Védjük meg a paprikát az atkáktól

5
Védjük meg a paprikát az atkáktól
A paprikatermesztés során a takácsatkák és a szélesatka is jelentős károkat okozhat. Lássuk, hogyan védekezhetünk ellenük.

Korábban  már foglalkoztam az atkák, különösen a takácsatkák kártételével. Most az atkák elleni védekezésről szeretnék néhány gondolatot megosztani, ugyanis az idei évben több helyen is láttam, hogy a takácsatkák gondot okoztak.

A paprikatermesztés során a takácsatkák és a szélesatka is jelentős károkat okozhat. A szélesatka szerencsére ritkábban fordul elő, mint a takácsatkák. Képet legutóbb 2010 júliusában készítettem a kártételéről.

 

szlesatka-krkp_1

 

SZÉLESATKA

 

Szélesatka (Polyphagotarsonemus latus)

Kártétele: a tápnövényt már csírakorban elpusztítja, később pedig mindig a legfiatalabb hajtásrészeken szívokat. A levelek szalagosodnak, kanalasodnak, tozulnak. A levelek fonáka ólomfényűvé válik, megvastagodik. A hajtásnövekedés leáll, a virág és a termés bebarnul, parásodik.



Mivel a szélesatka aránylag kevés gazdanövényen tud megélni, a szélesatka elleni védekezésben saját tapasztalatom szerint a ventillált kénporral történő porozás alkalmazása (késő délután végezve) olcsó, környezetbarát és elfogadható hatékonyságú megoldást nyújt.

 

szlesatka-fertzs-krkpe

 

TAKÁCSATKA

 

Közönséges takácsatka (Tetranychus urticae)

Kártétele: a tápnövény leveleinek színén apró foltok jelennek meg a szívogatásuk nyomán, majd a foltok összeolvadhatnak. A levél torzul, a fonákon az atka finom szövedéke található. A kártétel a virágra és a termésre is kiterjed, sárgásbarna lesz, deformálódik, mérete csökken.
Szabadföldön július-augusztusban érik el a káros egyedszámot.

 

A takácsatkák elleni védekezés már nehezebb, mert több száz gazdanövényen jól érzi magát. Sok növényen képes jelentősen elszaporodni, majd a körülmények romlása, a túlszaporodás, vagy az aktuális gazdanövény pusztulása miatt új gazdanövényeket keresni, tovább vándorolni.

 

takcsatka_szovogatasnyom

 

Erre már az ültetéskor érdemes gondolni, ugyanis egy nem szerencsésen megválasztott szomszéd kultúra az atkák számára kedvező száraz és meleg időjárás esetén nagyon komoly károkat eredményezhet.

Erre sajnos az idei évben is láttam példákat. Érdekes módon ebből a szempontból tapasztalataim szerint a legtöbb gondot a szárazbab termesztésének közelsége okoz, de nem szerencsés a tökfélék, különösen az uborka közeli szomszédsága sem. Ezeken a növényeken az atkák nagyon felszaporodnak, majd a bab, illetve uborka pusztulását követően a közelben található növényekre vándorolnak, és ott jelentős károkat okoznak.

Az atkák a meleg és száraz körülményeket kedvelik, ezért a páratartalom emelése párásító öntözéssel kedvezőtlen a számukra, ám ezt a kórokozó gombák, és baktériumok okozta betegségek miatt célszerű óvatosan alkalmazni.

Megelőző jelleggel elsősorban az alább felsorolt biológiai védekezési lehetőségek valamelyikét célszerű alkalmazni.
Ha már megjelentek a paprika állományunkban a takácsatkák, akkor az alábbi növényvédőszerek váltakozva történő, és a munkaegészségügyi, valamint élelmezés egészségügyi várakozási idők betartásával történő kijuttatásával tudjuk az atkákat elpusztítani.

Egy kezelés sohasem eredményez atkamentességet!


Biológiai védekezés atkák ellen


Biobest ragadozó atka Amblyseius andersoni, Amblyseius californicus, Amblyseius Degenerans, Amblyseius Swirskii, Hypoaspis miles, Phytoseiulus macropilis, Phytoseiulus persimilis
BIOLINE atka Amblyseius Swirskii, Phytoseiulus persimilis
KOPPERT ragadozó atka, Amblydromalus limonicus, Amblyseius californicus, amblyseius cucumeris, Amblyseius Swirskii, Hypoaspis aculeifer, Macrocheles robustulus, Phytoseiulus persimilis
KOPPERT ragadozó poloska, Ephestia kuehniella, Macrolophus pygmaeus, Nesidiocoris tenuis, Orius laevigatus
Koppert-Flora ragadozó atka, Amblydromalus limonicus, Amblyseius californicus, amblyseius cucumeris, Amblyseius Swirskii, Hypoaspis aculeifer, Macrocheles robustulus, Phytoseiulus persimilis
Koppert-Flora ragadozó poloska, Ephestia kuehniella, Macrolophus pygmaeus, Nesidiocoris tenuis, Orius laevigatus


Atkaölő szerek

 

  • ABAMECT SC (II. kat.)
  • COSAVET DF (III. kat.)
  • FAZILO rovarölő permet (III. kat., csak dísznövényekben engedélyezett!!!)
  • FLORAMITE 240 SC (III. kat.)
  • LANNATE 20 SL (II. kat.)
  • METHOMEX 20 SL (II. kat.)
  • MOVENTO (I. kat.)
  • NISSORUN 10 WP (III. kat.)
  • PYRANICA 20 WP (I. és II. kat.)
  • SANMITE 10 WP (II. kat.)
  • VERTIMEC PRO (II. kat.)
  • VENTILLÁLT KÉNPOR → Szélesatka, takácsatka. (EK-műtrágya, kénhiány kezelésére javasolják használni. Van 1 és 2 kg-os kiszerelése is, nem csak 25 kg-os!)


A fenti – de egyéb károsítók ellen alkalmazható – szerek felhasználhatóságára vonatkozó információkat az alábbi link segítségével lehet elérni: https://novenyvedoszer.nebih.gov.hu/Engedelykereso/kereso

 

Turza Pál
paprikamag.hu
Dunamag Kft.

értékelés