Neveljünk brazil medvetalpkaktuszt!

Neveljünk brazil medvetalpkaktuszt!
A medvetalpkaktusz (Opuntia brasiliensis) az Opuntia nemzetség egyik legellenállóbb tagja. A fiatal növény hasonlít a család többi tagjaira: minden Opuntia talpszerű, párnás hajtásokat növeszt, amelyeket apró száracskák kapcsolnak össze. De a medvetalp kicsit különbözik tőlük. Hogy miben?

Ahogy fejlődik a kaktusz, lassanként lehullatja az összes oldalsó levelét, a kicsi, henger alakú szárak megnyúlnak, és egyre inkább egy fa törzséhez hasonlítanak.

 

medvetalpkaktusz

 

A 60 cm-es magasságot elért növények tavasztól őszig sárga, csészealj formájú virágokat hoznak.

 

medvetalpkaktusz virága


A medvetalpkaktusz gondozása

 

Télen az Opuntia brasiliensis környezetében ne legyen 10 C-nál hidegebb. Nyáron jól tűri a magas hőmérsékletet is. Közvetlen napfényben nő a legszebben, a legnaposabb ablakpárkányon érzi magát a legjobban.

A medvetalpkaktusz öntözése:

A brazil medvetalpkaktusz márciustól őszig sok vizet igényel, de két bőséges öntözés között mindig hagyjuk a földjét kiszáradni. Télen csak annyi vezet kapjon a kaktusz, hogy ne zsugorodjanak össze a párás hajtásai.

Páratartalom növelést nem igényel külön. Ha a hajtásait szeretnénk letisztogatni, akkor permetezzük be vízzel a leveleit, de ügyeljünk arra, hogy ilyenkor ne érje tűző nap.

Tápoldatot csak a növekedési időszakban igényel, havonta, speciális kaktusz-táppal műtrágyázzuk.

 

medvetalpkaktusz

 

Átültetni tavasszal kell, tőzegalapú talajba, egyharmad rész kertészeti homok hozzáadásával. A jó vízelvezető talaj biztosításával természetes élőhelyéhez hasonló körülményeket teremthetünk a szobanövény számára.

A medvetalpkaktusz tövisei -tövispárnán kis csoportokban elhelyezkedő sörték- könnyen belefúródhatnak a bőrünkbe. Ezért az öntözésekor erre is vigyázzunk, és inkább húzzunk kesztyűt.

 

A medvetalpkaktusz kártevői:

A hajtások izületeinél gyapjastetvek támadhatják meg. Ha észre vesszük, mártsunk denaturált szeszbe egy vattát, és mossuk le őket.

A gyökértetvek a kaktusz gyökerénél, viaszos védőréteg alatt bújnak meg. Növényvédőszerrel alaposan öntözzük meg a növény földjét, langyos vízben feloldott megfelelő rovarirtóval.

forrás: virágvarázslat

értékelés