Hibiszkusz - a kínai rózsa
A hibiszkusz fajnak 200 alfaja van, többnyire zöldhajtásúak, évelők és kétnyári dús, virágzó cserjék. A növény Kínában, Indiában és Kanári szigeteken őshonos. Használata igen széles körű. A Hibiscus Sabdariffát ízletes teák készítésére használják. A hindu kultúrában, a hibiszkusz szent virág, Kali istennő ajándéka. A kínai rózsa (Hibiscus rosa sinensis) pedig az egyik legszebb dísze az otthonunknak. 

Hibiscus rosa sinensis (Kinai rózsa)

Ez az egydüli lakásokban termesztett faj. A kinai rózsa egy 1-2 m magas cserje. Levelei hoszúkásak, fényes zöldek, szélei egyenesek vagy recések, nagy virágjai piros, fehér vagy sárga színben pompáznak. A virágok, egyedül vagy csoportosan fejlődnek. Szaporítása növényi hajtásokkal történik, amelyeket a cserje hegyéből vágunk le. Kis faládákba helyezzük a hajtásokat,  az ültető közeg pedig homokos, tőzeges föld legyen, 8-12 cm vastagságban.

 

Hibiscus rosa sinensis

 

A hibiszkusz gondozása

Átültetés - ahogy a növények nőnek, nagyobb virágcserepekbe kell őket átültetni. Az idősebb példányokat 2-3 évente vissza kell metszeni, mert különben kinöhetik a lakást. Tavasszal, a nyeséssel megadjuk a növénynek a kivánt formát, és serkentjünk a virágzást. A nyári időszakban egyszer egy héten tápoldatozzuk hibiszkuszunkat, az év többi részében elég 10 naponként.

A talaj felszíni laizítása - legalább egyszer egy hónapban, egy vékony bottal, lezítsuk fel a növény talaját, a jobb vízfelvevő képesség és a levegő áramlása érdekében. A levelek portalanitása - nyáron legalább egyszer egy hónapban, de ha nagyon meleg van, tiszta szobahőmérsékletű vizzel naponta is permetezhetjük a leveleket.

 

Hibiscus rosa sinensis

 

A hibiszkusz fényigénye:

Nagyon fényigényes. Jól fejlődik déli és nyugati fekvésű ablakok előtt. Nem virágzik sötét helységekben.

A hibiszkusz hőigénye:

Jol érzi magát 20-21 C -ban nyáron, és 15-16 C fokban télen. A hirtelen hőingadozásokat nem tűri,  ilyenkor a levelei elsárgulnak és lehullanak.

A hibiszkusz vízigénye:

Nyáron 1-2 naponta, télen 5-8 naponta locsoljuk.

A hibiszkusz betegségei és kártevői

  • A levélrozsda megtámadhatja, ilyenkor feketés barnás foltok tarkitják.
  • Szürkepenész - elsősorban a bimbókat és a virágokat kárositja. Ellenszere :a túlzott locsolás, jó levegőztetés, és vegyszeres permetezés.
  • Levéltetvek, piros pókok és tripszek gyakori támadását permetezőszerekkel szüntethetjük meg.
értékelés