5
Kerti munkák szeptemberben
Amikor a nyári szelek ősziesre fordulnak, eljön az ideje, hogy megtisztítsuk a kertet és előkészítsük a következő évre. Öntözzük ritkábban a fákat és a cserjéket, ezzel lehetővé tesszük számukra, hogy megedződjenek a tél beállta előtt. 

Őszi tennivalóink a kertben

Távolítsuk el a lejárt egynyári növényeket és készítsünk belőlük komposztot. A gyomokat és a meztelen csigákat is el kell távolítanunk a kertből.

Ime néhány fontos feladat és terv, amit meg kell valósítanunk a hónap folyamán, hogy kertünk a legjobb formáját hozza az ősz hátralévő részében, és jól elő legyen készítve a hosszú, hideg télre, majd az azt követő tavaszra.

 

Évelő- és egynyári növények, virághagymák

  • Az őszi hónapok folyamán, szeptemberben, októberben és novemberben, amikor a talaj hőmérséklete 15° C alá süllyed, a tavaszi virágok (pl. tulipán, nárcisz, jácint, szibériai csillagvirág, törpeírisz, szellőrózsa, sáfrány) hagymáit el kell ültetnünk. Válasszuk ki az egészséges, betegségektől mentes hagymákat. Tegyünk csontlisztet vagy virághagymákhoz való trágyát a fészekbe, ahová a hagymákat ültetjük.
  • A téli árvácskát, a virágzó kálát, a virágzó káposztát, és a krizantémot most kell elültetnünk, hogy egy kis színt adjunk a kertnek, miután a nyári virágok már elhervadtak.
  • Az évelő növények magvait ebben a hónapban kell elvetnünk, szórjuk sorba vagy nyílt ágyásokba, hogy a fiatal palánták készek legyenek az állandó helyükre való átültetésre jövő tavasszal.


kerti_munkak_szeptemberben

  • Amint az idő hűvösebbé válik, a túlnőtt vagy túlszaporodott évelő növényeket ki kell ásni és szétosztani, vagy a kert egy másik részébe átültetni. Az új vagy kicserélendő évelőket is ilyenkor kell elültetni. Évelők szaporítása tőosztással>>
  • Az érzékenyebb virághagymákat ki kell ásni, és sötét, hűvös helyre tenni, amint beáll az első fagy.

 

Bokrok és fák

  • Az ősz a legmegfelelőbb évszak a fák és bokrok kiválasztására. Az őszi telepítés kedvez a gyökerek megfelelő fejlődésének, és lehetővé teszi a növény megtelepedését tavaszra. Ha száraz idő van, öntözzük a növényt, amíg a talaj meg nem fagy.
  • Ne kezeljük műtrágyával a fákat és a virágzó cserjéket, hogy legyen lehetőségük megedződni a tél beállta előtt.

 

Gyümölcsök és zöldségek

A gyümölcsök és zöldségek betakarítása a termesztésük legjobb része. Gyakran előfordulhat, hogy bizonyos gyümölcsből vagy zöldségből sokkal többet termelünk, mint amennyit családunk el tud fogyasztani. Osszuk meg a fölösleges tök- vagy paradicsomtermést barátainkkal, szomszédjainkkal, és ne feledkezzünk meg a helyi élelmiszer lerakatokról és átvevő szervezetekről sem. Bár a legtöbb gyümölcs és zöldség frissen, a szedés napján fogyasztva a legjobb, fagyasztással, aszalással, tartósítással vagy befőzéssel meg tudjuk hosszabbítani a szezonját.

t1_width


  • A gyümölcsöket és zöldségeket rendszeresen ellenőriznünk kell, hogy lássuk, mikor érnek meg. Némi gyakorlattal és tapasztalattal könnyen megállapíthatjuk, mikor a legzamatosabbak, ekkor kell őket betakarítani.
  • A szilvafákat betakarítás után azonnal meg kell metszenünk, hogy biztosítsuk a jövő évi bőséges termést is.
  • Amint a hagyma szára elszárad, ki kell szednünk őket a földből. Meleg, száraz, világos helyen szárítsuk őket kb. 10 napig, majd hűvös, sötét, száraz helyen tároljuk.
  • Egyes kapásnövények, mint például a sárgarépa, a hagyma és a paszternák, a földben maradhatnak a hideg évszak alatt is, és amikor szükséges, kiáshatjuk őket. Használjunk elegendő talajtakarót, hogy megvédjük a földet a fagytól, és a növény friss marad, amíg szükség lesz rá.
  • Miután befejeztük a nyári zöldségek betakarítását, telepítsünk olyan talajtakaró növényeket, mint a lóhere, a tehénborsó, a szójabab vagy a bükköny, azzal a céllal, hogy jövő tavasszal beleszántsuk a földbe. Ezek a nitrogén-termelő növények szerves anyagokkal és tápanyaggal látják el a kerti növényeinket a következő évben, télen pedig gátolják a gyomok terjedését.

Van még őszi tennivaló >>

értékelés