-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A vírusbetegségek (himlő, veszettség, sárgaláz, sertéspestis, Eupatorium sárgalevelűség, tulipán színtörés) hosszú idők óta ismertek, és a Földön mindenütt előfordulnak. Csupán Európában mintegy ezer növényi vírusbetegség ismert.
Mik a vírusfertőzés tünetei?
A vírussal fertőzött gazdaszervezetben morfológiai, citológiai, fiziológiai elváltozások figyelhetők meg, amelyek külső és belső tünetekben nyilvánulnak meg. A vírusfertőzés következtében megjelenő szimptómák két nagy csoportra oszthatók: szabad szemmel látható, a növényeken megjelenő, ún. makroszkópos, ill. külső szimptómák és szabad szemmel nem látható, a növényekben megjelenő, ún. mikroszkópos, ill. belső szimptómák. Vannak olyanok, melyek 1-2 óra leforgása alatt megjelennek a nvöényen, míg mások 1–2 év alatt (fás szárú növények vírusai) manifesztálódnak.
A tünetek megjelenése rendkívül változatos, attól függően, hogy:
- a növény mely részén gyökér, levél, szár, virág, termés vagy a mag felületén jelennek meg
- okozhatnak klorotikus foltokat a levélen (világoszöld, sárgászöld és sárgásfehér foltok)
- nekrotikus foltokat levélen, termésen (fekete, barna, vörös és szürkésfehér foltok)
- alakjuk ugyancsak igen változatos: lehetnek foltszerűek, gyűrű alakúak és csíkok
- A leggyakrabban előforduló tünetek: mozaik, érnekrózis, érkivilágosodás, hólyagosodás, márványozottság, levéldeformáció, páfránylevelűség, kinövések
Szilva himlő - Plum pox potyvirus levélen
A szilvahimlő tünetei különböző gyümölcsökön
Hogyan terjednek a vírusok?
A növényi vírusok terjedésében nagy szerepet játszanak az emberek, rovarok és a parazita növények. Minden növényvírus átvihető fogékony gazdanövényére kertészeti oltással, de természetes terjedésük főképpen vektorokkal (levéltetvek, kabócák, fonálférgek, talajban élő gombák) és parazita növényekkel (Cuscuta spp.) történik. Megelőző védekezés ilyenkor a vektorok ellen kell, hogy irányuljon.
A vektormentes átvitelen kívül a vegetatív szaporítószervekkel (gumó, hagyma, rizóma), a generatív szaporítószervekkel (mag, pollen) és a mechanikai úton történő terjedésnek van jelentősége. Az epidémiák és pandemiák kialakulásában az ember direkt és indirekt szerepén kívül igen fontos szerepet játszik a növények esetében a rezisztencia hiánya, a megnövekedett nemzetközi forgalom stb. (Ezt szolgálja többek között a 2019. dec. 14-én életbe lépő új növény-egészségügyi szabályozás az EU-ban.)
Hogyan védekezhetünk a vírusok ellen?
A vírusokkal mint fertőző betegségekkel szembeni védekezés két csoportba osztható: megelőzésre és gyógyításra, terápiára. A növényvírusokkal szembeni preventív eljárások közül a rezisztenciára nemesítésnek (rezisztens fajták előállításának), a vírusmentes szaporítóanyagok használatának, a fertőzési források (gyomnövények), a vírusátvitelben szerepet játszó vektorok elpusztításának és a karantén rendszabályok betartásának a legnagyobb a jelentősége.
Mi a teendő a vírusos növényeinkkel?
Ha kisebb értékű egynyári-évelő növényeinket vagy szobanövényeken tapasztalunk vírusra utaló kórképet, a kezelés helyett érdemes megválnunk a növénytől, viszont nem olyan egyszerű a kérdés nagyonbb értékű, évtizedek óta a kertünkben álló pl. gyümölcsfák esetében. A vírusos fái akár még 10-15 évet is elélhetnek, nem kell őket kivágni, viszont van esély rá, hogy megfertőzhetnek más fákat rovarokkal vagy mechanikai úton, ezt a gazdának kell mérlegelnie.
Olvasóink kertjeiben készült fotók:
Forrás: Növényvírusok és virológiai vizsgálati módszerek tankönyv