-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A növény tudományos neve: Carmona microphylla vagy Ehretia buxifolia
Magyar neve: borágófa
E nemzetség természetes élőhelye Délkelet-Ázsiában és Dél-Kínában található. Nagyon szép fényes, sötétzöld, kicsit deltoidszerű levelekkel. A levél széle ép, két kisebb bevágás van a csúcs mellett. Fonákja világosabb. Törzse világosbarna, majdnem sima, kisebb dudorokkal. Tulajdonképpen örökzöldként viselkedik, mert télen is megőrzi levélzetét és azokhoz hasonlóan nagyon lassú a levélváltása. Egyre több esetben találkozhatunk vele bevásárló központokban, ahol bonsaiként árusítják! "Természetesen" kezelési utasítást nem mellékelnek hozzá, pedig fontos lenne, és erre a növényre különösen igaz, mert tartása annyira eltér a hazánkban honos növényekétől! Amennyiben jól érzi magát, szinte folyamatosan virágzik. Apró fehér virágaiból zöld bogyók fejlődnek, amelyek pirosra érnek. (A termések nem minden növényen jelennek meg!)
Üvegházban vagy floráriumban a borágófa hosszú ideig nevelhető
A mi éghajlatunk alatt nehezen tartható. Melegigényes, minimum 20 fok hőmérsékletre, és magas páratartalomra van szüksége, ezért csak üvegházban vagy erre a célra kialakított floráriumban érzi jól magát! Nem szereti a hirtelen hőmérsékletváltozást, a talaj lehűlését, a huzatot és a hideget. Télen se csökkenjen a hőmérséklet 16 °C fok alá, viszont magasabb fényigénye miatt pótvilágítást kell alkalmazni! A legcélszerűbb legalább (nagyság függvényében több) két db legalább 12 Watt értékű energiatakarékos fényforrással napi 6-8 órát megvilágítani. Földjét tartsuk nedvesen, de a túlöntözés gyökérrothadást okozhat! Két-három hetente zuhanyozzuk le langyos vízzel! Megfelelő gondoskodással hosszú ideig megtartható!
Metszéssel alakíthatjuk a borágófa formáját
Kialakult koronájú fáknál úgynevezett "fenntartó" metszést végezzünk. Ez azt jelenti, hogy a hajtásokat rögtön a kellő hosszúságúra vágjuk. Metszéssel is tudjuk befolyásolni a növény formáját. Vegyük figyelembe, hogy a megmaradó levelek határozzák meg az új hajtások irányát. A visszavágás helyén több levelet képez. Hajtásdugvánnyal szaporíthatjuk. Vastagabb ágai úgynevezett "légbujtással" szaporíthatók.
A fiatal borágófák rendszeres átültetést igényelnek
Egy-két évente szükségessé válhat átültetése, de az idősebb fákat ritkábban bolygassuk. Évente ellenőrizzük a gyökérzetet, ami arra is jó, hogy felfedezzük az esetleges betegségeket, vagy kártevőket! Amikor a gyökérzet teleszőtte a tálat, ültessük át! Az év bármely szakában átültethető, de a legcélravezetőbb tavasszal. A jó talaj laza szerkezetű, ez biztosítja az optimális vízháztartást, a gyökerek növekedését és a jó szellőzést. A talajszemcse szerkezete, kémiai tulajdonságai, valamint a tápanyagok és ásványi anyagok jelenléte mind-mind nagyon fontos alkotórészei a megfelelő ültetőközegnek!
Tápanyag-utánpótlás: A vegetációs időszakban kéthetente, télen kisebb töménységben, havonta ajánlott.