntözéssel a tavaszi átültetéséig (március első kéthete) gyönyörködjünk bonsaiunk megújult szépségében.
További infó:
www.hirthbonsai.hu