-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Hogyan védekezhetünk a vadállatok ellen?
A nyúl nemcsak megrágja a fiatal, vékony kérgű fák törzsét, hanem a vesszőket is "lenyesegeti". De nemcsak a nyulak okozhatnak nagy kárt, hanem az őzek, szarvasok is, mivel fejükkel körbe ledörzsölhetik a fa háncsrétegét és ezzel annak pusztulását okozzák.
Gödör, riasztó és drótkerítés a vadak ellen
Itt említem meg, hogy hasonló kárt magunk is okozhatunk az újabban nagyon elterjedt damilos fűnyírókkal, melyek ha körbe vékonyan elvágják a háncsréteget, ugyanúgy a fa teljes pusztulását okozhatják, mint a vadak. (Különösen a benzinmotorosok veszélyesek.) Az országban szinte mindenütt jóval a természetes eltartóképesség feletti számban találhatók vadak, melyeket gyakran nemcsak télen, hanem nyáron is kénytelenek etetni. Nem csoda tehát, hogy a települések szélén sokszor a legjelentősebb kerti kártevők.
Gyümölcsös kertünkben még nem késtünk el a nyulak, őzek, szarvasok elleni védekezéssel, de a nagyobb havazásokig feltétlenül végezzük el azt. Sokszor csak a magas hó teszi lehetővé, hogy kártevőink bejussanak a kerítésen keresztül kertünkbe, máskor az alatta keletkezett vízelfolyások okozta hézagok adnak erre lehetőséget, de a nyúl akár maga is képes gödröt ásni. Ez utóbbi ellen úgy védekezhetünk, hogy a drótkerítést úgy fektetjük, hogy annak alsó része 10 cm-rel a talaj szintje alá kerüljön. A földbe kerülő rész azonban erősen korrodálódik, ezért fessük be, vagy használjunk műanyaggal bevont, esetleg alumínium drótfonatot. Jobb megoldás, ha a betonoszlopok közét is kiöntjük alul, és beépített fémkampókhoz rögzítjük a drótkerítést. Nagyvadak (szarvasok) ellen húzzunk még szögesdrótot is a drótháló fölé.
Használjunk műanyag védőrácsot a vadak ellen!
Egyedi védekezésként legjobb az erre a célra készített műanyag védőrács használata, mely könnyen rápattintható a különösen veszélyeztetett fiatalabb fák törzsére és egész évben fennmaradhat. Olcsóbb megoldás valamilyen tartós anyaggal - pl. fóliacsíkokkal - körbetekerni, vagy pl. kukorica, napraforgószárral védeni a fát. Fontos, hogy úgy rögzítsük ezeket 2-3 helyen, hogy sehol se tudjon hozzáférni az állat, másrészt az erős szél se hordja el. Akár hálót, akár mást alkalmazunk, alul egy-két lapát földdel rögzítsük a talajhoz.
A mezei pocok a fák gyökereit támadja
Amennyiben fáink alacsony törzsűek úgy az alsó vázágakat is védjük feltétlenül, gondoljunk arra, hogy a nyulak két lábra is tudnak állni, és nagy hónál ez jelentős magasságot jelent! Nagyobb területen érdemes vadriasztó szerekkel is próbálkozni. Különösen nagy számban fordult elő a mezei pocok. A talajban található lyukak tanúskodnak jelenlétéről. Megrágja alul a fák kérgét, a földben a gyökereiket.
A mezei pocok megrágja a gyümölcsfák gyökereit. Ellene a védekezés törvényileg is kötelező. A Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság engedélyével használhatjuk a Redentin 75 Rb csalétket.
Viszont mindenütt használható az Arvalin. Fontos, hogy a csalétkeket csak megfelelő adagban használjuk, mert túl nagy mennyiség vadpusztuláshoz vezethet. Elhelyezésük után - a gázosítószerekkel ellentétben - ne temessük be a gödröket. A pockok számát nagymértékben csökkenthetjük ragadozómadarak odaszoktatásával, amihez csupán „T" alakú ülőfákat kell kihelyeznünk. Végül, mind a pockok, mind egyéb vadak ellen megpróbálkozhatunk 5 kg/ha káliszappan kipermetezésével, mely riasztó hatású.
További információ: www.webkert.hu