-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mi a lisztharmat és mit tehetünk ellene?
Ezt a lisztszerű bevonatot a micélium alkotja, melynek konídiumtartóin differenciálódnak a konídiumok. A károsodás és felületi sejtek elhalásának következtében a fertőzött részek szürkészölddé válnak, csökken a sarjhajtások és a levelek növekedése amelyek torzulnak el és el is száradhatnak. A fertőzött virágok morfológiailag megváltoznak, a szirom-és a csészelevelek is megvastagodnak, a sziromlevelek zöldesekké válnak, a porzók összenőnek, a virágok elszáradnak és lehullanak.
A fertőzött terméseken feltűnő, hálószerű rozsdásodás jelentkezik, amely a szüretig megmarad. A fejlett levelek másodlagos fertőzése során világoszöld behatárolatlan foltok keletkeznek, rendszerint alig észrevehető micéliummal. A levelek mérsékelten torzulnak.
A fogényony fajtáknál a lisztharmat óriási károkat okoz. A betegség főleg a védelem elhanyagolása miatt tud megjelenni, amikor a sarjhajtások és a levelek is erősen fertőződnek és elszáradnak. A krónikusan fertőzött fák levelei kicsik, hajtásaik rövidek és gyengék, termseik kisebbek és fokozatosan satnyulnak.
Fogékony fajták: az Idared és a Jonathán
Az almafalisztharmat terjedése:
Az almafalisztharmat főleg meleg időben, és magasabb vagy változó légnedvesség esetén terjed. A terjedés szempontjából 10-32 C közötti hőmérsékletek alkalmasak (az optimum 22-24 °C) A lisztharmat terjedésének kedvez a záporeső, a harmat és a köd, amely a szükséges nagyobb páratartalmat biztosítja.
Az almafalisztharmat elleni védekezés:
A veszélyeztetett területeken korlátozni kell a fogékony fajták termesztését. A fertőzött növényi részeket folyamatosan el kell távolítani. A beteg részek eltávolítását kb 1-2 héttel virágzás előtt meg kell tenni, és folyamatosan elvégezni.
Ahol a fertőzés rendszeresen előfordul, ott vegyszeres kezelés szükséges. A kezeléseket egészen júliusig végezni kell. Az egyes permetezések közötti idő az alkalmazott gombaölőszer hatásidejéhez igazodik ( 7-14 nap). Az alma ventúriás varasodása ellen alkalmazott fungicidek túlnyomó többsége hatásos almafalisztharmat ellen is.
M.Hluchy, P. Ackermann, m. Zacharda, Z.Lastuvka, M. Bagar, E. jetmarová, G. Vanek, L. Szőke, B. Plísek: A gyümölcsfák és a szőlő betegságei és kártevői