-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Minden metszésnek megszabott ideje van
A tél vége a gyümölcsfák metszésének az ideje: rügypattanás előtt, amikor még nem indul meg a nedvkeringés, még nincs lomb a fákon, jobban áttekinthető. Ha az időjárás engedi, már február közepén-végén nekiállhatunk, de elhúzódhat ez március közepéig is. Ilyenkor megmetszhetjük az idősebb alma-, körte-, szilva-, cseresznye-, meggy- és mandulafákat, a bogyósokat. Ha tehetjük, később, csak a virágrügyek fakadása előtt - pirosbimbós állapotban - metsszük meg a kajszi- és az őszibarackfákat.
Mikor metszük a gyümölcsfákat?
Nagyon gondosan kell megállapítani a szőlőtőkék és szőlőlugasok metszésének időpontját, nem a naptár, hanem az időjárás alapján! A korán metszett szőlővesszőkön a rügyek fagyérzékennyé válnak, a késői metszés következtében bekövetkező „könnyezés„ pedig nagymértékben legyöngíti a növényeket.
Nem tavasszal, hanem augusztus-szeptemberben szabad lemetszeni a diófák útban levő, felesleges ágait és a mogyorót!
2019 február 15. és már dagadnak a rózsa rügyei - Rózsa metszése>>
Miért nem szabad fagyos időben metszeni?
A gyümölcsfák ápolása során célunk, hogy minél kisebb legyen a sebzési felület, ahol a kártevők és kórokozók szabad utat kapnak a növény belseje felé. Ha fagyos időben metszünk, akkor roncsolhatjuk a növényeinket, amelyek ilyenkor még merevek törékenyek.
Milyen eszközöket használjunk?
A legalapvetőbb eszköz a jó, éles, megolajozott metszőolló. A modern, áttételes metszőollókkal a kisebb, gyengébb női kezek is eredményesen végezetik ezt a munkát! A metszésnél is használjanak munkakesztyűt! A vastagabb ágak levágásánál jó szolgálatot tesz a hosszúnyelű, ágvágó olló. Terjedőben vannak a nyeles metszőollók, amelyek a sok balesetet okozó létrák használatát is feleslegessé teszik. A vastagabb ágak lemetszéséhez, a száraz csonkok eltávolításához fűrészre lesz szükség, a kereskedelemben kapható korszerű fogazatú keretes, összehajtható és nyeles fűrészek alig roncsolják a fa szöveteit. Még több eszköz metszéshez>>
A jó metszőolló aranyat ér a kertben |
Milyen koronaformát szeretnénk?
Mit, hogyan?
A frissen (ősszel vagy tavasszal) elültetett és a még nem termő gyümölcsfákat alakító metszésben kell részesíteni. A teherbíró, termékeny fának a központi, függőleges tengelye körül négy-öt oldalvezérágra van szüksége. A fővezérágat hosszabbra, az oldal-vezérágakat rövidebbre messük vissza, ily módon kúpalakú korona alakul ki.
A termő, idősebb gyümölcsfák koronájának metszésénél arra kell törekedni, hogy annak minden részét érje a napsütés, és a permetlé is eljusson minden elrejtett zugba! E cél elérése érdekében a koronából tőből kimetsszük a befelé törekvő vesszőket és gallyakat, azokat, amelyek egymást keresztezik vagy túlságosan sűrűen állnak. Ha az ágak csúcsán több vessző versenyez egymással, akkor a legerősebbet hagyjuk meg, a többit tőből kimetsszük, de a megmaradt vezérvesszőt is a felére bekurtítjuk!
A bogyós gyümölcsöt termő bokrok (ribiszke, köszméte, josta) felkopaszodott ágait, vesszőit úgy ritkítjuk meg, hogy helyet kapjanak az új hajtások. A szeder letermett indáit tőből távolítsuk el, a hónaljvesszőket pedig arasznyira vágjuk vissza. A málna letermett és elszáradt vesszőit tőből messük ki. Csonk ne maradjon, mert azon taplógombák telepedhetnek meg!
A szőlő metszése odafigyelést igényel |
A szőlő metszésével vigyázzunk
Ha korán szeretnénk elkezdeni a szőlő metszését, akkor ezt az enyhébb, fagymentes napokon megtehetjük. Kezdjük a téli fagykárok szemrevételezésével, rügyvizsgálattal. A rügyet hosszában vágjuk ketté, ha a rügy zöld, akkor minden rendben, ha azonban barnás vagy fekete, akkor a rügy elfagyott.
A szőlő metszése kissé differenciáltabb, de koránt sem áttekinthetetlen művelet. Bármilyen tőkeformát alakítunk ki, azt feltétlenül tudni kell, hogy milyen fajtájú szőlőt metszünk, mert a különböző fajták termővesszőit különböző hosszúságúra kell metszeni. Vannak fajták, amelyek rövid csapon, mások hosszú csapon, ismét mások szálvesszőn teremnek biztonságosan. Minden termőcsap mellett kétrügyes ugarvesszőt kell hagyni, amely a jövő évi termővesszőt hozza létre.
A letermett, elöregedett fásrészek eltávolításával a tőke felkopaszodását előzzük meg. Fontos tudni, hogy a szőlő metszésével a termés mennyiségét is "beállítjuk". Nem szabad a tőkéket termőrügyekkel túlterhelni, mert ez a következő évek termését csökkenti, a növény élettartamát rövidíti meg és a fürttermés minőségét rontja. Aki sok fürtöt akar termelni, az lemond a kiváló minőségről.
Dísznövények
Fagymentes napokon, februárban megkezdhetjük a lombhullató sövények (fagyal, gyertyán) metszését: ha alulról kiritkultak, akkor érdemes a növény felső egyharmadát eltávolítanunk. A kora tavasszal virágzó cserjéket ilyenkor ne háborgassuk, majd elvirágzás után.
A nagyobb metszési sebekeket kezeljük>>
Galambos Béla