-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A szilvafa fekete daganatos betegségének gyógymódjai
A betegség tünetei
Az első jelek tavasszal jelentkeznek, amikor a kisebb és közepes ágak kérgei repedezni kezdenek. Sárgás elszíneződés és a paratölgy duzzadásaira emlékeztető csomók észlelhetők a fertőzött helyeken. Ezek a csomók előbb olajzöldek, majd később feketék lesznek, a nyár folyamán pedig megkeményednek. A duzzanatok gyengítik az ágakat, a kisebb faágak elsatnyulnak, akár el is pusztulhatnak az elégtelen víz- és táplálékellátás miatt.
A betegség életciklusa
A szilvafa és a cseresznyefa fekete csomós betegségét a Dibotryon morbosum nevű gomba okozza. A spórák a fertőzött ágak megfeketedett csomóiban telelnek. A meleg tavaszi napokon, amikor az idő felmelegszik és a hőmérséklet eléri az 12-23 C fokot, a beteg spórákat a szél tovább hordja újabb gazdák felé. A fák legyengülnek, mert ezek a duzzanatok gátolják az optimális víz- és tápanyagáramlást az ágakban. A kisebb ágak, gallyak gyakran kiszáradnak.
A betegség megelőzésére ajánlott stratégiák
- Ellenálló fajokat ültessünk. Próbáljuk ki a piros ringlót (Santa Rosa), a lila szilvát (President), vagy a Fellingberg szilvát.
- Télen vagy legkésőbb március elsejéig metsszük le, vagy pusztítsuk el az összes fertőzött ágat. A fertőzött csomók alatt 3-4 cm-re metsszük le az ágakat, így biztosan megszabadulunk a fertőző gombától. A vágóeszközöket fehérítős oldatba öblítsük le (1 adag fehérítő, 9 adag víz).
- Távolítsuk el a tulajdonunk szomszédságában található vadcseresznye- és szilvafákat. Ezek a fák fertőzöttek lehetnek, így a gombák könnyen átterjednek termesztett fáinkra is. A lemetszett darabokat dobjuk el vagy égessük el.
- Rügyezéskor használjunk gombaölő szert. A szabadalmazott növényvédő szerek között találjuk a rezet, a klórtaronilt (Daconil), a mankozebet, és a tiofanát metilt.