-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Kertészeti teendők - január
Január a tervezések időszaka, hó és hólé borítja a kerteket, a szabadban nem kellemes a kertészkedés. Annál több munkát kínálnak a tavaszi előkészületek.
A szerszámok többsége élezésre vár: a kicsorbult ásót, kapát, lapátot mi magunk is kikalapálhatjuk, megreszelhetjük. A tompa csákányt, fejszét, baltát talán jobb szakemberre bízni, hogy megélesítse.
Enyhébb téli napokon kimerészkedhetünk a kertbe és az alábbi tennivalók közül válogathatunk:
Téli növényvédelem
Ha még megvan a vágott karácsonyfánk, ne dobjuk el. Inkább vágjuk le az ágait, és hasznájuk azokat takaróként a kényes, vagy korán virágzó növények számára. Az örökzöldek levágott ágai természetes takarók a növények számára a hideg időben. Ezeket az ágakat újra lehet hasznosítani a komposztban, vagy felaprítva talajtakaróként tehetnek további szolgálatot.
Etessük folyamatosan kertünk hasznos kisegítőit |
Törzstisztítás
Érdemes az idősebb fák törzsének tisztogatását elkezdeni az enyhébb napokon. Először kaparóvassal, azután drótkefével távolítsuk el a kéregripacsokat és az alatta meghúzódó, áttelelő kártevőket, kórokozókat. A munka megkezdése előtt terítsünk fóliát a fa köré és a kaparékot égessük el.
Permetezés nyugalmi állapotban levő növényeknél
A tél eleji fagymentes napok a megfelelő idő arra, hogy lepermetezzük a növényeket, így megelőzhetjük telet átvészelő rovarok és betegségek által okozott károkat. A kombinált mész, kén és olaj vagy réz összetételű permetezőszer a leggyakrabban használt téli kezelés. (Lemosó permetszerek listája itt>>)
Ne permetezzünk, ha a hőmérséklet fagypont alatt van, vagy ha esik az eső, illetve erős szél fúj. Permetezzünk a használati utasításnak megfelelően.
Védekezése a jégkárok ellen
Seprűvel óvatosan távolítsuk el a havat és a jégkérget a fákról, örökzödekről. Jégkár ellen így védekezhetsz még>>
Metszés
A januári hónap nem a legmegfelelőbb a lombhullató fák és cserjék megmetszésére. Fagyos időben a metszést hanyagoljuk, mert csak roncsoljuk a növényeinket. Ehelyett készüljünk elő és tisztítsuk és élezzük meg a metszéshez szükséges szerszámokat.
A kerti berendezések javítása
Meg kell élezni a fűnyírót, és olajat kell cserélni benne? Mi van a szűrőkkel? Jól működik a motor? Ha eszközeink javításra szorulnak, itt az ideje, hogy megtegyük. Előfordul, hogy hetekig áll a rossz fűnyíró a műhelyben, holott a javítása csupán két napot vesz igénybe. Saját tapasztalatomból mondom, hogy ha február közepéig, vagy még tovább várunk, ugyanez a munka két-három hetet vesz majd igénybe.
Téli szökőkút - mit csináljuk, ha befagy a kerti tó? |
A virághagymák
Elfelejtettük elültetni a hagymákat? Bár eléggé késő van, ha a talaj fagymentes és viszonlag száraz eldugdoshatjuk még a tulipánok, nárciszok, jácintok, és sáfrányfélék hagymáit vagy ültethetjük őket teraszon egy nagyobb méretű cserépbe is, A hagymák ajánlott ültetési mélységéről érdemes tájékozódni.
Tervezzük meg...
Szerezzük be a szükséges műtrágyákat. Ősszel elsősorban a foszfát- és káliumtartalmú műtrágyákat szórtuk ki, tavasszal viszont nitrogéntartalmű műtrágyára (pétisó, ammónium-nitrát) lesz szükségünk. A vetőmagok között sem árt körbe nézni. Számos megbízható hazai vetőmagok a neten is elérhetőek.