-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A téli nyugalmi időszak alatt is meg kell teremtenünk a kívánt körülményeket, hogy a meleg éghajlatról származó növényeink károsodás nélkül átvészeljék a hideg évszakot. A következőkben minden fontos tudnivalót megtalálunk, amelyek segítségével sok-sok éven át virulni fognak dézsás növényeink, és az erkélyen, teraszon árasztanak majd a mediterrán hangulatot.
- Hogyan gondozzuk a murvafürtöt? (Bougainvillea)
- Hogyan kell metszeni a leandert? És mit tegyünk, ha elfagyott? Vagy ha beteg?
Tápanyag
A dézsás növények csak tavasztól, a kihajtástól kezdve igénylik a tápanyag-utánpótlást. A hideg hónapban - szeptember elejétől március elejéig - nem kell tápoldatozni őket (kivéve, ha télikertben. melegben telelnek). A frissen átültetett növényeket szintén nem kell tápoldatozni az első három-négy hétben, mivel a virágföldek tartaléktápanyaga rendszerint annyi időre elegendő.
Szintén nem kell rendszeresen tápoldatozni, ha márciusban vagy áprilisban tartós hatású tápszerekkel látjuk el a növényeinket: ilyen termékeket változatos alakban kínálnak a gyártók, kapható például pellet, rudacska vagy kis golyók formájában. Figyeljünk a megadott értékekre, meddig hatásos az adott termék. Azt is vegyük figyelembe, hogy a tartós hatású tápszereknek több hétre is szükségük lehet, hogy kifejtsék hatásukat, és a nyáron esetleg megjelenő tápanyaghiány-tünetek orvoslására emiatt nem alkalmasak.
A tápanyag utánpótlás fontos a növényeink számára |
Ha nem használunk tartós hatású termékeket, akkor áprilistól, legkésőbb májustól el kell kezdenünk a tápoldatozást, és heti rendszerességgel meg kell ismételnünk. A műtrágyát ebben az esetben az öntözővízzel juttatjuk ki - por, ill. oldat alakjában szerezhetjük be az erre alkalmas termékeket, és a megadott adagolási útmutató szerint keverjük az öntözővízbe. A választék széles; igyekezzünk jó minőségű, kifejezetten a balkon- és a dézsás növényeknek kifejlesztett terméket választani. Ügyeljünk arra, hogy a készítmény lehetőleg nagy töménységben tartalmazza a tápelemeket. A kertben, szabad földön használatos komplex műtrágyákat viszont jobb, ha elfelejtjük az edényes növények esetében. A viszonylag kicsi talajtömeget hamar el lehet sózni velük, így könnyen tönkremehetnek a gyökerek.
Egyes növénycsoportoknak - például a citrusféléknek ós a pálmáknak - speciális műtrágya-keverékeket fejlesztenek ki, érdemes ezeket használni. Csak nedves földlabdára juttassunk ki tápanyagot.
Öntözés
A dézsás növények közül sokkal kevesebbet fenyeget a kiszáradás veszélye, mint amennyit a megfulladásé! Az öntözés alapszabálya ezért a következőképpen hangzik: csak akkor adjunk vizet, ha a földlabda már enyhén kiszáradt, akkor azonban bőségesen. Az öntözés gyakoriságára és a vízmennyiségre ugyanakkor nem létezik pontos recept, mindig a virágföld minőségétől, az edény méretétől és az időjárástól függ. Ha viszont rendszeresen figyeljük növényeinket, magunktól is hamar kitapasztaljuk az adagolást. A cserépalátétekben, kaspókban megállt vizet azonnal öntsük ki. Lehetőleg a reggeli órákban öntözzünk, amikor a gyökerek még nem hevültek fel, és a párolgási veszteség is jóval kisebb, mint napközben. Mivel sok mediterrán növény nem szereti a meszet, ezért kizárólag állott esővizet használjunk az öntözéshez.
A növényeket igényeik szerint öntözzük |
Az egészséges növény
A károsítok "egyszerűen a levegőben" vannak, és a kertekből bármelyik pillanatban áttelepülhelnek a dézsás növényeinkre is. Nagyon fontos, hogy még időben észleljük őket, még mielőtt a növény lehullatná pettyes vagy fakó sárga leveleit. Gyakran nem kell növényvédő szerhez folyamodni: a nagyobb károsítókat - bogarakat, csigákat, hernyókat - összegyűjthetjük, a levéltetvekkel fertőzött hajtásvégeket pedig levághatjuk. A pajzstetveket, a gyapjastetveket és a viaszos pajzstetveket szivaccsal moshatjuk le, vagy durva ecsettel dörzsölhetjük le a levelekről.
A dézsás növények legtöbb kártevője ellen hatásos háziszer az alkoholos káliszappanoldat: oldjunk fel 1 L vízben késhegynyi káliszappant és egy kupak denaturált szeszt, majd permetezzük le vele a növényeket.
Az üvegházi molytetű és a tripsz is eredményesen csapdázható a ragadós sárga (és kék) lapokkal, egyedül tehát a takácsatkák ellen kell növényvédő szert bevetni. Szerezzünk be ellenük engedélyezett növényvédő szert, és permetezzük le vele a teljes növényt (beleértve az ágakat, a levelek fonáki oldalát és a törzset is). Mivel tojásokkal és elrejtőzött példányokkal is számolnunk kell, ezért meg kell ismételnünk a kezelést, mert az első permetezés nem teljesen hatékony. Ügyeljünk arra, hogy olajtartalmú készítményeket ne használjuk napsütésben, mert a levelek perzselődhetnek. A legjobb növényvédelem persze a megelőzés. Ehhez pedig az kell, hogy helyes ápolással és tápanyag-utánpótlással mindig jó formában tartsuk növényeinket; ill., hogy a beteg és a lehullott leveleket haladéktalanul távolítsuk el.
A cikk folytatása >>
Forrás: Mediterrán kert a teraszon