Harc a baktériumok és gombák okozta fertőzések ellen

Harc a baktériumok és gombák okozta fertőzések ellen
Ki az, akinek a növényeit soha semmilyen kártevő vagy fertőzés nem támadta még meg? Nem valószínű, hogy sokan lennének, éppen ezért a következőkben néhány tippet mutatunk be a baktérium és gombák okozta fertőzések megelőzésére és megfékezésére.

Védjünk meg növényeinket a baktériumoktól és gombáktól

 

Bármennyire jól is gondoznánk a növényeinket, egyeseket közülük minden bizonnyal megtámadja a baktérium vagy egy gomba okozta betegség. Ha ez nem kezelődik ki a növény elgyengül, vagy akár el is pusztulhat. Ami még ennél is rosszabb, hogy az egész kertben elterjedhet ez a fertőzés, és ennek következtében még nagyobb károkkal találjuk szembe magunkat. Ezért is fontos figyelni az esetleges betegségre utaló jelekre, és ha szükséges, minél hamarabb intézkedni.

 

Tartsuk tisztán a kertünket


A talajbeli kőtörmelék különböző káros baktériumokat rejteget. Távolítsuk el a kőtörmelékeket, és ilyen módon megszabadulhatunk a baktérium okozta fertőzés fészkétől is. Lényeges, hogy a kertünket megszabadítsuk az elhalt falevelektől, virágoktól és más szerves anyagoktól, melyek egy idő után felgyülemlenek. A termesztési szezon végén ajánlott egy alapos kerttisztítást elvégezni, és túladni az összes megmaradt kőtörmeléken. Az egészséges növényekből származó hulladékot fel lehet használni komposztnak. A beteg növényekből származó hulladékokat pedig ajánlott a szemétbe dobni vagy elégetni, melyet aztán komposztnak is fel lehet használni.

 

kert-gondozasa-fertozesek
Tartsuk tisztán a kertünket

 

Tartsuk tisztán a kerti szerszámokat


A piszkos szerszámok bizony veszélyt jelenthetnek a kertben. A baktériumtól vagy gombától fertőzött beteg növényről más növényekre is át lehet vinni a fertőzést, például egy lapáton vagy egy kerti ágnyeső ollón keresztül. A kerti szerszámokat ajánlott gyakran tisztítani és fertőtleníteni.

 

Tartsuk szárazon a növényeinket


A baktériumnak vízrétegre van szüksége ahhoz, hogy megfertőzhesse a növényt, és a gomba is nedves körülmények közt szaporodik. Ezért próbáljuk meg szárazon tartani a növény lombozatát. Ez azt jelenti, hogy ne fentről locsoljuk meg őket. Használjunk inkább öntözőcsövet vagy egyéb öntözési módszert, melynek segítségével a víz eljut a növény aljára. Ez egy kevésbé pazarló öntözési módszer. Azonkívül ne foglalatoskodjunk a növényeinkkel ha vizesek. Ha az adott növény gombával vagy baktériummal fertőzött, az egész kertben elterjedhet a fertőzés.

 

valtozatos-novenyek-kert
Ültessünk többféle növényt a kertünkbe

 

Ültessünk többféle növényt a kertbe


Ha többféle növény és fa van a kertünkben, az nemcsak érdekesebb, hanem ráadásul egy még kiegyensúlyozottabb ökoszisztémát eredményez. A változatos kertben kevesebb lesz a növények rovarkártevőktől vagy betegségektől való elpusztulása. Ha az egyik növény megbetegszik, a betegség nem terjed olyan könnyen át a mellette lévő növényre, ha az más fajta. Ugyanakkor ha valamilyen betegség kitörése miatt muszáj volt elpusztítanunk a beteg növényeket, a következő évben mindenképp másfajta növényt ültessünk a helyükre.

Természetesen a problémákat jobb megelőzni, mint végül szembesülni velük. Képtelenség megszabadulni a kertünkben előforduló összes kártékony baktériumtól és gombától. Viszont ha figyelembe vesszük a fentebb említett tanácsokat, több ideig örvendezhetünk az életerős és betegségmentes növényeknek.

értékelés