Valóban jó megoldás a vakondháló?

5
Valóban jó megoldás a vakondháló?
A vakondok ellen sokan vakondhálóval védekeznek,  ám az emberek csak ritkán vannak tisztában ennek a meglehetősen drága módszernek az árnyoldalaival. Sokszor még olyanok is vakondháló mellett döntenek, akiknek soha nem is volt vakond a kertjükben és még a környékes sem láttak soha.

Vakondháló: biztos, hogy ezt akarjuk?

Kertészeti szaktanácsadóként számos olyan kerttulajdonossal beszélgettem, akik arra voksoltak, hogy vakondhálóval tartják távol a vakondokat szeretett kertjüktől. A vakondháló úgy működik, hogy lefektetik a föld és a fű közé, így az megakadályozza a gyep elcsúfítását, mert a vakond elméletileg nem tudja a felszínre túrni a földet. A gyakorlat azonban teljesen más: a vakond a hálótól továbbra is vígan a föld alatt közlekedik, és járatokat ás, mindössze nem jelennek meg kis vakondtúrások a gyepben.

A vakond igazából ilyenkor is nagyon sokat árt a kertnek, mert kikotorja a gyepszőnyeg alól a földet, a gyep gyökere a fellazult talajban lóg, levegővel érintkezik és aztán elhal. Sajnos több ízben igazi "horrortörténetekkel" találkoztam, amelyek mind a vakondháló lerakásának következményei voltak.

vakondháló

 

A gyepszőnyeg alá telepített vakondháló esete

Többen is boldogan számoltak be arról, hogy újrafüvesítéskor egyáltalán nem volt gond számukra az előzőleg lerakott vakondháló fölötti gyep leszedése, hiszen az olyan könnyedén felemelkedett, akár a paróka a fodrász báburól. Ez valójában viszont nem áldás, hanem óriási problémákat jelez visszatekintve.

Egy normális gyep gyökere 15 cm mélyre is leér, tehát ha egészséges gyepről beszélünk, annak át kell, hogy szője teljesen a hálót és a gyökér között kell a hálónak elhelyezkedni. A könnyű felszedés annak a tünete, hogy mesterségesen sokat öntözték ezeket a területeket és nitrogéndúsan táplálták. A normális füvet, még ha fel is van gazolva, vagy megbetegedett, akkor sem lehet felkapkodni a földről, ahogyan a falról a tapétát sem lehet csak úgy, egy mozdulattal lekaparni, ha az hozzáértéssel, rendesen lett felrakva. Ilyen esetben attól is tönkremehetett a fű gyökere, hogy állandóan öntözték, így a gyökérrendszer megerősödni nem tud és mélyre fejlődni sem.

Vakondtúrás a fűben

 

Vakondháló az alatta lévő életre nincs befolyással

Több kerttulajdonos előbb-utóbb kénytelen szembesülni azzal, hogy mennyire nehéz visszafordítani ezt a kialakult helyzetet. Mivel a vakond tevékenységére nincs befolyással a háló, előfordulhat, hogy alaposan feltúrja a kert alját és visszájára sül el a vakondhálós telepítés.

Szerencsére nem csak vakondhálóval lehet védekezni a vakondok ellen! Létezik egy száz százalékban szerves anyag, ami nyolcvan százalékban szarvasmarha trágyát, húsz százalékban birkatrágyát tartalmaz, így remekül táplálja a kertet, de mellette még van egy jótékony mellékhatása, hogy elűzi a vakondokat a ricinusos hatóanyagának köszönhetően.

A gyenge gyepgyökérzet másik oka lehet még az is, ha pajorok vagy lótetvek elrágják a fű gyökerét. A cserebogarak a talajfelszín fölött egy az egyben elrágják a fű gyökerét, és ennek következtében akár az abroszt az asztalról, úgy lehet leemelni a füvet a talajról ha van vakond háló telepítve még akkor is. A cserebogár ellen nehéz védekezni, hiszen legszívesebben ott teszi le a petéit, ahol szépen ápolják a kertet. Ott szaporodik a legkönnyebben, mert az egy mesterséges inkubátor a számára.

A hab a tortán az, hogy a ricinusos alkaloidáknak köszönhetően a Horto Bio tápanyag taszító hatással van a különböző bogarak lárváira is, a talajlakókra. Két legyet üthetünk egy csapásra, aki kipróbálja: nem csak a vakondoktól, hanem a cserebogaraktól, lóbogaraktól is megszabadulhat.

 

Molnár Gábor Éva, a füvesasszony
kertfuvesites.hu

értékelés