-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mit kell tudnunk a paradicsom kolletotrichumos betegségéről és a Colletotrichum nevű kórokozóról?
A kórokozók a Colletotrichum gomba különböző fajtái, a vész gyakori olyan helyeken, ahol a nedvességtartalom kedvez a különböző betegségek kialakulásának, és megtámadja a padlizsánt, a paprikát és a burgonyát is. A paradicsom termését leggyakrabban a C. coccodes nevű kórokozó támadja meg.
A betegség tünetei először az érett paradicsomokon jelentkeznek, de az éretlen bogyók is fertőzöttek. Ez a lappangó fertőzés pedig komoly problémát jelenthet betakarítás után. Továbbá a paradicsom levelein és a szárán megjelenő apró elváltozások - amelyeket legtöbbször figyelmen kívül hagyunk- a termés fertőzésforrásaként szolgálhatnak. A paradicsom bogyókon apró, kerek, besüppedt foltok jelennek meg, bennük sok apró fekete mikroszkleróciummal, melyek gyakran körkörösen helyezkednek el.
A foltok összenőnek, a termés nagy részét károsítva. Ha nagy a nedvességtartalom, a foltok színe egyre sötétebb lesz, mivel a kórokozó elszaporodásának következtében apró bolyhok keletkeznek a sérült gyümölcsfelületeken, melyekből rózsaszín condidia szivárog. Ha a hegek felrepednek, ellepik őket a lágy rothadást kiváltó kórokozók.
Annak ellenére, hogy a C. coccodes-t a gyenge kórokozók csoportjába sorolják, sok gyom- vagy konyhakerti növény lehet a fertőzés hordozója vagy forrása. A kórokozó mikroszklerócium formájában telel át a magvakon, a talajban vagy a fertőzött növények maradványain; a szétfröcskölő esővízcseppek, valamint a fentről történő öntözés terjeszti.
A magas hőmérséklet (20-24°C), a huzamosabb ideig kitartó nedvesség a leveleken és a hajtáson, valamint a környezet magas nedvességtartalma kedvez a betegség kialakulásának. Azok a paradicsomok, amelyek részben ki vannak takarva, mivel a lombozat valamilyen betegség következtében károsodott, különösen hajlamosak a megfertőződésre.
A paradicsom kolletotrichumos bogyófoltossága
A kolletotrichumos bogyófoltosság megelőzése és kezelése
- Kezdd fertőzésmentes, ellenőrzött minőségű vetőmaggal, vagy gombairtóval kezelt maggal, vagy a vetőmagot kezeld forró vízzel (50°C 25 percig)
- Legalább egy évig térj át olyan növények termesztésére, amelyek nem a burgonyafélék családjába tartoznak
- Gyomtalanítsd rendszeresen a termőföldeket
- Kerüld a túlönözést
- A karózás és talajtakarás csökkentheti a Colletotrichum által okozott károkat.
- A gombairtó szerek megfelelő védelmet biztosítanak, ha rendszeresen alkalmazod őket a termés megjelenésétől kezdődően. A permetezések beütemezésénél vedd figyelembe az időjárás-előrejelzéseket.
Ajánlott vegyszerek a paradicsom kezeléséhez:
- Azoxistrobin (Quadris): 147- 183 ml/A. A betegség első tüneteinek jelentkezésétől kezdve használjuk, ha szükséges, 7-14 nap múlva, klórtalonillal, manebbel vagy rézhidroxiddal felváltva. Ne használj utána más strombilurin (pl. Cabrio, Flint) szereket.
- Klórtalonil (Bravo Ultrex 82 WDG): 0.6-0.8 g/A. Használd 7-10 napos időközönként. Ha súlyos a fertőzés, magasabb adagok és gyakoribb használat szükséges.
- Rézhidroxid (Kocide 4.5 LF): 615- 1230 ml/A. 7-10 napos időközönként, rögtön a betegség megjelenését követően.
- Maneb/mancozeb (Penncozeb, Manzate, Dithane): különböző arányokban.
- Piralostrobin (Cabrio EG): 224-335 g/A. Használd közvetlenül az első tünetek jelentkezése után, klórtalonillal, manebbel, vagy rézhidroxiddal felváltva. Ne használj utána más strombilurin (pl Cabrio, Flint) szereket.