-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Milyen károkat okoznak a sodrómolyok?
- Rügyek: A rügyek felületén apró lyukakat fúrnak, és megrágják a virágszirmokat.
- Levelek: A leveleket megrágják, összegörgetik, és selyemszállal egymáshoz rögzítik.
- Gyümölcsök: A fiatal gyümölcsökben mély szabálytalan lyukakat fúrnak, amelyek később a felnőtt terméseknél nagy sebek formájában jelentkeznek, amelyeknek a szélük rozsdaszínű. Az első generációs, tavaszi lárvák sekély, szabálytalan lyukakat képeznek a gyümölcsök héjában, általában a levelek alatt, vagy két gyümölcs találkozási pontjánál. A második generációs lárvák, amelyek nyáron jelennek meg apró, tűszúrás szerű lyukakat fúrnak a gyümölcsbe, amely során a gyümölcs rothadásnak indulhat. A sodrómoly által okozott károkat igen nehéz megkülönböztetni a szemes tükrösmoly által okozottaktól.
Pandemis limitata |
Hogyan ismerjük fel a sodrómolyokat?
- Pete: Zöldes csoportokba tömörített peték, egy ilyen csoport kb. 150 petét tartalmaz.
- Lárva: Színük lehet sárgás-zöld vagy világoszöld, a Choristoneura rosaceana lárvák feje világoszöld vagy bőrszínű, a Pandemis limitata lárváké pedig barna vagy fekete.
- Felnőttek: A Choristoneura rosaceana sodrómolyok körülbelül 15 mm hosszúak, testük harangformájú, barna, szárnyaikat sötétbarna csíkok szelik át. A Pandemis limitata sodrómolyok csak 13 mm nagyságúak, testük szintén harangformájú, színük viszont változó, lehet szürke vagy csokoládébarna, szárnyaikat pedig fehér vagy sötét barna csíkok szelik át.
A sodrómolyok életciklusa
A fiatal lárvák selyemgubókban vészelik át a telet, amelyeket a fa törzséhez rögzítenek. A lárvák tavasszal, rügyezéskor bújnak elő, de vannak olyan lárvák is amelyek, csupán sziromhullás után jönnek elő. A lárvák virágokkal, levelekkel és fiatal gyümölcsökkel táplálkoznak, majd a felnőtt lárvák leveleken bábozódnak.
Choristoneura rosaceana |
A nyári generációs sodrómolyok június és július között jelennek meg, ezután a nőstények levelekre teszik le a petéiket. Az ekkor kikelő lárvák eleinte véglevelekkel táplálkoznak, de gyakran előfordul, hogy a leveleket selyemszálak segítségével egy gyümölcshöz rögzítik, majd a gyümölcsöt is megtámadják. A második generációs molyok augusztus és október között aktívak, ekkor teszik le petéiket. Ezek a lárvák csupán rövid ideig táplálkoznak, mielőtt elbújnak a fa kérgére rögzített gubóikban.
Megfigyelésük
Tavasszal figyeljük a rügyeket és virágokat. A végrügyek alatt, illetve a gyümölcsökhöz rögzített levelek mentén keressük a lárvákat, és az általuk okozott rágási nyomokat. A feromon csapdák segíthetnek a felnőttek megfigyelésében, illetve annak megállapításában, hogy mikor ajánlatos a Confirm és az Interpid rovarirtó szer használata.