-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Gombás fertőzések kevésbé tudják felütni a fejüket a kertünkben, ha egészséges, jól táplált növényeink vannak. A locsoláson és a tápanyag-utánpótláson kívül alkalmazhatunk úgynevezett levél- vagy növényerősítő szereket, amelyek hatására a növények szövetei jobban ellenállnak a gombák támadásának.
A mezei zsurló (Equisetum arvense)
a zsurlófélék családjába tartozó, nyirkos réteken, árokpartokon, töltéseken termő, érdes tapintású, virágtalan (spórás) növény. Gyökértörzse a talajban mélyen kúszó, elágazó, feketés színű. Kora tavasszal egyszerű, ágatlan spóratermő szárakat hajt, majd májusban jelennek meg ágas, meddő hajtásai. A meddőhajtások szára 20-50 cm magas, egyenesen vagy felemelkedő, 3-5 mm vastag, ízelt, merev, szürkészöld, csöves, felületén 6-20 borda vonul végig. A szár csomóinál az oldalágak örvösen állnak, 5-10 cm hosszúak, 4-5 élűek, mély barázdájúak, néha ismételten elágazók. A növény nyári meddőhajtásait kell gyűjteni.
Mezei zsurló (Fotó: fitoterapiakalauz.hu)
Hatása: gombaölő
Felhasználás: Felhasználása főzetként permetezéshez, vagy mulcshoz adagolva, védő takaróréteg kialakítása céljából történik.
Zsúrlófőzet készítése
A főzet készítéséhez a mezei zsurló tiszta, földfelszín feletti szárított része használhatók. 20 dkg szárított hajtásrészt 30 percig kell áztatni 10 l hideg vízben, majd 45 percig forralni. Miután a főzet kihűlt, egy finom szűrőn keresztül átszűrjük, majd 10-szeresére hígítjuk.
Az oldat elkészítését követően 24 órán belül fel kell használni az oxidáció és a mikrobiológiai beszennyeződés megelőzése érdekében. A főzet elkészítéséhez esővizet, vagy forrásvizet javasolt használni.
A főzet permetezéssel felhasználható:
Gyümölcsfák (alma, őszibarack) gombák okozta betegségei (alma ventúriás varasodása, almafalisztharmat, őszibarack tafrinás levélfodrosodása) ellen egérfüles állapottól 50-70%-os sziromhullásig, 2-6 alkalommal, a főzet hígított oldatából hektáronként 500-1000 litert kijuttatva. A kezelések között minimum 7 napos időközt szükséges beiktatni.
Bogyósokban (szamóca, málna) hajtatott és szabadföldi körülmények között szürkepenész, lisztharmat, fitoftórás betegség, valamint antraknózis ellen a levélfejlődés kezdetétől a termésszedést követően nyár végéig, 4-8 alkalommal, 5-14 naponta, a főzet hígított oldatából hektáronként 300 litert kijuttatva. A permetezések nagy léghőmérséklet mellett nem végezhetők. A kijuttatást a csapadékos időszakban javasolt végrehajtani.
Szőlőben peronoszpóra és lisztharmat ellen a levélfejlődés kezdetétől a virágzat kifejlődéséig, 2-6 alkalommal, a főzet hígított oldatából hektáronként 100-300 litert kijuttatva. A kezelések között minimum 7 napos időközt szükséges beiktatni.
Burgonyában hajtatott és szabadföldi körülmények között burgonyavész, alternáriás betegség és lisztharmat ellen a lombfejlődés kezdetétől 4-8 alkalommal, 5-14 naponta, a főzet hígított oldatából hektáronként 300 litert kijuttatva. A permetezések nagy léghőmérséklet mellett nem végezhetők. A kijuttatást a csapadékos időszakban javasolt végrehajtani.
Hajtatott uborkában a főszáron lévő 9. levél kiterülésétől a virágzás előtti állapotig gyökérrothadást és palántadőlést okozó gombák ellen a gyökérzóna beöntözésével, 2 alkalommal illetve lisztharmat ellen permetezéssel, szintén 2 alkalommal a főzet hígított oldatából hektáronként 300 litert kijuttatva. A kezelések között minimum 3 napos időköztszükséges beiktatni.
Paradicsomban alternáriás betegség és szeptóriás levélfoltosság ellen a virágkezdemények megjelenésétől az első virág nyílásáig, 2 alkalommal a főzet hígított oldatából hektáronként 300 litert kijuttatva. A kezelések között minimum 14 napos időközt szükséges beiktatni.
A mezei zsurló felhasználása mulcshoz történő adagolással
A mezei zsurló száraz föld feletti részét (90 g) 1 kg mulcshoz javasolt keverni. A mulcs olyan szerves anyagból álló védő talajtakaró réteg (levél, szalma, tűlevél vagy tőzeg), melyet a növény köré helyeznek a nedvességtartalom elpárolgásának, a gyökérzet fagyásának és a gyomnövények fejlődésének megakadályozására.
A mulcskeverék uborka, paradicsom, csonthéjasok, díszfák, dísznövények (rózsa) alábbi gombabetegségeinek megelőzésére használható egyszeri alkalommal:
Uborkában hajtatott és szabadföldi körülmények között lisztharmat és gyökérrothadást, palántadőlést okozó gombák ellen.
Paradicsomban alternáriás betegség és szeptóriás levélfoltosság ellen.
Prunus nemzetségbe tartozó díszfákban és rózsában: diplokarponos levélfoltosság(csillagfoltosság), rózsarozsda, levélsodródást okozó gombák, moníliás betegségek, valamint lisztharmatok ellen.
Még több egyszerű anyag, ami növényvédőszerként használható:
Forrás: Nébih.hu