-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A munka nehézségi foka : közepes
Ráfordított idő : kb. 2 óra
A fa és bokor átültetésének menete
1. Elhelyezés, elhelyezés, elhelyezés!
Átültetés előtt határozzuk meg, a bokor, vagy fa szereti-e a napot vagy az árnyékot, és mik a távolsági és öntözési igényei. Például ne helyezzünk el egy olyan növényt, amelyik szereti a sok nedvességet egy olyan mellé, amelyik inkább a szárazságot szereti: az igényeik összeegyezhetetlenek lesznek.
2. Mielőtt kiszedjük a bokrot vagy fát, ássuk meg az új gödröt. Ha kiszedjük a növényt, annál nagyobb a sikeres átültetés esélye, minél kevesebbet vannak a gyökerei szabadon.
3. Becsüljük meg a gyökér hosszát és mélységét, úgy hogy a növény körül felderítő ásást végzünk. Az új gödör szélessége kétszer nagyobb kellene legyen, mint a gyökeréé. A mélysége kicsit kisebb lehet, hogy elkerüljük a pocsolyásodást és a rothadást.
4. Mikor az új gödör aljára érünk, az alsó réteg talajt ne törjük meg. Azt hihetnénk, hogy ez segít a növénynek vagy bokornak, hogy a gyökerei minél mélyebbre hatoljanak. Ehelyett a fa vagy bokor elsülyedését okozhatja, és elősegítheti a rothadását.
5. Ássuk ki az átültetésre szánt fát vagy bokrot. Ne ássunk egy kifejlett bokor vagy fa közvetlen tövénél. Jobb ha a kerületének alapjától 1 m-re kezdünk ásni. Érezzük, hol van a gyökerének a túlnyomó része. Hasonlóan becsüljük meg, mekkora lesz a növény+ gyökér+ földlabda súlya. Lehet, hogy szükség lesz valakire, aki segít felemelni azt!
6. A lényeg, hogy minél érintetlenebbül hagyjuk a gyökérzetét (gyökér+ földlabda). Minél nagyobb a növény, annál nehezebb lesz valamit a gyökérzete közelébe tenni- és vinni sem lehet majd. Általában egy kifejlett növény gyökereiből le kell valamennyit vágni ( vagy egy éles ásóval, vagy egy metszőollóval- tiszta, jó vágást ejtsünk).
7. Miután elég földet távolítottunk el a növény részeiről, végül a lapátot alá lehet tolni, és a növényt el lehet választani az alatta lévő földtől. Azután terítsünk le egy ponyvát a földre, és azzal költöztessük el a növényt.
8. A ponyvát szállítóeszközként használva, húzzuk a fát vagy bokrot az új gödör fölé (amit az 1-4 pontban leírtak szerint ástunk ki). Óvatosan tegyük rá a ponyvát a gödörre, majd húzzuk ki. A lapát segítségével tegyük vissza a kiásott földet a gödörbe. Tömörítsük a talajt erősen, majd öntözzük folyamatosan, hogy elkerüljük a levegő bennrekedését. A légbuborék bennmaradása a bokor vagy fa károsodását okozhatja az átültetés után.
9. Emeljük dombszerűre a talajt gyűrű formában a bokor vagy fa körül, egy medenceszerű részt kialakítva, ami segít megtartani a vizet. Ez segít majd ezentúl a fő cél elérésében- az átültetett gyökérzet megfelelően nedvesen tartása, amíg megfakad.
10. Szórjunk el egy 7-8 cm vastag komposztréteget az átültetett növény körül. Pár cm-t hagyjunk ki a növény tövénél, ez biztosítja a levegőzését, és megakadályozza a rágcsálókat, hogy belekóstoljanak a törzsbe. A rágcsálókat vonzza az, amit a komposztréteg kínál.
11. Ezután locsoljuk, locsoljuk, locsoljuk! A tavasz nehéz lesz a fának vagy bokornak, ha nem kap bőségesen vizet. A locsolás nagyon fontos a fák vagy bokrok sikeres átültetésében.
Fontos kérdések a fák, bokrok átültetésével kapcsolatban:
Mikor kezdjünk a fák vagy bokrok átültetéséhez?
A legtöbb fának vagy bokornak a legmegfelelőbb időszak az átültetésre a késő tél, vagy kora tavasz. Második legmegfelelőbb időszak az ősz lehet. A nyár nem megfelelő (túl meleg van) . A tél közepén szinte lehetetlen - ha nem ástuk ki előzőleg (mielőtt a föld megfagyna).
Az ehhez szükséges idő 2 óra. Mindenesetre ez nagyrészt a körülményektől függ. Egy kifejlett fát, vagy bokrot kiásni a köves földből ( főleg sűrűn benőtt helyen) nagyon nehéz munka. Mennyi időnkbe telik, sokban függ az egészségünktől, és hogy mekkora erőfeszítést fejtünk ki.
Eddig azoknak a fáknak és bokroknak az átültetéséről beszéltünk, amikhez kiásás, költöztetés és a gyökérzet újbóli beásása szükséges.
Íme, hogyan kell eljárni abban az esetben, ha a növény saját készleten van?
Ha faneveldéből vásárolunk növényeket hogy a kertünkben elültessük, ezek a folyamatok másképp zajlanak. Egyes növények henger alakú zsákba vannak csomagolva. Egyes esetben a jelentős méretű fák, vagy bokrok átültetésének könnyebb tehnikája a gyökérzet megnyírása lehet.
Mire van szükségünk az átültetéshez?
- Éles lapát
- Ponyva
- Mérőszalag
- Metszőolló
- Kerti locsolócső
- Komposzt