Télikert- vagyis 10 + 1 pont, amit ne felejtsünk el tél előtt megtenni a kertünkben

Télikert- vagyis 10 + 1 pont, amit ne felejtsünk el tél előtt megtenni a kertünkben
Még mindig szép és színes a kert, de érezhető az álom közeledte. Ilyenkor a legjobb a kerti munka, mert nincs tikkasztó hőség, folytonos esőzés, csak a munka sok, amit még el kell végeznünk a tél beállta előtt. Le kell szüretelni és el kell tenni a gyümölcsöket, fel kell készíteni a talajt, a gyepet, és nem árt átgondolni azt sem, hogy min kellene majd tavasszal változtatni a kertünkben...

Fontos kerti teendők a tél beállta előtt

 

Először is, adjunk magunknak egy kis időt és gondoljuk végig: Mi a teendőnk tél előtt a kertben? Mit kellene jövőre másképp ültetni, másként csinálni, hogy még szebb és jobb legyen? Melyik növény nem érezte jól magát a helyén? Szeretnénk-e új színeket, fajtákat a virágoskertünkbe? A Gyümölcsök és zöldségek megfelelően voltak-e öntözve? Hová helyezzük a növényeket, virághagymákat, télire?

 

És a kintieket hogyan óvhatjuk meg télen?


1.
A legjobb módszer a növények hidegvédelmére, ha kókuszrostból, zsákvászonból készítünk védõréteget a ládák, cserepek köré - a legjobb persze már eleve olyan ládákat és cserepeket használni, amelyek jól bírják a téli mínuszokat. A kiürült balkonládákat egy kis ötletességgel a téli hónapokra is hasznossá tehetjük ha például galambbegysalátát (Valerianella locusta) termesztünk benne, így még friss salátánk is lehet a télen. De széppé is varázsolhatjuk, ha például örökzöld ágakat, száraz terméseket helyezünk el bennük. Erre kiváló a tiszafa, fenyõ, tuja, magyal, vagy a csipkebogyó.

2. Gondoskodjunk róla, hogy a még virágzó növények - dáliák, krizantémok - talaja folyamatosan elég nedves legyen, viszont próbáljuk úgy öntözni, hogy a leveleket ne érje víz. A dáliákat kéthetente tápozzuk. Szedjük ki a korán virágzó kardvirágok hagymáit, és szellős, száraz helyen alaposan szárítsuk ki őket.

3. Az őszi káposztaféléken a hernyók ellen védekezzünk.

4. A leandert és más fagyérzékeny növényünket permetezzük le, mielőtt teleltetni visszük. Elég akkor bevinni őket, amikor már komolyabb talajmenti fagyok várhatók, de addig is készítsük elő a teleltetőhelyet. Addig fóliával is letakarhatjuk éjszakára ahogy a paprika- és paradicsomtöveket is.

5. A diót nem szabad erősen bottal verni a szedésnél, mert ezzel megsérthetjük a termőrügyeket. A zöld burkúakat, ha egy csomóba hordva néhány napig füllesztjük, akkor könnyebb dolgunk lesz a leválasztásukkal. Tisztítás után néhány hétig még szárítsuk kiterítve, mielőtt zsákba tesszük.

6. A fák körül nemcsak a törzs közvetlen környékét, hanem az egész koronacsurgót szerves- és műtrágyázzuk meg. A nagyobbak 1-2 kg, a kisebbek mintegy fél kg foszfor és kálium műtrágyát kaphatnak. (Nitrogént csak tavasszal adjunk!) Ezután feláshatjuk. Nagyon jó ha trágyával, komposzttal is takarjuk.

7. Szaporíthatunk sokféle évelőt és a szaporításra kevésbé igényes cserjét dugványozással, de gyökérsarjaikról szaporíthatjuk pl. boglárkacserjét, a mogyorót, birset. Hideget tűrő növények még: a közönséges boróka - törpe selyemfenyõ - törpe cukorsüvegfenyõ - kecskerágó - törpetuja - japán hamisciprus - lucfenyõ - bukszus - alacsony tiszafafajták - borostyán.

8. Metsszük meg a növényeket, még a fagyok beállta előtt. A cél az, hogy még kis napfényt engedjünk a növényhez és eltávolítsuk az elhalt, vagy beteg ágakat, részeket. Amennyiben át kell ültetni egy fát a kertben, akkor fogjunk neki bátran. Az őszi napok kiválóan alkalmasak az örökzöldek telepítésére is. A telepítés után a fák és bokrok alját terítsük be mulcsréteggel.

 

őszi-kerti-munka
Távolítsunk el minden elhalt, beteg részt a növényeinkről

 

9. Ideje feltölteni a fáskamránkat, ha van kandallónk, vagy fával tüzelünk.

10. Érdemes a tavaszi ültetéshez elkészíteni az emelt ágyásokat.

 

Emelt ágyások készítése:


A jobb eredmény érdekében sok kertész használ emelt ágyásokat, a következőképp:

  1. Jelöljön ki egy 1 méter széles ágyást, a hosszát a kívántra hagyva.
  2. Ássa fel az ágyást legalább két ásófejnyi mélységbe, és keverje a földet komposzttal ( 2/3-1/3 arányban). A talaj feltörés után könnyebbé válik, tehát visszahelyezéskor már magasabb lesz. Egyszer forgassa át a talajt, majd tegyen rá komposztot. Ez melegíti és táplálja is a földet.
  3. Amikor tavasszal eljön az ültetés ideje, egyszerűen csak gereblyézze át a durva részeket. Az elkészített emelt ágyást tavasszal ásóval csak át kell forgatni.
  4. Kerítse el egy 15-30 cm-es fadeszkával.
  5. A virágokat, vagy zöldségeket úgy kell elültetni, hogy minél közelebb legyenek egymáshoz. Ezzel speciális mikroklímát alakítanak ki maguknak, ahol a gyomok is nehezebben élnek meg. Az emelt ágyás oxigéndúsabb a laza szerkezete miatt, valamint elősegíti a gyökerek növekedését is.

10+1: A gyep ápolása is nagyon fontos.

 

gereblyézés-kerti-lehullott-falevelek
Távolítsuk el a lehullott leveleket

 

  • A talaj vízáteresztő képességét javítja, ha vasvillával alaposan végigszurkáljuk.
    Most van itt az ideje, hogy a talajt egy kis táplálékhoz juttassuk. A komposzt erre a legalkalmasabb. A növények eltávolítása után, ha maradtak üres területek a kertben, vessünk rá egy kis talajtakarót, ami megakadályozza a gyomok felszaporodását, és extra humuszt is ad a földnek a téli fagyok után. 
  • Október végéig, november közepéig még nyugodtan füvesíthetünk, ha nem lesz túl hideg, és október végéig nyírhatjuk is.
értékelés