-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Növényvédő szerekkel vagy anélkül?
A reklámokban ajánlott drága, a környezetre káros növényvédő szerek helyett, használjunk olyan alternatív, környezetbarát megoldásokat, amelyek megelőzik a kártevők elszaporodását illetve elpusztítják azokat. Íme néhány tanács zöldségeskertünk rovarmentesítésére:
Szerezzünk be Trichogramma petefürkész készítményt rovarirtáshoz
Ez a rovar nem károsítja a zöldségeskertet és nem okoz gondot, ha benne él, viszont a lepkék és a hernyók természetes ellensége. A petén belül fejlődő Trichogramma embrió elfogyasztja a lepkepetét, így a kártevőt még a kikelése előtt elpusztítja. Ezáltal megszabadulunk a haszontalan hernyóktól és lepkéktől még mielőtt felfalnák növényeinket.
Vízsugárral a kártevők ellen!
Ne felejtsük el, hogy nem mindig szükséges a növényvédő szerek használata. Gyakran fordul elő, hogy a kártevő rovarok szabad szemmel is jól észrevehetőek a növények levelein. Ilyenkor egy erősebb vízsugárral könnyedén leseperhetjük, lemoshatjuk őket a helyükről. Vegyük elő a locsolótömlőt, és irányítsuk a vízsugarat a megtámadott növényekre. Így gyorsan megtisztíthatjuk kertünket a nemkívánatos betolakodóktól.
Tisztítsuk meg zöldségeskertünket a hulladéktól!
Az elpusztult növények, lehullott faágak és egyéb kerti szemét kitűnő élőhely a kártevő rovarok számára, tehát időnként ajánlatos eltakarítani a kerti hulladékot. A kemény munka után felüdülés a kertben tevékenykedni. Így nemcsak, hogy megszabadulunk a rovarfertőzött kerti szeméttől, hanem még a napi gondjainkat is elfelejtjük.
Szabaduljunk meg a levéltetvektől!
Ezek a kis élősködők megbújhatnak a kertünkben, és sok kárt okozhatnak. A levéltetvek a növények leveleit és hajtásait szívják, váladékuk pedig a gombás betegségek táptalaja, ezért nagyon fontos megszabadulni tőlük. Telepítsünk katicabogarakat a kertbe, de legalább 15 percig figyeljük, hogy elég fáradtak-e a továbbrepüléshez, vagy szórjuk lárváit a levéltetűvel fertőzött növény leveleire. A lárva tápláléka a levéltetű, akár ezret is elfogyaszt belőlük naponta. Egy másik természetes ellensége a levéltetveknek egy hasznos rovar a levéltetvésző fátyolka, mely szintén ezekkel a kártevőkkel táplálkozik.
A szöcskék is ártalmas kártevő rovarok - irtsuk ki őket zöldségeskertünkből!
A látszólag ártalmatlan, kedves kis szöcskék valójában a növényeink nagy ellenségei. Ezért a legajánlatosabb megelőzni a bajt, és biztosítani a kert kártevőmentességét (akár kézzel is eltávolíthatjuk őket a növényeinkről).
Használjunk szerves növényvédő szereket kertünkben!- ökológiai növényvédelem
Egyes kártevő rovarok, mint példáula kabócák, a cserebogarak és a tripszek elpusztítása kicsit erősebb eszközök alkalmazását igénylik. Használjunk olyan szerves növényvédő szereket, amelyek a neem fa (ejtsd: nímfa) magjából nyert kivonatot, pirétrumot, diazinont, dimetoátot, endoszulfánt valamint ciflutrint tartalmaznak. Ezek a szerek bizonyosan elpusztítják majd a kártevő betolakodókat.
Figyeljük a zöldségeskertünket!
Ha a zöldségeskertünket gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) támadta meg, akkor szinte lehetetlen védekezni ellene. Kövessük tehát figyelemmel, hogy milyen kártevő rovarok élnek a kert környékén, és melyik évszakban a legnagyobb a népességük, hogy megelőzhessük a megjelenésüket illetve az elszaporodásukat.
Gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) |
Óvjuk meg növényeinket, használjunk természetes rovarirtó módszereket!
Védhetjük növényeinket egyenként is, ha a száruk köré papírgallért tekerünk. Ez hathatós védelmet jelent még a bagolylepke hernyói ellen is. Tájékozódjunk alaposabban a különféle természetes növényvédő szerekről!