-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A lisztharmat egyes alma és rózsafajtán, a köszmétén már súlyos mértékben, a kajszin, őszibarackon, körtén, dísznövényeken és a szőlőn kezdeti levéltünetekkel jelzi, gondunk lesz vele. Előrejelzőcsapdáink nagy számban fogják a gyümölcsmolyokat.
Most fel kell venni a permetezőgépet!
► A hűvös, esős időben feléledt a koratavaszi tafrina. Egyes nektarin fajtákon már 90%-os a kár. A szárazmeleg napok beálltáig folyamatosan figyelni és védekezni kell.
► A virágfertőző monília most a friss hajtásvégeken hatol be a kajszi és a meggyfákba. A virágzáskori és a hajtásfertőzések nyomán hervadó ágvégek visszametszése után, a Topas 100 EC, Chorus 50 WG (ez utóbbi hűvösben kimondottan jól hat), Systhane Duplo *,Talentum*, Sygnum WG*, stb. felszívódó készítményekkel permetezzenek. A kajszit ma fényképeztem, a moníliától száradó ágvég mellett a kezdődő sztigminás betegségtüneteit is láthatják a gyümölcsön. A csonthéjasok levélbetegségei is megjelentek. Egyes réz, kén (pl. a ThiovitJet reggeli vagy esti kijuttatással) és a mankoceb hatóanyagú gombaölők mellett a Topas 100 EC és a MiltoxSpeciál Extra WP is engedélyezett pl. cseresznyében, meggyben és őszibarackban.
► Sziromhullás utáni stádiumban vannak az alma és a körtefák. A lisztharmat az intenzív hajtásnövekedés alatt okozhatja a legnagyobb bajt. Ne engedjék be a lombfelületre a kórokozókat, mert innen terjednek át agyümölcsökre. A csökött termés lehullik, de a leszüretelt, parás felületű almák tárolhatósága is rosszabb. Alapvető hatóanyag a kén, de a kis gyümölcsök kb. zölddió nagyságáig, a viaszosodásig csak óvatosan bánjunkvele, perzselhetik a növényeket. A kívánatosnál kisebb és nagyobb kénszemcsék is károsíthatnak. Egyenletes szemcseméretben gyártott, pl. a Thiovit Jet, a Microthiol Special (más néven Micro Special), a Kumulus S (más néven Microkén). Mikrogranulált, könnyen oldódó termék a Cosavet DF (más néven a SulgranDF). Ebbe a csoportba tartozik még az Eurokén 2000 (más néven Necator Plus). A kéntartalmú lombtrágyáknak pl. Tiosol is lehet lisztharmat elleni mellékhatása. 25 fok felett minden kénnel vigyázni kell! Ne lépjék túl az ajánlott dózisokat és inkább délután permetezzenek. A gyakori esők is sérthetik a viaszos felületet és a kontakt gombaölők különben is lemosódnának.
Most eljött a felszívódó (szisztemikus) szerek ideje. Ezeket a beszáradásuk után már nem mossa le az eső, viszont felhígulhatnak a gyorsan növekvő növény testében. Ezért ismételni kell a permetezést 2-4 alkalommal, 8-10 napos fordulóval, az előírások szerint. Ezt nevezik szisztemikus blokknak. Ilyen a Score 250 EC, a Cyflamid, Difcor 250 EC, Difo 25 EC, Systhane Dupolo, a Topas 100 EC (és a párhuzamos engedélyű változatai a Penco 100 EC és az Agria Penconazol) és a Nimród 25 EC is. (A melegebb napokkal a varasodás is megérkezik.)
