Jelenleg ők az EU 20 legrettegettebb kártevői

5
Jelenleg ők az EU 20 legrettegettebb kártevői
Az Európai Bizottság jegyzéket tett közzé azon húsz kiemelten veszélyes, úgynevezett zárlati károsítónak minősülő növényi kártevőről, amelyek gazdasági, környezeti és társadalmi hatása a legsúlyosabb az Európai Unió területén.

A tájékoztatás szerint a listára felkerült egyebek mellett a szőlőket és csonthéjasokat is fenyegető Xylella fastidiosa nevű baktérium, a japán cserebogár (Popillia japonica), a simahátú csillagoscincér, valamint a citrusfélék sárga sárkány betegségének és fekete foltosság betegségének kórokozója.

A bizottság arra szólította fel az uniós tagállamokat, indítsanak a nyilvánosság tájékoztatását célzó kampányokat, végezzenek éves felméréseket, készítsenek vészhelyzeti terveket és szimulációs gyakorlatokat, valamint dolgozzanak ki e károsítók felszámolására irányuló cselekvési terveket,  amivel hozzájárulnak a biológiai sokféleség, a természetes ökoszisztémák és az uniós mezőgazdaság megóvásához.

japan_cserebogar

Japán cserebogár

 

A károsítók kiválasztása az Európai Bizottság alá tartozó Közös Kutatóközpont és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság értékelésein alapult, amelyek figyelembe vették a károsítók terjedésének, megtelepedésének és az általuk okozott következmények valószínűségét az unióban.

Kimutatták például, hogy amennyiben a mezőgazdasági terményekre a legnagyobb hatással lévő károsító, a Xylella fastidiosa baktérium az unió egész területén elterjedne, az az idősebb, több mint 30 éves olajfákból származó uniós termelési érték 70 százalékát, a fiatalabbakból származónak a 35 százalékát érintené, és ezzel 5,5 milliárd eurónyi éves termeléskiesést okozhatna.

A károsítók - amellett, hogy közvetlen hatást gyakorolnak a termelésre - közvetetten a beszerzési és a feldolgozási ágazatok széles körére is hatással vannak. A simahátú csillagoscincér (Anoplophora glabripennis) uniós elterjedése például Európa számos erdészeti fafajtája esetében - mint az éger, a kőris, a bükk, a nyír, a szil, a juhar, a platán - a teljes faállomány 5 százalékának közvetlen pusztulását okozhatná. E fák értéke 24 milliárd euróra becsülhető, az erdészeti termelői ágazatra gyakorolt gazdasági hatás pedig 50 milliárd eurót is kitehetne - közölték.

korisronto_karcsu_diszbogar

Kőrisrontó karcsú díszbogár

 

A kiemelt zárlati kártevők jegyzéke:

  1. Agrilus anxius - Nyírfákat kártosító díszbogár
  2. Agrilus planipennis - Kőrisrontó karcsú díszbogár
  3. Anastrepha ludens - Mexikói gyümölcslégy
  4. Anoplophora chinensis - lombfacincér
  5. Anoplophora glabripennis - Ázsiai lombfacincér
  6. Anthonomus eugenii Cano - Paprikaormányos
  7. Aromia bungii -
  8. Bactericera cockerelli
  9. Bactrocera dorsalis
  10. Bactrocera zonata
  11. Bursaphelenchus xylophilus - Fenyőrontó fonálféreg
  12. Candidatus Liberibacter spp., a Huanglongbing kór, vagyis a citrusokat sújtó sárga sárkány betegség kórokozója
  13. Conotrachelus nenuphar - almát károsító ormányosbogár
  14. Dendrolimus sibiricus - szibériai lepke, fenyőkártevő
  15. Phyllosticta citricarpa (McAlpine) Van der Aa - citrusfélék foltos betegségét okozó gombafaj
  16. Popillia japonica - japán cserebogár
  17. Rhagoletis pomonella - Almalégy
  18. Spodoptera frugiperda - Őszi sereghernyő
  19. Thaumatotibia leucotreta
  20. Xylella fastidiosa

sereghernyo

Afrikában már jelentős károkat okoz az Amerikából származó őszi sereghernyó

értékelés