Novemberi kerti teendők - 2. rész
Nézzük meg, hogy milyen teendők akadnak még a kertben novemberben! Többek között arról is szó lesz, hogy hogyan óvjuk meg a gyümölcsfáinkat a téli kártevőktől.

 

Őszi kerti munkák novemberben - folytatás



Őszi növények kertünkben

 

  • Ősszel elkezdhetjük betakarítani a zellert, de igazából tavaszig folyamatosan áshatjuk őket a földből.
  • Osszuk szét a rebarbara gyökereket. November elején pedig a fokhagymát is kiültethetjük.
  • Itt az ideje a póréhagyma begyűjtésének, mielőtt még megfagyna a föld. Gondoskodjunk róla, hogy Karácsony idején is ehessünk endíviát.
  • Ha tettünk el zöldségeket vagy gyümölcsöket, figyeljünk rájuk, hogy ne rothadjanak meg, illetve, hogy ne fertőzzék meg egymást. Kezdjük el begyűjteni az olyan zöldségeket, amelyeket egész nyáron át neveltünk, például a paszternákot és a kelbimbót.
  • Még mindig van idő elvetni a disznóbabot és a borsót, de üvegbúra alatt tegyük, vagy valamilyen hasonló védőszerkezet alatt. Figyeljünk oda a kis szőrös barátainkra, akik igencsak nagy előszeretettel fogyasztják az apró magokat.



november-kerti-munkak-meleghaz



Novemberi munkák a veteményeskertben

 

  • Ebben a hónapban fontos a veteményeskertünk "karbantartása" is. Ha termesztünk káposztaféléket, fedjük le őket. A hideg idő beálltával a madarak sorban állnak majd, hogy belekóstoljanak, különösen a törpe káposztafajtákba.
  • A metélőhagymát akár be is lehet vinni a házba télen, és ott nevelni.
  • Ha még nem vontuk be a gyümölcsfák törzseit zsírszalaggal, tegyük meg – higgyék el, amíg ezt olvassák, a kis flótások már a fák tövében gyülekeznek.
  • Novemberben még lehet fás dugványt venni a következőkből: ribiszke, köszméte és fekete ribizli.
  • Ha vetettünk futóbabot, borsót és szagos bükkönyt, tegyük el jövőre egy száraz helyre. Vessünk télire salátát melegházba vagy hidegágyba.

 

Mit kezdjünk a gyeppel novemberben?


Az őszi munkálatok sorából ne hagyjuk ki a gyepünkkel való foglalatosságot. Még mindig van idő a kemény fagyok beállta előtt, hogy gyepesítsük az előkészített talajt. Ha enyhe az idő, talán még egyszer le kell vágni a füvet. Amint ennek is vége, vigyük el a kaszálógépünket a javítóba, ezzel sok idegeskedést megspórolunk jövő tavasszal, amikor az a szerencsétlen pára nem akar majd beindulni. Vigyázzunk, hogy ne sétáljunk a pázsiton, amikor meg van fagyva a föld, mert nagy barna lábnyomokat hagyunk magunk után ott, ahol letapostuk a füvet.



hideg-fagy-pázsit



Késő őszi kerti teendők - benti növények/melegházak


  • Mossuk meg jól, és fertőtlenítsük a melegházat, a padokat, a cserepeket és a szerszámokat. Dobjuk el a régi cserepeket és minden szemetet, amire nincs már szükségünk.
  • Novemberben van az ideje annak, hogy beindítsuk a melegházak fűtőberendezéseit, hogy megvédjük az érzékeny növényeket és dugványokat. Szigeteljük a melegház belsejét légpárnás fóliával. A hidegágyakat is szigeteljük, a különösen hideg napokon pedig tegyünk rá egy plusz réteget. Csak azért, mert most hidegebb a levegő, nem kell megfeledkeznünk a melegház vagy hidegágy szellőztetéséről a melegebb napokon. Így nem lesz állott a levegő, és megelőzzük a nedvesség okozta rothadás elterjedését.
  • A ciklámen cserepeket hideg, fényes helyre tegyük, és rendszeresen öntözzük a növények tövét, és ne a leveleit. Ez majd megakadályozza a levelek megsárgulását. A fás dugványokat most elültethetjük a melegházban.

<< Előző oldalKövetkező oldal >>

értékelés