-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ez a kártevő éjszaka aktív, akkor „készíti” a levéllemez szélétől induló U alakú berágásokat, melyek a levél közepéig is elérhetnek. Ez igen látványos kárkép, de a talajban fejlődő lárváik jelentik a nagyobb veszélyt a növényekre.
A barázdáshátú vincellérbogár (Otiorhynchus sulcatus) |
A bogár bábja |
Maga a kifejlett egyed 8-13 mm-es, röpképtelen bogár. A szárnyfedőin jellegzetes sárga pikkelyszőrök alkotnak foltokat, ami segíti a felismerésüket. Nappal búvóhelyükön tartózkodnak, ami lehet talajrögök alatt, vagy egyéb dolgok (cserép, konténer, növényzet) takarásában. Szűznemzéssel szaporodnak, a nőstények peterakása elhúzódó. A kikelő lárvák kb. 2 mm-esek, fehér- enyhén sárgás színűek. Utolsó lárvastádiumban a 12 mm-et is elérik. A gyökerek és gyökérnyak rágásával a növények hervadását, vagy akár azok kipusztulását is okozhatják. Lárva állapotban telel át, majd bábozódás után, márciusban bújnak elő az imágók. Növényházakban akár 2-3 évig is élhetnek.
Védekezés a barázdáshátú vincellérbogár ellen
Mivel az imágó rejtőzködő életmódot folytat, így napközben a rejtekhelyén felkutatva meg lehet kísérelni összegyűjteni azokat, a lárvák viszont szinte egész évben a talajban vannak, gyökerekkel táplálkoznak és ezáltal okozzák a nagyobb kárt, tehát a talajra kell irányítani a kezeléseket. Szerencsére van biológiai megoldás ellenük.
Él a természetes környezetükben egy olyan fonálféreg faj, mely ha megfertőzi a barázdáshátú vincellérbogár lárváit, azok elpusztulnak. Ez a fonálféreg a Heterorhabditis bacteriophora. Külföldi kutatás eredményeképpen megalkották a Nematop nevű készítményt, melyben ezek a fonálférgek találhatóak meg, így célzottan, növényvédelmi céllal vethető be ellenük ez a természetes ellenségük.
Hogyan is működik?
A Nematop-ban található speciális rovarpatogén fonálférgek a bogarak talajban lévő lárváit és bábjait aktívan keresik és megfertőzik. A fertőzést követő második-harmadik napon a bogárlárva elpusztul. Az elpusztult lárvát pedig több ezer új fonálféreg hagyja el, melyek újabb lárvát kezdenek keresni.
Nematop - hatékony védekezés a kártevők ellen |
A védekezést az első károsított növények észlelésekor, vagy a fiatal lárvák megjelenésekor kell elkezdeni. Ennek optimális ideje április-május és augusztustól október közepéig tart. A Nematop alkalmazásának előfeltételei a nedves talaj és a 12-30 °C közötti talajhőmérséklet. A kezelést követően fél órán belül meg kell öntözni a területet, majd az optimális hatás elérése érdekében 3-4 héten keresztül nedvesen kell azt tartani. A szükséges fonálféreg mennyiség 0,5 millió db/m². Kijuttatható öntözőrendszeren keresztül, locsolócsőre szerelhető Nemasprayer-rel, kézi permetezővel illetve locsolókannával is. Valamint felhasználható palánták áztatásos kezelésére is (50 millió fonálféreg/200-400 liter). A kijuttatást minden esetben célszerű kora reggeli, vagy az esti órákban végezni. A Nematop több kiszerelésben kapható: 10, 50 és 500 millió fonálférget tartalmazó csomagban, mely 20, 100 illetve 1000 m² –terület kezelésére elegendő.