Hogyan gondozzuk a  bunkóliliomot?
A bunkóliliom, vagyis “Cordyline” szó a görög “kordyle” szóból ered, ami bunkósbotot jelent. A bunkóliliomok Ausztrália, Új-Zéland, Madagaszkár, és Brazília területén honos növények. A cordylinék nagyon különbözőek, de akad azért néhány azonos jellegzetességük: duzzadt fehér gyökerek, és a földalatti rizómás szárak, amikből a hajtások nőnek.

A bunkóliliom (Cordyline) fajtái és szaporítása

Cordyline terminalis

 

Cordyline terminalis

 

A trópusi Ázsiából származik. A növény képes 6O-8O cm hosszúságot elérni teljes szétágazás nélkül. A nagyobb levelei(1O cm) lándzsa formában, és spirál alakban helyezkednek el. Ezek hosszúsága elérheti akár a 3O-4O cm-t, és piros, rózsaszín, sárga, élénk és fényes színekben pompáznak.

 

Cordyline australis

 

Új-Zéland területén honos hajlékony szárú, szétágazás nélküli növény, a csúcsa mindig teli zöld levelekkel. Éles, szépen hajlított, élénk színű levelei 6O-7O cm hosszúak és 3-5 cm szélesek. Bíborvörös, rózsaszín vagy fehér csíkos levelei vannak. Nyáron a növény fehér és illatos fűzérvirágzattal tündököl, fehér, kerek gyümölcsöket hoz.

 

 

Cordyline australis

 

A bunkóliliom (Cordyline) gondozása

 

A bunkóliliom szobanövénynek is ideális, mert lassú növésű. Ami a meleget illeti, a származási helyéhez viszonyítva más elvárásai vannak. A Cordyline terminalis például  télen legalább 14-15 °C fokot igényel, míg a Cordyline indivisa épp ellenkezőleg, hűvösebb helyen szereti 10-12 °C hőmérsekletet, akkor fejlődik a legszebben. Minden Cordyline fajtájú növény sok fényt igényel (közvetlen napsütés kizárva), azért, hogy igazán megmutathassa varázslatos színeit. Rendszeres locsolást igényel.

 

Cordyline indivisa

 

A bunkóliliomok szaporítása

 

A hajtásokat egymástól szétválasztva egy homokos alaptőzegbe ültetjük. A szaporítás arról szól, hogy a növényeknek egyes ágait - zöld hajtásokat vagy a már elfásodott ágakat a földbe hajtjuk, hogy itt gyökeret verjenek. A bújtást, a növény nyugalmi állapotában végezzük el fagymentes időben, tél vége felé azért, hogy a nyarat kihasználva a növények új erőre kapjanak.

 

Cordyline szaporítása

bunkóliliom szaporítása

 

Törzsökös magvaiból kiválóan lehet szaporítani. A magokat tavasz elején kell elvetni, leveles, földes és homokos alaprétegben. A sarjadzás 20-22 °C-on kezdődik. A palántákat cserepekbe ültessük el. Különösebb gondozást nem igényel. Nyári időszakban közvetlen napsütésektől árnyékolással óvjuk. Fontos a leveleinek a rendszeres mosása és tisztántartása. Nyaranta, havonta 1-2 szer, O.2% töménységű folyékony tápoldattal növeljhetjük termékenységét.

 

Nézzük meg, hogyan ültethetjük át a bunkóliliomot:

 

Cordyline australis átültetése

értékelés