Biológiai védekezés lepkehernyók és bogárlárvák ellen

Biológiai védekezés lepkehernyók és bogárlárvák ellen
Olyan növényvédelmi megoldást ajánlunk, amely nem jelent veszélyt a hasznos szervezetekre, nem halmozódik fel az élelmiszerekben, alkalmazásuk során nincs munka- és élelmezés-egészségügyi várakozási idő, így akár szüret alatt is alkalmazhatók. 

Dipel és Novodor

Mind a Dipel, mely lepkelárvák ellen hatásos, mind a Novodor, mely bogár lárvák ellen alkalmazható - hatóanyaga egy-egy, a természetben nagyon gyakori baktériumtörzs (Bacillus thuringiensis) által termelt toxinkristály, mely semleges kémhatású közegben inaktív. A lepke illetve bogár lárvák bélcsatornája viszont lúgos kémhatású, így ott aktivizálódnak a kristályok. Hegyes nyúlványaik képződnek, melyek felsértik a bélfalat, így szabad utat nyitnak a különböző fertőzéseknek. S mivel a rovarlárvák nem rendelkeznek immunrendszerrel, így rövid időn belül elpusztulnak.

 

Biológiai védekezés lepkehernyók és bogárlárvák ellen
Almamoly - Cydia pomonella

 

Hol és mi ellen használható a lepkehernyók ellen hatásos Dipel?

  • Gyümölcsfák és szőlő esetében a különböző gyümölcsmolyok (pl. almamoly, keleti gyümölcsmoly, szilvamoly, barackmoly, szőlőmolyok) lombrágó hernyók (pl. gyapjaslepke) és az amerikai fehér szövőlepke lárvái ellen;
  • Zöldségfélékben és kukoricában a káposztalepke és répalepke hernyók, a gyapottok-bagolylepke fiatal hernyók, illetve a kukoricamoly lárvák ellen;
  • Díszfák, díszcserjék esetében pedig az amerikai fehér szövőlepke, a gyapjaslepke és más lombkárosító hernyók ellen alkalmazható eredményesen.

 

Amit az időzítésről tudni kell a Dipel alkalmazásakor:

Mint minden korszerű, környezetkímélő inszekticid esetében, úgy a Dipelnél is nagyon fontos a megfelelő időzítés. Mivel a méregkristályokra a fiatal lárvák a legérzékenyebbek, ezért a permetezést a tömeges lárvakelés időszakában kell elvégezni. Ezt az időszakot a legpontosabban feromoncsapdás megfigyeléssel tudjuk meghatározni. Általában elmondható, hogy a feromoncsapdába került kártevők számát legalább kétnaponta ellenőrizni kell, a permetezést pedig a legnagyobb fogást mutató nap után 5-6 nappal kell elvégezni. Elhúzódó és nagy egyedszámú rajzás esetén 7-10 naponta meg kell ismételni a kezelést. A permetezéskori optimális hőmérséklet 18-25 Cº. Kerülni kell az erős napsütésben való permetezést. Meleg nyári napokon a kora esti, illetve hajnali kezelés javasolt.

 

Most pedig nézzük mi ellen használható a Novodor, mely a bogarak lárváit pusztítja?

Elsősorban a burgonyabogár fiatal (L1-L3) lárváira hat végzetesen, de biotermesztésben engedélyezett még a vetésfehérítő bogarak-, a bimbólikasztó bogár-, valamint a spárgabogár lárvái ellen is.

 

Biológiai védekezés lepkehernyók és bogárlárvák ellen
Burgonyabogár - Leptinotarsa decemlineata

 

Az időzítés a Novodor esetében is nagyon fontos

A méregkristályra a fiatal lárvák a legérzékenyebbek, ezért a permetezést a tömeges lárvakelés időszakára kell időzíteni. Azt, hogy mikor van ez, rendszeres megfigyeléssel tudjuk meghatározni. A burgonyabogár petéi szabad szemmel is könnyen észrevehetőek, általában a levelek fonákán vannak és jól nyomon követhető a kelésük is. Tömeges lárvakelés idején permetezzünk Novodorral. Elhúzódó lárvakelés esetén ismételjük meg 7-10 nap múlva a kezelést. Akkor is ismételt kezelés szükséges, ha az első permetezés a burgonya levélfelületének erőteljes növekedési szakaszába esik. A permetlé mennyiségét a kezelt növény lombozatának nagysága szerint kell meghatározni. A permetezést esti, vagy hajnali órákra kell időzíteni, amikor a hőmérséklet nem haladja meg a 25 Cº-t.

 

Biológiai védekezés lepkehernyók és bogárlárvák ellen
A katicabogár lárvája a kertészek hasznos segítője

 

Amit még e két biológiai növényvédőszerről tudni kell:

  • Nem jelentenek veszélyt a hasznos élő szervezetekre, mint például a fürkészdarazsak, fátyolkák, katicabogarak, ragadozó atkák, melyek populációja jelentősen korlátozza más kártevők (levéltetvek, atkák) felszaporodását.
  • Hatóanyaguk semmilyen veszélyt nem jelent a melegvérűekre, nem halmozódik fel az élelmiszerekben és alkalmazásuk során nincs munka- és élelmezés-egészségügyi várakozási idő. Akár szüret alatt is alkalmazhatók, nem kell a gyerekeket és a háziállatokat a permetezés után "kitiltani" a kertből.
  • Nem szabad lúgos kémhatású szerrel keverni, mert akkor már a tankkeverékben megtörténik az a változás, ami a lárvák lúgos előbelében menne végbe.
értékelés