-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az Európai Unióban engedélyezett hatóanyagok között immár 18-ra bővült az ún. „egyszerű anyagok” száma. Ezek az anyagok jelenleg élelmiszerként, vagy gyógyhatású anyagként forgalmazott termékek, de bizonyíthatóan van növényvédelmi hatásuk és a megadott felhasználási körülmények között a környezetre, illetve az emberi egészségre nem jelentenek kockázatot. 3 újabb mindennap használatos konyhai alapanyaggal bővült a korábbi lista (Alternatív növényvédelmi hatóanyagok>>)
SÖR
A sör felhasználási feltételei
A készítmény: a sört hígítás nélkül lehet felhasználni.
Rendeltetés: csigaölő hatású készítmény.Felhasználási technológia:Valamennyi fogyasztható és nem fogyasztható növénykultúrában házas és házatlan másnéven meztelencsigák kártételének megakadályozására alkalmazható.
Az első házas vagy meztelencsigák megjelenésekor a sört bele kell önteni egy erre alkalmaskialakítású műanyag edénybe, majd azt ki kell helyezni a védendő növényállományba, atalajba süllyesztve a csigák tömeges csapdázása céljából. A kártétel és a csiga népességméretétől függő sűrűséggel kell a csapdákat a védendő növényállományba kihelyezni. Erősfertőzés esetén négyzetméterenként egy sörcsapda kihelyezése célszerű. A csigák ellenivédekezés egy tenyészidőszakban öt alkalommal végezhető sörrel.
KONYHASÓ
A konyhasó felhasználási feltételei
A készítmény: konyhasó (NaCl) vizes oldat vagy granulátum formában
Rendeltetés: rovar- és gombaölő hatású készítmény.
Felhasználási technológia:
Szőlőben (Vitis vinifera) a konyhasó vizes oldata a tarka szőlőmoly (Lobesia botrana) és a lisztharmat (Erysiphe necator) kártételének megakadályozására alkalmazható. Tarka szőlőmoly ellen 0,6 kg konyhasót 100 liter vízben kell feloldani (60 g/ 10 l), éshektáronként 200-400 liter permetlémennyiség felhasználásával kell kipermetezni. A kezeléseket a tojásrakást követően, 1-3 alkalommal májusban, júliusban majd szeptemberbena szőlő fürtkezdemények növekedésétől a fogyasztásra érettségig (BBCH 55-91) lehetelvégezni. Lisztharmat ellen 0,6 kg – 2,0 kg konyhasót kell 100 liter vízben feloldani (60 g/ 10 l), éshektáronként 200-400 liter permetlémennyiség felhasználásával kipermetezni. A kezeléseketcélzottan, egy vagy két alkalommal lehet elvégezni a levélfejlődés kezdetétől a fürtzáródásig(BBCH 10-77). Két permetezés esetén az első időpontban 20 g/l, a második időpontban 10 g/lkonyhasót lehet felhasználni.
A permetlét csak a kezelendő lombfelületre szabad kijuttatni. A fölösleges kijuttatáselkerülése érdekében csak a szőlőállomány károsítóknak kitett része kezelése javasolt. Ahektáronként kijuttatott só mennyisége nem haladhatja meg a 6 kg-ot. Egyszerre csak kisebbmennyiségű oldatot ajánlott készíteni a véletlenszerű kiloccsanásból adódó károsodáselkerülése érdekében.
Gombatermesztésben (pl.: kétspórás csiperke) a konyhasó granulált változatát foltkezelésformájában lehet kijuttatni a kórokozó gombák okozta betegségek (pókhálós penész Cladobotryum dendroides, száraz mólé Lecanicillium fungicola és nedves mólé Mycogoneperniciosa) ellen. A sót a betegségek fellépésekor egyszeri alkalommal, kis kézi lapát, csésze,vagy kanál segítségével juttassuk a kórokozók által érintett részekre. Fontos, hogy csak afertőzött területet kezeljük szubsztrátum kilógrammonként 0,03 g sóval. A betegségek koraifelismerése alapvető a foltkezelés hatékonyságának biztosításához. A felismeréshez érdemesszakértők segítségét igénybe venni. A só felhasználása mellett törekedni kell a betegségek fellépésének megelőzésére szakszerű termesztéstechnológia alkalmazásával.
A felhasználásról a talaj sótartalmának figyelembevételével kell dönteni. A túl magassótartalom a talajéletre és termesztett növényeinkre káros hatású.
MUSTÁRMAG
A mustármag por felhasználási feltételei
A készítmény: mustár (Sinapis /Brassica/ alba, B. juncea, B. nigra) magvainak porábólkészített vizes pép
Rendeltetés: gombaölő hatású csávázó készítmény
A mustármag porából készített vizes pép őszi vagy tavaszi búza (Triticum aestivum), durumbúza (T. durum) és tönkölybúza (T. spelta) magvainak kórokozók (pl.: kőüszögötokozó Tilletia caries és T. laevis) elleni csávázására alkalmas készítmény. A csávázást vetés előtt kell elvégezni. A csávázáshoz keverjünk össze 1,5 kg porrá zúzott mustármagot 4,5 lvízzel. Az így nyert pép 100 kg vetőmag kezeléséhez elegendő. Törekedni kell a magvak egyenletes bevonására, amely az arra alkalmas keverőeszközzel biztosítható.