Hogyan harcoljunk a poloskák ellen?

Hogyan harcoljunk a poloskák ellen?
A poloskák többféle növénnyel és gyümölccsel táplálkoznak. Többek között gyümölcshullást és gyümölcstorzulást okozhatnak a fejlődő termések esetében. Tudjuk meg, hogy hogyan harcolhatunk ezek ellen a kellemetlen kártevők ellen!

A legnagyobb károkat a virágzás illetve a sziromhullatás alatt okozzák, de később is aktívak. A körterügyeken való élősködés során nedv figyelhető meg a rágási nyomok mentén. A rágási nyomok később jelentkeznek, gennyes pattanásszerű sebek formájában.

Hogyan ismerjük fel a poloskát?

A felnőtt egyedek zöldes barnás színűek, testükön pirossas-feketés mintázattal, körülbelül 6 mm hosszúak. A lárvák fakó sárga vagy zöld színűek, hasonlítanak a felnőttekhez, viszont nincs szárnyuk.

A poloskák életciklusa

Télen a poloskák száraz levelekben vagy a gyümölcsösök talajában húzzák meg magukat, tavasszal előbújnak és megszállják a gyümölcsfákat, ahol a fejlődő gyümölcsrügyekkel táplálkoznak. Évente 3-4 új generáció jön létre.

 

 

A poloskák megfigyelése

Használhatunk rovarfogó hálót, de az egyszerű szemmel való megfigyelés is eredményes lehet. A megfigyelést április elején kezdjük el, ezt a gyümölcsös határán kell elkezdeni.

A poloskák elleni védekezés

  • Távolítsuk el a károsodott gyümölcsöket
  • Pusztítsuk el az olyan gyomnövényeket, amelyek menedékül és fészekül szolgálhatnak a poloskáknak, ezt a műveletet tavasszal és ősszel is végezzük el
  • Ne pusztítsuk el azokat a rovarokat, amelyek ezekkel a kártevőkkel táplálkoznak: pl. karolópókok és a rablópoloskák
  • Használjunk permetező szereket: pl. Thiodant, Thioneyt
  • Az őszibarackot Thiodannal vagy Thionexel kezeljük sziromhullás után

Ha a gyümölcsös közelében olyan lucernával bevetett földek vannak, ahol sok a poloska, permetezzük be a gyümölcsös határát illetve a határhoz legközelebb álló 3-6 fasort. Vagy 28 nappal betakarítás előtt permetezzük be ezeket a földeket Cygonnal vagy Lagonnal.

értékelés