Figyelem! A felszívódó készítményekkel szemben kialakuló rezisztenciát megakadályozhatjuk, ha időnként kontakt szerekre váltunk, illetve, ha ezeket bekeverjük a felszívódók mellé. |
► A permetezendő növények sorába lépett a szőlő is. A talajhoz és a tőkéhez vagy a kordonkarhoz közeli levélkéken már néhányan megtalálták a lisztharmat tüneteit. Az érzékenyebb fajtákon kezdjék a keresést: Kékfrankos, Potugieser, Leányka, Rizlingszilváni, Kadarka, Olaszrizling, Chardonay, stb. Ne kíméljék magukat, sokat kell hajlongani. A sárguló, olajosan áttetsző foltocska, megjelenése után rövidesen torzulni kezd a levél, a fonákon pedig hamarost megjelennek a gomba jellegzetes apró telepei, melyek már ekkor is ontják a nyárispórák milliárdjait. Ekkor már egyértelmű a fertőzés, de a permetezéssel ne várjunk idáig se! Ne feledjék, a lisztharmatok ellen csak megelőzéssel védekezhetünk! Ha most nem „csapnak oda”, a virágzásig felszaporodhat. Elhúzódó virágzásnál több generáció is válthatja egymást és a felhalmozódó fertőzőző anyag a virágokat teljesen elviheti. Most a kontakt kénes szereké a főszerep. (Fentebb felsoroltam a készítményeket,néhányan egész évben bekeverik a permetlébe.) Virágzásig ismételhetünk velük, sőt töményebb lehet a permetlé, mint nyáron. A Karathane Star is kontakt és kénmentes, hűvösben kifejezetten jól működik. Fürtmegnyúlásnál majd indíthatják a felszívódó (szisztemikus) blokkot. Az a kertész, aki már most is biztosra akar menni (pl. ritkán jut ki a kertjébe és az esők után nem tud a kénnel ismételni, érzékeny fajtákat telepített vagy a szomszédban fertőzött növények vannak), ő a kén mellett, kombinációban már most is bevetheti a felszívódó gombaölőket: Bumper 25 EC, Topas 100 EC, a SysthaneDuplo más néven Talentum, a Cabrio Top, a Quadris, Dynali, a Vivando és az új hatóanyagcsoportba tartozó Cyflamid, stb. (A Cantus is engedélyezett, de főleg fürtvédelemre kiváló.) Ezek a kertbarátok tehát máris indíthatják a szisztemikus blokkot, azaz a virágzás végéig, egymást követően 2-4 alkalommal permetezhetnek felszívódókkal. Sok növényvédő szert nem is lehet többször felhasználni évente. (Amennyiben melegebbre fordul az időjárás, a peronoszpórával is számolni kell!)
► Cseresznye: A korai fajták kis gyümölcseit már károsíthatja a cseresznyelégy. Javaslom, hogy Önök is helyezzenek ki ragacsos sárgalapokat. A lombkorona felső szintjén működnek megfelelően. Az alsóbb ágra akasztva csak egy-két héttel későbben jelzik az első egyedeket. Ekkor már késő, a termés nagyobb részét már „beköpték” a legyek. Ahol megtalálták a sárgalapon az első egyedeket (lásd a középső fotón) ott számolni kell. Ha a szüretig még „beleférnek” a felszívódó Mospilanok (14 napos é.v.i.), akkor ezzel is permetezhetnek. Később már csak a kontakt készítmények, a Decis, a Karate 2,5 WG, a Karate Zeon 5 CS más néven a Full 5 CS, és a Kaiso Garden alkalmazható, 3 ill. 7 nap é.v.i.-vel.
► Országszerte komoly károkat okozott a fagy. Szőlőben, őszi és kajszibarackban, szamócában, krumpliban, stb. Segíthetjük a növények regenerálódását pl. Atonik, Amalgerol vagy komplex lombtrágyák kijuttatásával.
► Ahogyan a lisztharmat fajok, úgy az atkák is jól teleltek és szépen szaporodnak ebben az időjárásban. A mai fényképen a szőlő nemezes gubacsatkájának súlyos kárképét láthatják. A gubacsképzők korántsem a legveszélyesebb atkafajok. A szabad szemmel nem látható levélatkák, pl. a szőlőn, fakadáskor sokkal nagyobb károkat okozhatnak, hasonlóan a takácsatkákhoz. Az atkák soknemzedékűek és egy időben megtalálható a tojás,a lárva és a kifejlett kártevő is. Sajnos az atkaölő szerek többsége nem pusztítja el az összes fejlődési alakot, ezért felváltva használják ezeket! A Nissorun 10 WP és a július 31-ig engedélyezett Flumite 200 kivételek, ún.transzlamináris hatásúak, a levéllemezen is áthatolnak, még a fiatal gubacsokba is bejutnak. III. kategóriás még az Ortus 5 SC, az Envidor 240 SC, Zoom 11 SC, Fazilo, Floramite 240 SC, stb. Szerencsére nagyobb lett a választék! Ne feledkezzenek meg a kén atkagyérítő hatásáról sem! Atkák ellen mindig apró cseppekkel, nagy lémennyiséggel és nedvesítő szerek hozzáadásával dolgozzanak.
Még több növényvédelmi előrejelzés: Zsigó György honlapján
Növényvédelmi szaktanácsadás, mérnök képzés: magyarnovenyorvos.hu