Természetes rovarirtó módszerek - 2. rész

Természetes rovarirtó módszerek - 2. rész
A levéltetvek, kertünknek ezek a kellemetlen lakói rendkívüli károkat okoznak a növényeinkben. Nemcsak a nedveket szívják ki, hanem betegségeket is terjesztenek. Nézzük, hogy mit tehetünk ellenük!

Világunk természetes rovarirtói

 

Számos olyan bogárfaj van, amely felfalja ezeket a kártevőket. A gubacsszúnyog csak egy közülük. Ha néhány olyan virágzó gyomot ültetünk növényeink közé, mint például a vad sárgarépa és a vad cickafark, ezek biztosan odavonzanak egy másik hasznos rovart. A felnőtt zengőlégy csak annyit tesz, hogy lerakja a lárváit, melynek egyetlen példánya mintegy négyszáz levéltetvet eszik meg fejlődése során.

A zöld fátyolka lárvája szintén levéltetvekkel táplálkozik, akárcsak a viaszos pajzstetvek, a pajzstetvek, az atkák és a kis hernyók. Ezeket is be kell csalogatnunk a kertünkbe, bogárfürdővel és virágzó gyomokkal. Egy másik levéltetű-evő a kedves katicabogár. A puhatestű rovarokat és azok petéit is szívesen fogyasztja. E vonzó rovarokat olyan növényekkel csalogathatjuk kertünkbe, mint a pitypang, a vad sárgarépa, a cickafark, a kapor és az angyalgyökér.


Katicabogár



A ragadozó poloskák sok kártevőt megtámadnak, szeretik a tripszeket, a takácsatkákat és a kis hernyókat. Csalogassuk kertünkbe aranyvesszővel, margarétával, lucernával és cickafarkkal. A közönséges gömbászka bomló szerves anyagokkal táplálkozik és nem jelent veszélyt a kertben, ha nem szaporodik el túlzottan. Ha ez bekövetkezik, a körömvirág megoldja a problémát.

Az imádkozó sáska kedvelt kertbarát. Gyakorlatilag bármilyen típusú rovart megeszik, beleértve a tücsköket, a bogarakat, a hernyókat, a levéltetveket és a kabócákat. Bár a legtöbb bogár kártékony, a futóbogarak nem azok. Fecskefarkú lepke lárváival, hernyókkal, csigákkal, meztelen csigákkal és más talajlakókkal táplálkozik. A fehér lóherével kertünkbe csábíthatjuk ezeket a jótékony rovart. A kőből, vagy fából készült gyalogjárók közötti menedékek értékes lebontói a holyvák.

A szerves anyagok mellett káros rovarokkal, csigákkal, meztelen csigákkal, levéltetvekkel, atkákkal, és fonálférgekkel táplálkoznak. Katonabogarakat is csábíthatunk a kertünkbe hortenziával, aranyvesszővel, selyemkóróval, ahol majd hernyókkal, levéltetvekkel, és szöcskék petéivel fognak táplálkozni.


b5_400_01



Tudtad, hogy a beporzások 80%-át a méhek végzik el? A poszméhek is jó beporzói a gyümölcsöknek és a zöldségeknek. Fogadjunk szívesen minden méhecskét a kertünkben, mert ők biztosítják növényeink egészségét. Tartsunk vízforrást és virágzó növényeket kertünkben, így a méhek biztosan gyakran látogatni fogják. A kertünket gyakran látogató bogarak megismerése a legjobb módja a kártevők elleni védekezésnek. Ne harcoljunk ellenük káros növényvédő szerekkel.

Ezek árthatnak a hasznos bogaraknak és a növényeknek egyaránt, és nem megfelelő használatuk veszélyes lehet, ezért ne használjuk őket. Ehelyett ültess különféle hasznos növényt és fogadd szívesen a hasznos bogarakat, hagyd, hogy végezzék el ők a piszkos munkát.

 

<< A cikk előző része

értékelés