A veteményeskert gondozása novemberben

5
A veteményeskert gondozása novemberben
November hónap legtöbbször a kemény fagyok beálltát jelenti, de veteményeskertünkben ebben az időszakban is számos munka vár ránk!

Novemberi teendőink a veteményeskertben: a betakarítás

 

  • A Brassica (káposztafélék) családjából először a kelbimbót gyűjtsük be, ezeket karácsonykor vagy az év bármelyik napján fogyaszthatjuk.
  • Veteményeskertünkben a póréhagymának is meg kell ilyenkorra érnie. Csak annyit szedjünk ki, amennyire szükségünk van, a többit hagyjuk a földben. Ilyenkor még betakarítható a zellerszál és a zellergumó, a kelkáposzta, a karalábé, valamint a sárgarépa, a fehérrépa és a spenót.
  • A sárgarépát ebben az időszakban kell elraktározni, tehetjük őket tőzegbe, homokba vagy hagyományos verembe.
  • A paszternák bennmaradhat a földben, de ha az idő nagyon hidegre fordul, jó lesz letakarni a növényeket, különben nem tudjuk majd kihúzni a fagyott földből.
  • A csicsóka is megérett, és elültethetjük a bakszakáll salátát és a Scorzonera téli salátát. A bakszakáll salátát gyakran osztrigasalátának is nevezik, és helyesen elkészítve igazán ízletes zöldség.
  • Érdemes ellenőrizni kertünkben a tárolt zöldségeinket, és eltávolítani azokat, amelyek rothadásnak indultak, mielőtt a rothadás szétterjedne. A burgonyát különösképpen fontos ellenőrizni, ugyanakkor figyeljünk oda a csupasz csigákra is, amelyek egyik krumpliról könnyen átmászhatnak a másikra, és kárt tehetnek benne.

 

Őszi betakarítások

 

 

Általános novemberi kerti tennivalók

 

  • Ha az idő engedi, folytathatjuk az ásást. Különösen az agyagos talajok esetében. Ha nedves, ragacsos talajon dolgozunk, az ásás inkább árt, mint használ, és ráadásul még nehezebb is.
  • Miután október óta üres a talaj, novemberben fel lehet ásni, és trágyázni. Hagyjuk a talajt durván feldarabolva, mivel a földigiliszták felaprózzák majd, hogy a trágyához férhessenek. A talajvíz fagyása és olvadása segíti a talaj felaprózódását, így tavasszal könnyebb lesz majd megdolgozni.
  • Az október és a november alkalmas az ásásra, a trágyázásra és a termőréteg mélyítésére.
  • Bizonyosodjunk meg róla, hogy a komposztládák jól be vannak fedve, hogy az esőzések ne mossák ki a tápanyagot, és bomláskor a keletkező hő bent maradjon.
  • Az októberi tanácsot megismételve: a levelek már javában hullnak. A lehullott levelek értékes anyagot képezhetnek. A diófa lehullott leveleit is nyugodtan összegyűjthetjük,mert a hoasszú lebomlás során a mérgező anyagok mind kimennek belőlük. Készüljünk fel a lombhullásra, és építsünk egy komposzttárolót nekik.
  • Fedjük le a komposztládákat, hogy a sok eső ne mossa ki a tápanyagokat, és hogy bomláskor a keletkező hő bent maradjon. Ez egy egyszerű feladat, elég négy karót a földbe szúrni, és köréjük dróthálót húzni. Gyűjtsük ide a lehullott leveleket, majd egy évig hagyjuk őket állni. A kupac az idő folyamán egyharmadára zsugorodik, így mindig töltsük újra friss levelekkel a komposztládát. Ha van olyan vákuumos lombporszívónk, ami nemcsak összegyűjti, hanem fel is aprítja a leveleket, az még jobb, mivel a levelek sokkal gyorsabban rothadnak majd.

 

október-november-ásás

 

Őszi munkák kertünkben: ültetés, vetés és termesztés

 

  • Itt az ideje elültetni a fokhagymát. A hideg tulajdonképpen jót tesz nekik, elősegíti a későbbi növekedésüket. A fokhagyma nem szereti a nedvességet, ezért, ha a talaj tömött és tartja a vizet, fúrjunk egy ásónyéllel lyukat a földbe. A lyuk aljára tegyünk 2 cm-nyi vastag homokréteget, majd helyezzük a fokhagymagerezdet a homokrétegre, majd fedjük be komposzttal. Ezzel távol tartjuk a fölösleges vizet, és megelőzzük a rothadást.
  • A lóbabot is most kell elültetni, ha korai termést szeretnénk jövőre, ámbár az északi területeken megtörténhet, hogy kevés mag csirázik ki, és a késői vetés veszteséges lesz.
  • A takarmánynövények ültetéséhez már túl késő van, kivéve a takarmányrozst, amely a talajban tartja a tápanyagokat, amikor tavasszal eltávolítjuk.
  • Ne feledjük, hogy ebben az időszakban a galambok élelem után kutatnak, úgyhogy jobb, ha a káposztákat hálóval leterítjük, hogy a galambokat távol tartsuk. A téli fajtákról távolítsuk el a száraz leveleket. Ezeknek semmi hasznuk sincs, és csak a betegségek, például a botritisz elterjedéséhez vezetnek.

 

j_width

 

Őszi gyümölcsök

 

  • Az alma és körte mellett ebben a hónapban még találunk őszi málnát is. Október és november tökéletes a málna- szeder- és más bogyós növények gondozására. Ez a megfelelő időszak új tövek ültetésére. Hogy elegendő tápanyagot kapjanak, tegyünk a tövekre komposztot (250 grammot négyzetméterenként) vagy csontlisztet.
  • Ellenőrizzük a fiatal fákat, hogy megfelelően meg legyenek támasztva vagy karózva. A karók meglazulhatnak, ami azt jelenti, hogy erős szél esetén a fa gyökerei szintén meglazulhatnak. Ilyenkor érdemes megmetszeni az alma- és körtefáinkat.

 

Novemberi munkák az üvegházban

 

  • Ha az üvegházat használni szeretnénk a tél folyamán, még októberben tisztítsuk meg és pucoljuk ki alaposan, még a szigetelés előtt. Csökkentsük a szellőztetést, de a meleg napokon hagyjuk a melegházat levegőzni, hogy a betegségek, főleg a lisztharmat ne terjedjenek el.
  • Folytathatjuk a téli saláták rendszeres ültetését.
értékelés