-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Hogyan károsítja a mandulát az atka?
A gubacsatkák ritkán okozzák a gazdanövény teljes kipusztulását, a kár azonban tetemes lehet.
Egy részük él valóban csak gubacsban, a legtöbb faj szabadon mászkál a leveleken. Ezek gubacsképzés helyett a levelek barnás, ezüstös - ólomszínű elszíneződését , idő előttilehullását, a virágzat pusztulását eredményezik. A virágokon és a termésen rendellenes szőrözet jelenik meg. A gubacsképző fajok esetében a szokásostól eltérő szőrözettel borítottfelület a levél ellenkező oldalán kidomborodik. Ilyen tüneteket alakít ki a 70 - es években felfedezett mandula gubacsatka is, melynek kárképét kezdetben mandula - varasodásnak vélték.
Dr. Balás Géza, a kertészeti rovartan neves professzora a Balaton-felvidéken találta meg ezt a szabad szemmel nem látható mandulakárosítót. Ezáltal eggyel gyarapodott a hazánkban talált gubacsatka fajok száma. A 30 évvel ezelőtt még érdekes ritkaságnak számító gubacsatka mára már veszélyes, nyári levélhullást okozó károsítónak bizonyult.
A rovarok mellett tehát az atkák is károsítói a mandulának.
A szabad szemmel is látható, a leveleken szívogató takácsatkák mellett a csonthéjasok levélatkája a levelek fakó vagy ezüstös elszíneződést okozza. A Balaton környékén azért veszélyes a helyzet, mert e fajokonkívül még a mandula-gubacsatka is okoz a levelek fonákán barna szőrzettel borított foltokat. A kezdetben apró, majd növekvő méretű foltok eleinte fehéres-sárga színe sötétbarnára változik. A mandula-varasodás által okozott foltok a levél szövetének elszíneződései, a gubacsatka tünete pedig a fonáki bőrszövetből kiemelkedő, nemezes szőrözet, „szöszösödés". A fertőzött levél besodródik, pöndörödik, majd elszáradva lehull. A lakosság sokat tehet a továbbszaporodás megakadályozása érdekében, ha folyamatosan összeszedi a lehullott leveleket, és elégeti azokat. Ezzel a munkával az atkák mellett a ventúriás varasodás fertőzési forrását is csökkenteni lehet atka elleni vegyszerek alkalmazásával.