-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Hasznos tudnivalók a fenyők hajtáspusztulásáról
A betegség tünetei
A hajtáspusztulás általában a 13 év fölötti fenyőket támadja meg, ezeknek érett tobozai vannak, de a gomba fiatalabb fenyőket is megfertőzhet. A legjobban látható tünet az elbarnulás, de a levelek is megszűnnek növekedni. Az elhalt leveleket a fa megtartja. A felgyűlt gyanta az elhalt ágacskákon vagy a tűlevelek töveinél telepszik meg.
Kicsi, fekete, légyfolt nagyságú pontocskákat lehet észrevenni a megbarnult levelek tövében, az elhalt ágacskákon vagy a tobozok redőin. Ezek révén szaporodik a gomba. A fertőzés általában az első ágakon kezdődik, és innen terjed felfelé. A hajtáspusztulás betegséget könnyen össze lehet téveszteni a fenyőmoly okozta károkkal. Ebben az esetben a kicsi, fekete, szaporodást szolgáló pontocskák nincsenek jelen, de a moly lárvák, valamint a rügyekben ásott járatai észrevehetőek.
A Sphaeropsis sapinea gomba életciklusa
A hajtások elhalását legjobban tavasszal észlelhetjük, áprilistól június közepéig, amikor a friss hajtások még puhák és törékenyek. Ezek az első két hétben a legérzékenyebbek. A spórák kiszabadulnak és a szél, az eső, az állatok vagy a metsző eszközök tovább hordják őket. Rendkívül nedves feltételek között a spórák kicsiráznak és megfertőzik a fenyő leveleit. Amikor a hajtások megfertőződnek, a szövetek megsemmisülnek, és a levél elsatnyul. A fertőzött tobozok a második évben nagyon jó oltószer forrásokként szolgálnak. Általában olyan növényeken is észrevehetünk fertőzött tobozokat, amelyeken a betegség más jelei nem is láthatók. A lappangó fertőzés elég gyakori, és legtöbbször tünetmentes.
A betegség megelőzésére ajánlott tanácsok
- Őrizzük meg épen a fákat. A gyenge fák sokkal jobban ki vannak téve a veszélyeknek. Locsoljuk a száraz időszakokban, és a talajt igény szerint trágyázzuk. A gombák spórái mindig jelen vannak, a fehérfenyő kivételével a legtöbb fenyő ágain megtalálhatjuk őket. A spórák úgy is megfertőzhetnek egy fát, hogy azon nem jelentkeznek az általános tünetek.
- Használjunk gombaölő szereket. Ha időben elkezeljük gombaölő szerekkel kezelni, akkor megelőzhetjük az új hajtások megfertőződését. A rügyek nyílási időszakában legalább kétszer alkalmazzunk rezet vagy Bordeauxot. Április végén és május elején permetezzük be, amikor a rügyek alig nyíltak ki. Egy-két hét után ismételjük meg.
- A károsult fákat cseréljük le ellenállóbb fajokra. Amikor a fák elhaltak vagy elhaló félben vannak, cseréljük ki ezeket olyan erősebb fajokkal, mint például a fehérfenyő, a lucfenyő vagy a borókafenyő.