-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mikor és miért kell átültetni bonsai növényünket?
Átültetni két okból tanácsos, az egyik amikor bonsai-unk gyökérzete elérte azt a fejlettségi szintet, amikor már az adott bonsai tál nem elég nagy, és az ültetőközeg nem tölti be funkcióját, a másik, amikor felütötte a fejét egy nem várt élősködő a bonsai-unk talaján.
Milyen tálba ültessük?
Tálválasztásról hosszasan lehetne beszélni, azonban én inkább a méretekről beszélnék, milyen méretű tálba neveljük tovább a bonsaiunkat. Például, ha a bonsai-unk egy 15 cm-es tálban volt és a gyökérzet metszésével sem elegendő a tál és gyökérzet közti hely a kellő ültetőközeg mennyiségnek, célszerű egy mérettel (20 cm) tálba helyezni, így a kellő mennyiségű ültetőközeg és gyökérzet aránya optimális lesz. Kerüljük a „több gyökérzet, kevesebb talaj” arányt. Ha több ültetőközeg található a bonsaiunk gyökérzete körül, jobb fejlődési arányt érünk el, valamint az ültetőközeg is betölti a rá szánt feladatot.
Milyen talajba ültessem?
Bonsai ültetöközeg választás igen érzékeny dolog. Adott bonsai fajtára egyedileg kevert ültetőközeg fajtákat ajánlok, melyet a Hirth Bonsai Center bonsai szakértői kísérleteztek ki és ajánlják Önnek. A bonsai ültetöközeg alap ismérvei közé tartozik a kellő víztartó képesség, ásványanyag tartalom, talajszerkezet tartósság, és még folytathatnám. Célszerűnek tartom szaküzletünkből bonsai fajtákra egyedileg kevert ültetöközeg használatát. Kerüljük a multiknál „Bonsai föld” néven kínált földek használatát, mivel nem általánosítható az összes bonsai fajtára.
Milyen mértékű gyökérmetszést kell alkalmazni, vagy kell egyáltalán?
Elég nehéz kérdés, ám ha a tálból kivéve megnézzük a gyökérzet „tömörségét”, sűrűségét, láthatjuk, hogy alkalmazzunk, vagy alkalmazhatunk metszést. Ha a tálból kivéve le esik a gyökérzetről az ültetöközeg, és úgy látjuk, nincs kellő gyökérzet akkor ne metszünk. A képen látható tömörségű gyökérzet, metszést igényel. A metszés mértéke a gyökérzet alsó harmadára korlátozzuk. Metszés előtt célszerű, kibontani a gyökérzetet kapírcsal, vagy bambusz pálcikával, így láthatjuk azokat a gyökér részeket, amik már elhaltak, és amiket ki kell metszeni, valamint a kellő mennyiségű élő gyökérzet eltávolítása is könnyebb.
Tálba ültetés:
Metszést követően a bonsai beültetése és rögzítésére kell összpontosítanunk. A tál előkészítésével kell kezdenünk. A helyes rögzítést a fotón látottak alapján végezzük. Bonsai drótból hurkot hajlítunk, az így kapott rögzítő drótot át dugjuk a tál alján lévő vízelvezető furaton, amire a tál belsején keresztül ráhelyezzük az ültetőközeg hálót, ez a háló tartja a tálban az ültetőközegünket a begyökeresedési időszak alatt. Amint a gyökérzet átszövi az ültetőközeget a bonsaiunk stabilitása kellő mértékű lesz a tálban.
További információ:
www.hirthbonsai.hu