Yucca levélfoltosság
A yuccát ne öntözzük szórófejes öntözőrendszerrel, vagy felülről, mivel ez kedvez a gombák elszaporodásának.

A yucca lassan növő, hosszú életű tőlevélrózsás növény, jól bírja a tűző napot, a szárazságot, de még a keményebb teleket is takarás nélkül átvészeli. Eredetileg az amerikai kontinensen őshonos évelőről van szó, a kevés csapadékkal bíró, sivatagos tájak jellemző növénye. Terebélyessége miatt elsősorban szoliterként ajánlható. A yuccák helyzete nálunk sajnos gyakran problémás, mivel tűrőképességük miatt sokszor ültetik kevésbé előnyös helyekre is őket, később aztán, mire megnőnek, a ritkítás, tisztítás elmarad, így dekorációs értékük nagy részét elvesztik, és könnyebben megbetegednek. A yuccát manapság a legrosszabb körülmények közé is telepítik, mivel jó várostűrő, akár az utak elválasztósávjaiban is megállja a helyét, és a kemény mínuszokat is kibírja, de a tűző nap, és a 40 fok sem jelent gondot neki.

 

Yucca levélfoltosság
A yuccák legnagyobb hátulütője a baktériumos levélfoltosság

 

A yuccák legnagyobb hátulütője a baktériumos levélfoltosság, amely sajnos pár év után minden példányt megtámad, hatására a levelek foltosak lesznek, beteges külsőt kölcsönözve a növénynek. Az alattomos szépségkárosító a Coniothyrium concentricum nevű gomba, mely a foltosodást okozza. Terjedését segítheti a túl gyakori öntözés, és az esősebb, párás időjárás, megteremtve a megfelelő körülményeket a gombák elszaporodásához, melyet általában a különböző penészgombák megtelepedése követ, tovább rontva a helyzetet. Az ifjítás ilyenkor az egyik megfelelő megoldás a növények számára, vagyis a fiatal hajtások áttelepítése, de lehetséges egyszerűen új növényt ültetni a régi helyére, esetleg a kémiai védekezés (permetezés) is szóba jöhet.

 

Yucca levélfoltosság
A yucca (más nevén pálmaliliom)

 

A yukka (más nevén pálmaliliom) kiültetéskor karcsú, elegáns gömb alakú növény, melynek két fajtája van forgalomban, egyik a Yucca filamentosa, a másik a Yucca recurvifolia. A kerti pálmaliliom (Y. filamentosa) az a fajta, mely gyakoribb vendég a családi házak kertjeiben. A beteges, esetleg elöregedett, elburjánzott növények megifjítására, átültetésére a legjobb időszak a tavasz, még a vegetációs időszak beindulása előtt célszerű a növényt bolygatni. Leginkább a fiatal, de már beérett hajtásokat érdemes leválasztani, és belőlük új növényeket telepíteni. Az idősebb növényeket meg lehet tisztítani, és visszametszeni, vigyázva a tőlevélrózsára, ugyanis ha a tőlevélrózsa megsérül, akkor hajlamos lesz a rothadásra. A leválasztott hajtásokat érdemes egy-két napig szárítani, így nehezebben rothadnak be, mikor elültetjük őket.

Fontos, hogy a yukkát sose öntözzük szórófejes öntözőrendszerrel, vagy felülről, mivel ez kedvez a gombák elszaporodásának. Ha a gomba már megjelent a növényünkön, akkor gombalőszerrel lehet ellene védekezni, melyet permetként kell kijuttatni a gyengélkedő példányra. (Bárki által vásárolható szer a Mankoceb, mely kertészeti áruházakban, kertészetekben kapható.)

További infó:
http://kertesz.blog.hu

értékelés