Segítség! Sárgul a növényem!
Milyen jó lenne, ha a növények beszélni tudnának! Sokkal egyszerűbb lenne a gondozásuk. Szólnának, ha éhesek vagy szomjasak, sőt arról is beszámolhatnának, miként nyomott el a cserepükben egy cigarettacsikket a kolléga a szomszéd szobából.

A levélsárgulások okai

 

Nos, ha a növények nem is beszélnek, kommunikációra azért még képesek. Például elsárgulnak leveleik, ha valamiben hiányt szenvednek. Ha odafigyelünk, megérthetjük problémájukat.

Beteg növény

Vízstressz - A túlöntözés és a vízhiány tünetei hasonlóak. A levelek csúcsa és széle sárgulni kezd, majd a levélszél megbarnul és a levél elhal.

 

Napégés - Ha túl erős napsugárzás éri a növényt, a növény zöldje kifakul, különösen a felső hajtásai válnak világoszölddé. Az alsóbb levelek, amelyek nincsenek kitéve a káros sugárzásnak, természetesen egészéségesek maradnak.

 

Tápanyaghiány - Ha kevés a nitrogén, a levelek először halványzölddé válnak, majd elsárgulnak és lehullanak. A gond az idősebb levelekkel kezdődik, de a friss hajtások is visszamaradnak a fejlődésben.Vashiány esetén a fiatal levelek kezdenek sárgulni, de a levélerek élénkzöldek maradnak.

Tipp: Milyen a jó földkeverék növényeinkek?>>

 

Betegségek - Kórokozók vagy kártevők jelenléte esetén a levelek foltokban vagy csíkokban is sárgulhatnak. A sárgulás egyik gyakori kórokozója egysejtű szervezet, egy fitoplazma.

Meleg időjárás esetén számíthatunk e kórokozó támadására, amely nem kímél se zöldséget, se dísznövényt. A fertőzött növény satnya, sárgás leveleket hoz, a hajtások és virágok pedig csavarodottan, deformáltan fejlődnek.

Tettes lehet még:

Sok egyéb gombás, baktériumos és vírusos betegség okozhat még levélsárgulást, mint például a mozaikvírusok, vagy a fuzáriumos hervadások. A betegség pontos meghatározásához és a lehetséges gyógymód kiválasztásához kérjük szakember segítségét.

értékelés