-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A faültetés alapszabályai - folytatás
Műtrágyázzuk takarékosan a fákat!
- Ne tegyünk műtrágyát a gödörbe, a gyökér mellé, mivel kárt okozhat benne. Jövő tavasszal, könnyedén műtrágyázzuk meg a fiatal fát.
- A gyökérerősítő szereknek elhanyagolható szerepük van. Nincs szükség rájuk az ültetés sikeréhez.
Helyesen öntözzük
Viszonylag alacsony nyomáson öntözzük a talajt egy locsoló segítségével. Hagyjuk, hogy a víz rendezze el a talajt, és ne mi tegyük azt. Ha a talaj beesett, töltsük fel. Ha kész, az ültetési helynek megfelelően átitatottnak kell lennie, és a nedves földnek alig kell eltakarnia a gyökeret. Az öntözés gyakorisága a talajtól függ, nem a naptártól. A talaj, mely nedves és összeáll, ha megfogjuk, nem hiányolja a vizet. A túlöntözés eltünteti a levegőt a talajból, ami a gyökér fulladását okozza. A gyakori öntözés kevés vízzel, elősegíti a gyökerek fejlődését. A talajtakarás csökkenti az öntözés gyakoriságát.
Télire lássuk el jól nedvességgel a fákat, ami azt jelenti, hogy ősszel alaposan öntözzük őket. Locsoljuk a megnyúlt meleg időszakokban, vagy a tél száraz időszakaiban, hogy megvédjük a gyökeret az aszálykároktól. Ez nagyon fontos az egy éve ültetett fák esetében.
Óvatosan kell metszeni a fákat
Egy újonnan ültetett fának csak minimális metszésre van szüksége. Csak a halott, beteg vagy sérült ágakat metsszük le. Kutatások bizonyítják, hogy az átültetett fák gyorsabban beilleszkednek, ha annyi lomb marad rajtuk, amennyi csak lehetséges. Ha lemetszettük a fát, ne tegyünk ilyen célokra készített vegyszereket a lemetszett ágakra.
Óvatosan kössük karóhoz
Az idősbenn fákat lehet szorosabban vagy túl hosszú ideig karóhoz kötni, viszont ne kössük karóhoz az alacsony fákat, vagy azokat, amelyek nem állnak a szél útjába.
A nagy, örökzöld fáknak, melyeknek a szél útját kell elállniuk, szükségük lesz karózásra. Ne használjunk drótot ehhez a művelethez. Széles sávokra vágott ruhadarabokat használjunk. Így nem a drót, hanem ez a pánt veszi körül a törzset. Egy évnyi karóhoz kötés elegendő szokott lenni.
A merev karóhoz kötés meggátolja a növekedést. Kutatási eredmények bizonyítják, hogy a fa nem fejlődik ki rendesen, ha nincs meg a lengési lehetősége.
Végezzünk talajtakarást a fák környékén
Egy erdei fa rendelkezik saját talajtakaróval, azaz több centis falevéllel. Ezt lehet utánozni 8-10 centis faforgácssal, szalmával, tűlevelekkel vagy felaprított levelekkel. Ne tegyünk műanyagot a talajtakaró alá, mivel nem tud áthatolni rajta a víz és a levegő. Az előre gyártott gyom talajtakarókat előnyben kell részesíteni.
Az egyik dolog, amit nem fogunk látni az erdőben egy fa körül, az az ápolt pázsit. A kutatások azt mutatják, hogy az újonnan ültetett fák hátrányos helyzetben vannak, amikor versenyezniük kell a fűvel a vízért, a levegőért és a tápanyagokért. Tartsuk távol a füvet a telepítési területtől legalább egy évig. Ha talajtakarást alkalmazunk a fák körül füvesítés helyett, megvédjük a fűnyíró által okozott esetleges károktól is.
Burkoljuk be télen a fáinkat!
Használjunk burkoló anyagokat a lomhullató fáink körül, késő ősztől egészen Húsvétig. Az első 2-3 évben van szükség erre. Ez megvédi a fát a téli időszakban. Ha ilyen burokban vettük a fát, ültetéskor távolítsuk el, ugyanis nyáron a rovarok és a betegségek otthonává válhat.
Egyéb érdekes olvasnivalók: