-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A vegyszermentes termesztés alapját a megelőzés képezi
A megelőzés első lépése a gyümölcsfák metszése és az előző évről a fán maradt gyümölcsmúmiák eltávolítása. Ezek ugyanis elsődleges fertőzési forrásai a betegségeknek, s mivel a tavalyi év igencsak kedvezett a kórokozóknak, úgymint monília, varasodás, levélfodrosodás, lisztharmat, peronoszpóra stb. még nagyobb fertőzési veszélynek vannak kitéve a gyümölcsfák, a szőlő, a ribizke-, a köszméte- és a málnabokrok is. Ezért metszés után a nagyobb vágási felületek sebkezelővel való ellátását követően érdemes elvégezni egy lemosó kezelést.
Fontos a fán maradt gyümölcsmúmiák eltávolítása
Ennek optimális ideje tél végén – kora tavasszal van, a kemény fagyok elmúltával, de még rügypattanás előtt. A gyakorlati tapasztalat szerint a paraffinolaj tartalmú készítmények a legmegfelelőbbek erre a célra, melyek közt van amelyik ként, vagy rezet tartalmaz. A kén tartalmú olajos készítmények (Vektafid S, Nevikén, Tiosol) a lisztharmat áttelelő képleteinek és a kártevő atkák gyérítésére szolgálnak, míg a rezet tartalmazó (Vektafid R) változatok az összes többi gomba kórokozó ellen hatékonyak, azokat gyérítik. A lemosó kezelést viszonylag tömény oldattal (Vektafid termékek esetében 2-3 %-os töménységűvel) kell végezni, ügyelve, hogy a permetlé az egész növény felületét jó alaposan beborítsa, megfolyjon azon. Így a kéregrepedésekben, a rügyek környékén megbúvó pajzstetvek, levéltetvek, atkák, körtelevélbolhák, vértetvek áttelelő képleteihez is elérnek, vékony filmszerű bevonatot képeznek rajtuk és így befojtják azokat. Annak érdekében, hogy az év során minél kevesebb problémát okozzanak számunkra a hangyák és az általuk felhordott és védelmezett levéltetvek, érdemes tavasszal Biocont hernyóövet felrögzíteni a fa törzsére. Ebbe beleragadnak a fa törzsén felfelé igyekvő rovarok, a hangyákon kívül fülbemászók és hernyók is.
A Biocont hernyóövet rögzítsük a fa törzsére
Megelőző kezelést zöldségfélék termesztése során is alkalmazhatunk!
Az egyik ilyen tennivaló az előző évi fertőzött növényi részek megsemmisítése utáni talajforgatás és talajlazítást követő Trifender-es kezelés elvégzése. Ezzel az antagonista gombákat tartalmazó mikrobiológiai termésnövelővel nagymértékben csökkenthetjük a talajban áttelelő kórokozó gombák mennyiségét. Erre azért is van nagy szükség idén, mert a tavalyi csapadékos, párás év nagyon kedvezett a különböző gombák tenyészésének, úgy mint, a paradicsom- és burgonyavészt okozó Phytophtora-nak, valamint a Sclerotinia-nak, Rhizoctonia-nak stb. Amennyiben Trifenderrel kezeljük a talajt segítjük az ott zajló cellulózbontást, későbbiekben pedig a vetemény erőteljesebb fog fejlődni, gyökeresedni. A készítményt maximum 1 %-os töménységű permetként a talajra kell locsolni, majd pedig sekélyen bemunkálni, amit végezhetünk akár gereblyével is.
A Trifender használata ajánlott még facsemeték ültetésekor is és palántázás alkalmával is.
Ültetéskor mártsuk a növény gyökereit az 1 %-nál nem töményebb oldatba. Segíti a gyökeresedést és erőteljes, ellenálló növényeket eredményez.
Ezen kezelések elvégzésével nagymértékben lecsökkenhetjük a későbbi kórokozók és kártevők számát, azok kártételét.
Ujváriné Fekete Emese – környezetgazdálkodási agrármérnök, www.biocont.hu