Hogyan termesszük a harmatfűféléket?

Hogyan termesszük a harmatfűféléket?
A harmatfű (drosera) valószínűleg a legjobb növény azon kertészek számára, akik éppen most kezdtek hozzá húsevő növények termesztéséhez, mindez azért mert strapabíróak és nem igényelnek túlzott törődést.

A harmatfű (Drosera) termesztése

 

Számos harmatfűféle létezik, a különbségek inkább a levél formájában és méretében fedezhetők fel. A rovarokat az édes nektár csábítja, amelyet a növény mirigyei termelnek. Ezek részeit képezik a sok kicsi rovarcsapdának, amelyek a növény testét teljesen beborítják. Amikor egy rovar érinkezésbe kerül vele, a ragacsos, harmatszerű nektárcseppek a légypapírhoz hasonlóan működnek. A rovar belecsúszik a ragacsos folyadékba, és a növény csápszerű mechanizmusa lassan legördíti a zsákmányt, előretolva az emésztő enzimeket kibocsájtó mirigyek felé a levél közepébe.

harmatfu-drosera
Harmatfu (Drosera)

 

Harmatfű termesztési tippek


Egy húsevő növény esetében lehet kicsit furcsán hangzik az, hogy termesztés; talán a tenyésztés kifejezés találóbb lenne a növény furcsa "étkezési szokásai" miatt!

  • A harmatfű a közvetlen vagy enyhén szűrt napfényt kedveli.
  • A harmatfüvet Sphagnum moha, tőzegmoha és egy kis perlit (vagy durva homok) keverékében  ajánlatos termeszteni.
  • A közeg, amiben termeszteni szeretnénk a harmatfüvet, nagyon nedves kell legyen, főleg a növekedési időszak alatt.
  • Csak esővízzel vagy desztillált vízzel lehet öntözni a húsevő növényünket!
  • A harmatfűfélék legjobban a nyári meleget szeretik (22-37 °C), télen pedig a 3-7 °C az ideális a számukra (ilyenkor szunyókálnak).
  • Néhány harmatfűféle igényli is ezt a téli pihenőt, de ez függ típustól is. Ilyenkor egy levélrózsát formálnak, amely nem ragacsos kis levélkékből áll. Ebben az időszakban tartsuk a harmatfűt szárazon, de azért legyen némi nedvesség a talajban, és fontos, hogy hűvös helyre tegyük.
  • A legtöbb harmatfű értékeli a magas nedvességtartalmat, és nagyon jól fejlődik egy terráriumi környezetben.
értékelés